Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
03/06/2010

    Доклад от Държавен фонд “Земеделие” относно актуалното състояние на Програмата за развитие на селските райони и по-специално по мярка 321 «Основни услуги за населението и икономиката в селските райони» и мярка 322 „Обновяване и развитие на населените места”.

    ДО
    ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
    Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА


    ДОКЛАД
    НА
    КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

    ОСНОВАНИЕ: член 99, ал. 3 от Правилника за
    организацията и дейността на Народното събрание

    Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 3 юни 2010 г., на което изслуша доклад от Държавен фонд “Земеделие” относно актуалното състояние на Програмата за развитие на селските райони и по-специално по мярка 321 «Основни услуги за населението и икономиката в селските райони» и мярка 322 „Обновяване и развитие на населените места”.
    В работата на комисията взеха участие зам.-министърът на земеделието и храните - г-жа Светлана Боянова, изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие” - г-жа Калина Илиева и експерти.
    Подробна писмена информация беше предварително предоставена на народните представители (приложена) и беше представена от г-жа Илиева.
    Тя изтъкна, че повода дискусията е предложение на Националното дружение на общините, да отпадне предвиденото в нормативната база ограничение, което изисква при наличие на предходен проект, общините да са подали заявка за окончателно плащане по него, преди да имат право да внесат ново проектно предложение. Подобно изискване маже да доведе до отхвърляне на част от подадените проекти за общините, които имат вече сключени договори. Ограничението се налага, тъй като постъпилите заявления надвишават двойно наличния финансов ресурс. Проектите се оценяват по критерии, заложени в Програмата за развитие на селските райони и не могат да бъдат променяни. Госпожа Илиева изтъкна, че представеният анализ е подготвен преди промените в наредбите, които ще бъдат използвани при настоящия прием. Анализът показва, че има вероятност голяма част от общините да сключат по няколко договора, а други да останат без финансиране. Постъпилите проекти по двете мерки са над 800 при допустими за подпомагане 178 общини.
    По мярка 321 «Основни услуги за населението и икономиката в селските райони» през 1-вия период на прием 01.09.2008г. - 15.05.2009г. са сключени договори с 67 общини и едно читалище, като броя одобрени проекти е 109 от общо 443 постъпили заявления за подпомагане. Одобрените и договорирани проекти са получили оценка от 50 до 100 т. по таблицата за оценка. В момента се разглеждат всички проектни предложения оценени с 40 т. по таблицата за оценка - общо 111 броя. Обработката протича, след извършено допълнително класиране по реда на приемане на заявленията, съгласно издаден идентификационен номер и дата на постъпване. Съобразно наличния остатъчен бюджет и датата на подаване на проектите, ранкирани с 40 т., към момента има осигурен финасов ресурс за 12 проекта, който следва да бъдат предложени за одобрение. Проектите са на 10 общини, от тях 7 са на общини, които не са подпомагани до този момент. Броя на одобрените проекти с 40 т. може да се увеличи, в следствие на редукция от лимити, невъзтановим ДДС и др. причини водещи до намаление на стойността на инвестицията. Има още 142 заявления получили съответно 30, 20, 10 и 0 точки по таблицата за оценка, които ще получат отказ от финансиране поради недостатъчен бюджет за първия период на прием. През 2-рия период на прием 15.07.2009г. - 15.09.2009г. по същата мярка са постъпили 68 заявления за подомагане. От този период ще се разглеждат 50 заявления за подпомагане на 33 общини, от които за около 19 ще има осигурен финансов ресурс. Този брой може да бъде намален в зависимост от одобрените проекти от 1-вия прозорец на прием. Анализът показва, че от общо допустимите 178 общини евентуално ще бъдат одобрени проектите на едва 93, което в процентно съотношение е 52%. Съответно, ако се позволи кандидатстване на 1 община с поне 3 проекта, сериозен брой общини ще бъдат изключени от подпомагане.
