Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
09/06/2010

    Изслушване на информация от министъра на земеделието и храните относно, одобрената от Министерския съвет Стратегия за създаване на Българска агенция по безопасност на храните и Център за оценка на риска.

    ДО
    ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
    Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА


    ДОКЛАД
    НА
    КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

    ОСНОВАНИЕ: член 99, ал. 3 от Правилника за
    организацията и дейността на Народното събрание

    Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 3 юни 2010 г., на което изслуша информация от министъра на земеделието и храните относно, одобрената от Министерския съвет Стратегия за създаване на Българска агенция по безопасност на храните и Център за оценка на риска.
    В работата на комисията взеха участие министърът на земеделието и храните – д-р Мирослав Найденов и експерти.
    Министър Найденов уведоми народните представители, че с решение на Министерския съвет е приета Стратегия за създаване на Българска агенция по безопасност на храните и Център за оценка на риска.
    Министърът подчерта, че създаването на такъв единен контролен орган, който ще следи за безопасността на храните по цялата хранителна верига (първични продукти, храни, фуражи, здравеопазване на животните, хуманно отношение, странични животински продукти, здраве на растенията), ще улесни и ще повиши качеството на осъществявания контрол. Освен това ще осигури по-висока степен на сътрудничество и обмен на информация с компетентните европейски структури.
    В новата агенция ще влязат четири контролни органа – Националната ветеринарномедицинска служба, Националната служба за растителна защита, Националната служба по зърното и фуражите, както и част от отделите по безопасност на храните към РИОКОЗ. Структурно агенцията ще бъде на административно подчинение на Министерството на земеделието и храните - второстепенен разпоредител на бюджетни кредити, а нейното ръководство ще се назначава от министър-председателя. Центърът за оценка на риска, ще се намира в агенцията и ще бъде контактната точка с Европейския орган за безопасност на храните. Така ще има координиран контрол за съответствие с изискванията на европейското и българското законодателство по цялата хранителна верига.
    Стратегията предвижда агенцията да извършва процедурите по одобряване и регистрация в съответствие с европейското и националното законодателство, да подготвя и изпълнява Единия многогодишен национален план за контрол и да разработва единни мониторингови програми за изпълнение на задълженията по прилагане на европейското законодателство. В нейните функции ще залегнат и дейностите по одит и обучение на персонала. Центърът за оценка на риска ще извършва научна оценка на риска, съобразена с българските условия и ще бъде националният еквивалент на Европейския орган за безопасност на храните. Центърът за ще оказва научна и техническа помощ в областите от неговата компетентност, ще гарантира, че обществеността и заинтересованите страни получават обективна и изчерпателна информация, ще изразява независими заключения по въпроси от неговата компетентност и ще изпълнява всички други задачи, възложени му от компетентния орган.
    Министърът подчерта, че създаването на агенцията ще позволи оптимизиране на структурите, които ще бъдат включени в нейния състав, редуциране на общата администрация и лаборатории с цел избягване както на дублирането на звена със сходни функции, така и на извършваните дейности и анализи. Прогнозата е за намаляване с 400 души на щатния персонал. Допълнителни финансови средства няма да бъдат необходими, тъй като ще бъдат използвани бюджетите на съществуващите служби, които ще станат част от бъдещата агенция.
    Предстои стратегията да бъде внесена за одобрение в Народното събрание и в тази връзка министърът призова народните представители да дадат своята политическа и експертна подкрепа при обсъждането на стратегията и при предстоящите значими законодателни промени.
    Освен това, министърът информира народните представители относно промяната в изискванията за етикетиране на предлаганите в търговската мрежа млечни продукти. До 18 юни преработвателите ще трябва да променят начина на етикетиране и да разграничат млечни продукти от продуктите с растителни мазнини, дори в тях да има вложено мляко. След тази дата продуктите, в които се съдържат растителни мазнини няма да могат да се обозначават като млечни и производителите ще трябва да предложат друго наименование за тях. Промяната се прави с цел да бъдат защитени интересите на потребителите и да бъде осигурена възможността те да направят информиран избор. Според него промяната в обозначаването на етикетите не би следвало да се отрази на цената на продуктите.
    В заключение, народните представители се обединиха около становището, че приемането на стратегията е изключително важна стъпка, трябва да бъде подкрепена и че министерството може изцяло да разчита на Комисията по земеделието и горите за предстоящите промени.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА





    Форма за търсене
    Ключова дума