Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
10/01/2013 първо гласуване
Законопроект за военното разузнаване,, № 202-01-79, внесен от Министерския съвет на 27 ноември 2012 г.
На 19 декември 2012 г. Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, съвместно с Комисията по външна политика и отбрана обсъди Законопроект за военното разузнаване, № 202-01-79, внесен от Министерския съвет на 27 ноември 2012 г.
На заседанието присъстваха представители на Министерството на вътрешните работи, на Държавната агенция „Национална сигурност”, на Националната разузнавателна служба, на Националната служба за охрана и на Служба „Военна информация” към министъра на отбраната.
Законопроектът беше представен от Веселин Иванов, директор на Служба „Военна информация”. Той изтъкна, че с него се предлага правна регламентация на цялостната организация и действия на структурите на военното разузнаване. Ясно са разграничени трите нива на разузнавателна дейност – стратегическо, оперативно и тактическо. Уреден е начинът на осъществяване на общото ръководство на разузнаването, основните му приоритети и цели. Очертано е и взаимодействието с разузнавателните структури на Европейския съюз и НАТО.
В проведената дискусия участваха народните представители Спас Панчев и Владимир Тошев.
В становището си народният представител Спас Панчев отбеляза безспорната необходимост от такъв закон поради особено значимото място на разузнавателните служби в системата за защита на националната сигурност. Според него законопроектът има своите достойнства, но и слабости, сред които посочи неяснотите около понятията „съвместно разузнаване”, „военно формирование” и „разпространение на военна информация”. Той обърна внимание и на въпроси, свързани с изискванията и процедурите по назначаване на директора и служителите на Служба „Военна информация”.
Според народния представител Владимир Тошев законопроектът подробно изяснява организацията, дейността и задачите на военното разузнаване, както и статутът на служителите. Той приветства въвеждането на мандат за директора и заместник-директора на службата, а също и възможността цивилни лица да заемат тези длъжности. Владимир Тошев подчерта като постижение в законопроекта постигнатия баланс между необходимостта от защита на информацията, с която службата разполага и упражняването на контрол върху дейността й.
В резултат на проведените разисквания Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с 17 гласа „за”, без гласове „против” и с 2 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за военното разузнаване, № 202-01-79, внесен от Министерския съвет на 27 ноември 2012 г.
Председател на
Комисията по вътрешна сигурност
и обществен ред:
Красимир Ципов