    По мярка 322 „Обновяване и развитие на населените места” през първият период на прием 01.09.2008г. - 15.05.2009г. са постъпили 249 заявления. Сключени са 144 договора с 85 общини, 1 читалище и 2 мюсюлмански общности. Одобрените предложения са оценени с 40 и повече точки по таблицата за оценка. В момента се рразглеждат всички проектни предложения оценени с 30 и по-малко точки - общо 47 броя, в зависимост от остатъчния бюджет и датата на подаване на проектите. Осигурен е финансов ресурс за 27 проекта, който ще бъдат предложени за одобрение, на нови 12 общини. Броят на одобрените проекти с 30 и по-малко точки може да се увеличи, в следствие на редукция от лимити, невъзтановим ДДС и др. Причини, водещи до намаление на стойността на инвестицията. През втория период на прием по същата мярка 15.07.2009г. - 15.09.2009г. ще бъдат разгледани 31 заявления за подпомагане на 21 общини несключили договор до момента и 1 манастир. Броят на предстоящите за разглеждане проекти може да бъде намален в зависимост от одобрените проекти от 1-вия прозорец на прием. На евентуално одобрение по тази мярка ще подлежат проектите на едва 118 от общо допустимите 178, което съставлява 66%. Това означава, че ако се позволи кандидатстване на 1 община с поне 3 проекта, може да бъдат изключени от подпомагане общини, получили по-малко точки по сега действащите критерии за оценка.
    Госпожа Илиева призова народните представители да изразят своето становище по предложението на Националното сдружение на общините относно отпадане на ограниченията, предвидени в наредбите. Тя изтъкна, че успешното изпълнение на общинските проекти ще има голям социален ефект, предвид факта, че средствата са една трета от целия финансов ресурс на програмата и затова е необходимо да то да бъде внимателно обсъдено. Тя припомни, че и общините могат да кандидатстват с по два проекта, тъй като това може да става по всяка от двете мерки.
    В последвалата дискусия взеха участие народните представители Димчо Михалевски, Венцислав Върбанов, Димитър Аврамов и Десислава Танева.
    На въпроса на н.п. Михалевски дали е възможно да се търси удължаване на срока за изпълнение и разплащане на проектите от две на три години, г-жа Илиева отговори, че Програмата за развитие на селските райони работи на принципа за двегодишен период на изпълнение. Теоретично може да се изисква удължаване, но тъй като до края на 2010г. трябва да бъдат разплатени договорите за 2008г., разчетите вече са направени. Тя смята, че с разплащането на финансовото споразумение 2009г. също няма да възникне проблем. По-важното е бъде заделен финансов ресурс и в двегодишния период на изпълнение проектите да бъдат приключени, за да не бъдат загубени средства.
    Във връзка с друг поставен въпрос от н.п. Михалевски, относно съществуващо забавяне в одобряването на проекти при получено авансово плащане, г-жа Илиева обясни, че по искане на Европейската комисия в наредбата за предварителен контрол върху обществени поръчки, финансирани със средства от Европейския съюз от април 2009 г. е въведена процедура на задължителен предварителен контрол. В наредбата има поставени ценови прагове и когато поръчката попадне в тях, задължително се изпраща в Агенцията за обществени поръчки. Такива общини в момента са четири. Също така, има случаи, в които общините имат констатирани нарушения, установени със съответния административен акт на съд или на административно наказващия орган, в случая Агенцията за държавен финансов контрол. В изброените два случая проектите преминават по-тежка процедура на одобрение. Общините трябва да изпратят цялата си тръжна документация, да се поканят и външни оценители, които да участват в оценката на проектното предложение. По изрично настояване на Националното сдружение на общините е въведена процедура за увеличаване на авансовите плащания. Договорите са били анексирани веднага, за да могат общините да се възползват от 50 %-ния аванс. В момента всички общини с подписани договори са уведомени на коя процедура ще подлежат. Тези които нямат нарушения са уведомени да стартират обществените поръчки, а тези с предходни нарушения констатирани с акт на наказващ орган са информирани да представят тръжната документация. Има общини, които въпреки 15-дневния срок все още не са представили съответната документация.
    Госпожа Илиева обясни също така, че има създадена работна група и е стартирана процедура по изготвяне на координационен механизъм между Програмата за развитие на селските райони и на Оперативна програма „Околна среда” относно общините. Вече е проведено първото заседание на работната група, на която управляващите органи на двете програми с участието на общините са разработили първите стъпки на тази процедура. Тя подчерта, че проблемът със застъпването на проектите по двете програми трябва бъде следен и при предстоящите за одобрение проекти да се преценява дали са изпълнени всички изисквания. В момента по Програмата за развитие на селските райони има 5 проекта, които се покриват с лотовете за асфалтиране на Агенция “Пътна инфраструктура”, като два от тях са одобрени, един е в процес на обработка, а други два проекта са отхвърлени. Няма процедура, по която тези проекти да бъдат разгледани и одобрени приоритетно при наличен проект за асфалтиране и те са недопустими по критериите на Програмата за развитието на селските райони.
