Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
29/09/2009
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и горите
ДОКЛАД
за
първо гласуване
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 954-01-21, внесен от Емил Делчев Димитров, Атанас Станкев Камбитов и Димитър Иванов Аврамов на 24.09.2009 г.
Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 29 септември 2009 г., на което обсъди законопроекта за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча.
В работата на комисията взеха участие г-н Юлиан Русев - директор на дирекция “Ловно стопанство” и г-жа Милена Трифонова и.д. директор на дирекция „Административно-правно обслужване и човешки ресурси” от Държавната агенция по горите, г-н Михаил Михаелов – директор на Национална служба “Защита на природата към Министерството на околната среда и водите, представители на неправителствени организации: г-н Стефан Аврамов – от Българска фондация за биоразнообразие, г-н Добромир Добринов – от Федерация “Зелени балкани”, г-н Добромир Домусчиев от Национален клъстер на фирмите занимаващи се с екотуризъм в България, както и експерти.
Законопроектът беше представен от вносителя г-н Емил Димитров.
Той изтъкна, че целта на предлаганите със законопроекта промени е да бъдат преодолени показаните в практиката недостатъци на действащата до момента нормативна уредба. Те се отразяват негативно върху ползването и стопанисването на дивеча в ловностопанските райони на ловните дружини. Народният представител подчерта, че съществува неодобрение както относно начина на определяне на районите на дейност на ловните сдружения, така относно въведеното задължително членство в Националното ловно сдружение.
Предлаганите със законопроекта промени основно се свеждат до следното:
Премахва се задължителното членство на ловните сдружения в Националното ловно сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България”, с което е нарушен принципа на доброволност за членството в една неправителствена организация. Предлага се възстановяване на принципа на доброволност за членство в Националното ловно сдружение. Това е в унисон с принципа за демократичност и отговаря на исканията на тази част от ловците в България, които не желаят да членуват в националното сдружение. Като естествена последица от липсата на задължително членство със законопроекта се въвежда понятие за това кое е националното ловно сдружение.
Предлагат се и промени относно ловностопанските райони. Премахва се изискването един ловностопански район да обхваща не по-малко от 22 000 хектара ловна площ. Това предложение също е съобразено с принципа за демократичност и свободата за сдружаване на ловните дружини.
Във връзка с уеднаквяване на сроковете за ловуване със съседните ни страни, проектът предвижда в Приложение № 4 да бъдат изменени сроковете за ловуване на дива свиня и водоплаващи птици.
Господин Юлиан Русев изрази принципната подкрепа на Държавната агенция по горите за внесения законопроект. Той изтъкна, че сега има 14 жалби срещу заповеди за определяне на ловностопанските райони и че в момента изразяват недоволство от последните промени в закона, относно начина на определяне на ловностопанските райони около 25 000 ловци. Той подкрепи и предложението за промяна на сроковете за ловуване, като изтъкна, че в Балканските страни сроковете за лов на водоплаващи птици е до края на м. февруари.
Представителят на Министерството на околната среда и водите г-н Михаил Михаелов изрази принципно неодобрение относно законопроекта в частта му относно сроковете за ловуване на водоплаващите птици. Той изтъкна, че с предлаганото удължаване на сроковете за ловуване се нарушават директиви на Европейския съюзи и това ще има негативно отражение и по отношение на защитените видове.
Представителят на Българската фондация “Биоразнообразие” г-н Стефан Аврамов се присъедини към мнението на Министерството на околната среда и водите и предложи законопроектът в частта му за удължаване на сроковете да бъде подложен на по-широко обществено обсъждане. Представителят на фирмите, занимаващи се с екотуризъм г-н Домусчиев се присъедини към мнението, че удължаването на сроковете за ловуване на водоплаващи птици не е желателно. Той смята, че това е предпоставка и за увеличаване на бракониерството.
В дискусията взеха участие народните представители Пенко Атанасов, Венцислав Върбанов, Емил Димитров и Юнал Тасим.
Народният представител Пенко Атанасов изрази неодобрение на законопроекта относно това, че Националното ловно сдружение се лишава от възможността да бъде партньор на държавата при осъществяването на ловностопанската дейност.
Народният представител Вецислав Върбанов изрази принципната си подкрепа на законопроекта.
Народният представител Юнал Тасим изрази подкрепа за законопроекта относно сроковете за ловуване и неподкрепа за премахване на задължителното членство в Националната ловно сдружение, премахване на изискуемата ловна площ от 70 хектара, за един ловец, както и за определянето на размера на ловностопанските райони.
Вносителят на законопроекта н.п. Емил Димитров изказа становище, че не поддържа законопроекта в частта му за сроковете и е съгласен да се проведе широка дискусия с участие на неправителствените организации за обсъждане на темата. Той изтъкна, че е съгласен ловната площ от 70 хектара, за един ловец да фигурира в закона и ако е допусната техническа грешка, ще внесе предложение в тази насока между двете четения на законопроекта.
След станалите разисквания и на основание чл. 68, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Комисията по земеделието и горите прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 954-01-21, внесен от Емил Делчев Димитров, Атанас Станкев Камбитов и Димитър Иванов Аврамов на 24.09.2009 г.
Това становище е прието с 10 гласа “за”, 4 - “против” и “въздържали се” - няма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Десислава Танева