Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
29/06/2012 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 202-01-30, внесен от Министерски съвет на 08.06.2012г.
    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на свое редовно заседание, проведено на 20 юни 2012г., обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 202-01-30, внесен от Министерски съвет на 8 юни 2012г.
    На заседанието присъстваха представители на Министерство на вътрешните работи - Веселин Вучков, заместник - министър, Мария Рангелова, началник на сектор в дирекция „Европейски съюз и международно сътрудничество”, Бойко Рановски, началник на сектор в ГД „Охранителна полиция” и Николай Нанков, началник на отдел в дирекция „Правно-нормативна дейност”.
    От името на вносителя заместник-министър Вучков представи законопроекта, който е изготвен от междуведомствена работна група, в която са участвали представители на МВР, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията и на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” към същото министерство. Със законопроекта се цели постигане на пълно съответствие на националните разпоредби относно свидетелствата за управление на моторни превозни средства с изискванията на Директива 2006/126/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно свидетелства за управление на превозни средства и Директива 2011/94/ЕС на Комисията от 28 ноември 2011 г. за изменение на Директива 2006/126/ЕО.
    По силата на Директива 2006/126/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г. относно свидетелства за управление на превозни средства държавите членки трябва да въведат национално свидетелство за управление на основата на образеца на Общността, уреден в приложение I на тази директива. Част от изискванията на директивата вече са транспонирани в Закона за движението по пътищата, като е предвидено в съответствие с директивата тези разпоредби да влязат в сила от 19 януари 2013 г.
    С приемането на предлагания законопроект ще се осигури правната рамка за прилагане на изискванията на директивата в определения за това срок. За правилното й транспониране е необходимо изменение на Закона за българските лични документи с оглед въвеждане на диференцирани срокове за валидност на свидетелствата за управление за различните категории моторни превозни средства (срокът на валидност на СУМПС за категории АМ, А1, А2, А, В, В1 и ВЕ става 10 години, а за категории С, СЕ, С1, С1Е, D, DE, D1 и D1E – 5 години).
    В законопроекта са направени предложения за промени в чл. 51 с оглед транспониране изискванията на директивата за въвеждане на различен срок на валидност на свидетелствата за управление на МПС, считано от 19 януари 2013 г. в зависимост от категориите.
    Предлага се редакционна промяна на чл. 53, ал. 1, т. 12, регламентираща графичния изглед на свидетелството за управление на МПС.
    Въвежда се допълнителен текст в чл. 81, ал. 1, който регламентира административно-наказателната отговорност при неизпълнение на задължението за подаване на заявление за подмяна на свидетелството за управление на моторни превозни средства при промяна на постоянния адрес от едно населено място в друго.
    В Преходните и заключителните разпоредби на законопроекта са предложени промени в Закона за движението по пътищата: в съответствие с предвидената в Директива 2006/126/ЕО разпоредба за взаимопомощ се определя звено за контакт от българска страна - структурата на Министерството на вътрешните работи, осъществяваща методическо ръководство и контрол на дейността по контролиране на водачите на моторни превозни средства; регламентира се, че издадените преди 19 януари 2013 г. свидетелства за управление на моторни превозни средства са валидни за срока, посочен в тях и др.
    В хода на дискусията участие взеха народните представители Анастас Анастасов, Неджми Али, Цветан Сичанов и Десислав Чуколов. Анастасов и Али поставиха въпроса относно необходимостта от намаляване срока на валидност на свидетелството за управление на МПС за категория „С”. Народният представител Неджми Али предложи между предстоящите две четения на законопроекта да се помисли за вариант, при който посочената категория да попадне в 10 годишния срок на валидност. Народният представител Цветан Сичанов предложи СУМПС на лицата над определена възрастова група да бъдат безсрочни, аргументирайки се че по този начин ще им бъдат спестени излишни разходи. Народният представител Десислав Чуколов посъветва вносителите да създадат такава организация при преиздаването на документите, която максимално да улесни българските граждани - т.нар. обслужване „на едно гише”.
    В отговор на поставените въпроси, вносителите категорично заявиха, че гражданите по никакъв начин няма да бъдат затруднени и финансово натоварени от предстоящите промени. По отношение увеличаване срока на валидност на свидетелството за управление на МПС за категория „С” на 10г. те изразиха опасение, че това по всяка вероятност няма да бъде възможно. Предложението свидетелствата за управление на МПС на определена възрастова група да стават безсрочни, те счетоха за неудачно, поради факта, че предвид възрастта реакциите на водачите стават по- забавени и точно поради тази причина е редно именно те да бъдат подлагани по-често на медицински прегледи.
    В резултат на проведените разисквания Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с 20 гласа „за”, без гласове „против” и „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 202-01-30, внесен от Министерски съвет на 8 юни 2012г.







    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ ПО
    ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И
    ОБЩЕСТВЕН РЕД :

    / А. АНАСТАСОВ /
    Форма за търсене
    Ключова дума