    Народният представител Михалевски информира, че след среща с министър Найденов, е решено да бъде подготвено създаването на нова общинска мярка, насочена към млечното животновъдство в райони, които не могат да бъдат подпомагани поради малкия брой животни във фермите. Идеята е там общините да получат средства, с които да изградят центрове за събиране и класифициране на мляко.
    Г-жа Илиева информира комисията, че има подробна информация на интернет страницата на фонда и че е създадена процедура за своевременна комуникация по всички постъпили конкретни въпроси от общини, тъй като е важно проектите да се реализират бързо и коректно.
    Народният представител Венцислав Върбанов подчерта, че решението по отношение въвеждането на ограничения в наредбите е важно и е добре комисията да изрази своето становище. Също така, е необходимо да се търси възможност за максимално усвояване на средствата. Той изтъкна, че след като е изслушал всички изложени аргументи ще подкрепи позицията, ограниченията, наложени в наредбите да останат.
    Народният представител Димитър Аврамов изтъкна, че очевидно е необходимо налагането на ограничение в наредбите и че не съществува вероятност да останат неусвоени пари по двете общински мерки. Според него по-големият проблем би бил да се разреши участието на повече проекти, тъй като там където има спечелени такива, общините отново ще имат повече точки от останалите. Това ще изчерпи финансовия ресурс и някои райони ще останат без финансиране. Той предложи да се помисли за механизъм, при който при предстоящия прием да кандидатстват тези, които досега не са имали проекти. Той изрази убеждението, че общините с одобрени договори ще направят всичко възможно да ги изпълнят в най-кратки срокове за да могат да кандидатстват отново следващата година. Народният представител Аврамов постави също така въпроса дали е възможно, като изключение, за съществуващите около 15 общини с одобрени проекти за канализация, да бъде разрешено да кандидатстват с по още един проект за пречиствателна станция, за да може да бъде изпълнено предписанието за изграждане на пречиствателни станции, които към момента не са предвидени. Той предложи също така да се прецени възможността за актуализация на критериите за оценка. Г-жа Илиева обясни, че относно общините, чийто проекти са за канализационна система без пречиствателни съоръжения, са проведени срещи с Министерство на околната среда и водите, с Националното сдружение на общините, с Министерството на околната среда и водите и кметове и че възможностите се преценяват за всеки отделен случай. Общини с население под 2000 души по закон нямат задължение да изграждат и пречиствателни съоръжения до 2014 г. при изграждането на канализация. Ако обаче попадат в хипотезата да имат действаща канализация или такава в процес на изграждане, са длъжни да изградят пречиствателните съоръжения. Взето е решение да бъде направен компромис. Министерството е поело отговорността да анексира договорите и да даде срок до 2014 г. за изграждане на пречиствателни съоръжения.
    Относно актуализирането на критериите за оценка, зам.-министър Боянова каза, че се анализира ефекта от прилагането на съществуващите критерии и точките за оценка на проекти и това кои общини се възползват средствата. Работна група обсъжда как може да бъдат променени тези критерии, но подобна промяна би била свързана с промяна на Програмата за развитие на селските райони. Вече имаме пуснати две нотификации, по които се изчаква отговор на Европейската комисия, затова евентуална промяна ще бъде предложена в следваща нотификация. Министерството е готово да обсади направените предложения.
    В заключение председателят на комисията г-жа Танева подложи на гласуване предложението на Националното сдружение на общините, да бъде направена корекция на наредбите и от тях да отпадане на ограничението за кандидатстване с нов проект, преди да е подадена заявка за окончателно разплащане по предходен такъв.
    След проведеното обсъждане и в резултат на гласуването, с 0 гласа “за”, 10 гласа “против” и 7 гласа “въздържал се” Комисията по земеделието и горите реши да не подкрепи предложението на Националното сдружение на общините за промяна на наредбите за прилагането на 321 и 322 мярка от Програмата за развитие на селските райони.

    Приложение: съгласно текста.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА

    Форма за търсене
    Ключова дума