Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
10/01/2013 първо гласуване

    Законопроект за управление на системата за защита на националната сигурност, № 202-01-77, внесен от Министерския съвет на 27 ноември 2012 г.
    На 19 декември 2012 г. Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, съвместно с Комисията по външна политика и отбрана обсъди Законопроект за управление на системата за защита на националната сигурност, № 202-01-77, внесен от Министерския съвет на 27 ноември 2012 г.
    На заседанието присъстваха представители на Министерството на вътрешните работи, на Държавната агенция „Национална сигурност”, на Националната разузнавателна служба, на Националната служба за охрана и на Служба „Военна информация” към министъра на отбраната.
    Законопроектът беше представен от заместник-министъра на вътрешните работи, Веселин Вучков. Той отбеляза изключителната му важност от гледна точка на управлението на държавата и сигурността на гражданите. Г-н Вучков запозна народните представители с работата по изготвянето му, като обърна особено внимание на множеството обществени дискусии, на които са били изразени различни мнения по предложените текстове. Голяма част от предоставените по време на тези дискусии бележки са намерили отражение в окончателния вариант на разглеждания законопроект.
    В проведената дискусия участваха народните представители Спас Панчев, Венцислав Лаков, Владимир Тошев, Ангел Найденов, Христо Бисеров, Атанас Мерджанов, Йордан Бакалов, Неджми Али и Красимир Ципов.
    Според народния представител Спас Панчев законопроектът безспорно е необходим, тъй като системата за защита на националната сигурност е една от най-важните в държавата и в този смисъл има нужда от прецизна и трайна законова регламентация. Като положителни страни той отбеляза, че законопроектът е кратък и регламентира основните положения на управлението на системата за защита на националната сигурност, както и фактът, че се наблюдава значително развитие и подобрение на предложените текстове спрямо предишните му варианти. Като основна слабост той посочи въвеждането на легални дефиниции, които не кореспондират с познатите на българското законодателство определения. Такива са понятията „национална сигурност” и „криза”. Незадоволителна, според него, е и определянето на „разузнавателната общност” като „платформа за провеждането на консултации по въпросите на националната сигурност”. Спас Панчев отбеляза също, че чрез законопроекта е въведена известна яснота в правната уредба на управлението на кризи, но изрази съмнение, че тя е достатъчна за регламентирането на този въпрос.
    Народният представител Венцислав Лаков изтъкна, че президентът на Републиката не участва фактически в Съветът по сигурността, тъй като няма право на глас при вземането на решения. Според него опозицията, Народното събрание и гражданите не разполагат с достатъчно правомощия, за да контролират ефективно дейността на специалните служби и предложи съответните текстове от законопроекта да бъдат допълнени в тази насока.
    Народният представител Владимир Тошев изрази своето удовлетворение от законопроекта, който според него е балансиран и формулира основни понятия и дефиниции. Той подчерта и значението на създаването на постоянна парламентарна комисия, която да упражнява контрол върху дейността на специалните служби.
    Според народният представител Ангел Найденов законопроектът не отговаря на очакванията да се превърне в рамков закон, а представлява само елемент от общото разбиране за национална сигурност и системата за националната сигурност. За него законът е сведен само до регламентиране на взаимоотношенията Министерски съвет – Съвет по сигурността, т.е обхватът му е много по-тесен от необходимото. Той изрично отбеляза несъгласието си с разпоредбите, отнасящи се до парламентарния контрол, които нямат място в този закон, а следва да се съдържат в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Ангел Найденов критикува и липсата на механизъм за осъществяване на предвидения в законопроекта граждански контрол.
    В становището си народния представител Христо Бисеров заяви, че законопроектът не е на нивото на очакванията. Той се присъедини към направените забележки и добави, че предложените текстове не решават проблема с еднаквото съдържание на понятията „национална сигурност” и „служби за сигурност”. Бисеров подчерта, че до момента не е имало истински парламентарен контрол върху дейността на службите за сигурност и е от особена важност, чрез този закон да бъде въведен реален такъв контрол. Затова той счита, че законът следва да регламентира начина, по който парламентарният контрол ще бъде осъществяван, но възрази срещу разделянето му между няколко парламентарни комисии.
    Според народният представител Йордан Бакалов законопроектът не е съобразен със забележките, направени по време на обществените дискусии. Според него наименованието му не кореспондира с неговото съдържание, което регламентира основно дейността на Съвета по сигурността. Г-н Бакалов коментира и правомощията на този орган, като обърна внимание върху разграничението между консултативни и оперативни функции. В изказването си той засегна и въпроси, отнасящи се до дефинициите за „разузнавателна общност” и „управление при кризи”.
    Народният представител Неджми Али приветства идеята за законово регламентиране на системата за сигурност, но подчерта наличието на пропуски, които следва да бъдат отстранени преди влизането в сила на законопроекта.
    Народният представител Красимир Ципов изрази съгласие с голяма част от изложените аргументи и обърна специално внимание на въпросите, свързани с легалните дефиниции и начина на взаимодействие между отделните служби, както и между тях и други държавни органи, институции и граждани. Той отбеляза, че е добре да се постигне широк консенсус по въпроса за необходимостта от такъв закон и призова парламентарно представените партии и коалиции да обединят усилията си по усъвършенстването на законопроекта.

    В резултат на проведените разисквания Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с 15 гласа „за”, 4 гласа „против” и 2 „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за управление на системата за защита на националната сигурност, № 202-01-77, внесен от Министерския съвет на 27 ноември 2012 г.




    Председател на
    Комисията по вътрешна сигурност
    и обществен ред:


    Красимир Ципов
    Форма за търсене
    Ключова дума