Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
30/06/2010

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост, № 002-01-54, внесен от Министерския съвет на 18 юни 2010 г.

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и горите

    ДОКЛАД
    за първо гласуване

    НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост, № 002-01-54, внесен от Министерския съвет на 18 юни 2010 г.

    Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 30 юни 2010г., на което обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона държавната собственост, № 002-01-54, внесен от Министерския съвет на 18 юни 2010 г.
    В работата на комисията взеха участие г-н Илия Ангелов и г-жа Магдалена Станчева от Изпълнителната агенция по горите, г-жа Евгения Митрова, г-жа Стойка Куртева и г-жа Юлия Стойкова от Министерството на земеделието и храните, г-н Борислав Петков и г-н Стефан Асенов от Българска асоциация на собственици на земеделски земи и експерти.
    С предложения законопроект се цели ускоряване на процеса на изграждане на значими за обществото обекти и своевременно усвояване на средствата от фондовете на ЕС. Прецизират се и се допълват разпоредби, регламентиращи придобиването, управлението и разпореждането с имоти и вещи - държавна собственост, както и актуването на имоти - държавна собственост.
    Предвижда се отдадените под наем имоти - публична държавна собственост да не могат да се ползват извън предназначението им, да се преотдават и да се ползват съвместно по договор с трети лица. Уреждат се хипотезите, при които се отнема правото на управление върху имот - частна държавна собственост и имот - публична държавна собственост, като се определят компетентните органи.
    Предлага се принудително отчуждаване на собственост за държавни нужди ще се извършва при запазване на условието тези нужди да не могат да бъдат задоволени по друг начин и след предварително и равностойно обезщетение. Определянето на пазарната цена на имотите ще става на базата на осреднените пазарни цени от всички вписани възмездни сделки. Като предпоставка за започване на производството за отчуждаване се визира влязъл в сила подробен устройствен план за изграждане на обекти за задоволяване на държавни нужди или одобрен подробен устройствен план за изграждане на национален обект, за който е налице влязло в сила разпореждане за допускане на предварително изпълнение. Със законопроекта се предвиждат изменения относно начина на доказване на държавната нужда. Одобреният подробен устройствен план, за който е влязло в сила разпореждане за допускане на предварително изпълнение, по своите последици е приравнен на влязъл в сила акт по отношение на изпълнението на акта. Ако предварителното изпълнение или самият акт за одобряване бъдат отменени, административният орган ще е длъжен да възстанови положението преди отмяната на акта. Предвижда се за изграждане на национални обекти, когато отчуждаваните имоти или части от имоти са частна общинска собственост, те да преминават безвъзмездно в собственост на държавата от датата на обнародване в „Държавен вестник” на решението на Министерския съвет. Заповедта на областния управител ще се обнародва в „Държавен вестник” и ще се оповестява на видно място в сградата на общината. Обжалването на акта относно размера на обезщетението не спира изпълнението на акта за отчуждаване. Когато решението на Министерския съвет или заповедта на областния управител са обжалвани по отношение на размера на обезщетението и съдът е постановил по-висок размер, инвеститорът ще изплаща на правоимащия разликата заедно със законните лихви върху нея в едномесечен срок. Прецизирани са текстовете, определящи от кой момент настъпва отчуждаването, а в Преходните и заключителните разпоредби е предвиден срок от 6 години, след изтичането на който и след връщане на изплатеното обезщетение ще може да се иска отмяна на вече извършено отчуждаване. Условието е мероприятието по подробния устройствен план не е започнало или имотът не се използва по предназначението, за което е отчужден. Вече образуваните производства за отмяна се спират до изтичане на този срок, а ако в този срок мероприятието започне, образуваните вече производства се прекратяват.
    Създава се правна възможност след влизане в сила на подробния устройствен план и до влизане в сила на решението за отчуждаване, инвеститорът на национален обект да влезе във владение на имота или части от него, намиращи се извън урбанизираните територии, и да строи в него срещу задължението за заплащане на обезщетение за времето от въвода в имота до влизане в сила на отчуждението. Предвидено е обезщетенията да включват евентуалните доходи на собствениците. Определя се реда, по който собствениците на имоти могат да правят писмени възражения, предложения и искания по проекта на подробен устройствен план и да обжалват акта за одобряване на подробен устройствен план в съда.
    Отменя се възможността политически партии да закупуват имоти - частна държавна собственост.
    Урежда се възможността за замяна и продажба на имоти - частна държавна собственост, предоставени за управление на Министерството на отбраната. Въвежда са еднаква долна граница от 500 000 лв. на данъчната оценка на имотите - частна държавна собственост, предоставени за управление на Министерството на отбраната, при които съгласие за замяна и съгласие за разпореждане при продажба дава Министерският съвет.
    Въвежда се забрана за директорите на дирекции в териториалните органи на държавната власт да придобиват чрез покупко-продажба или замяна имоти - частна държавна собственост, предоставени за управление на съответните ведомства. Засилват се правомощията на областните управители и отговорността им за опазването и защитата на държавната собственост на територията на областта, предвидени в Закона за администрацията.
    Безвъзмездно прехвърляне на собственост върху имоти - частна държавна собственост ще може да бъде само в полза на общините за изпълнение на техните функции или за трайно задоволяване на обществени потребности от местно значение и в случаите, предвидени със закон. Предлага се въвеждане на забрана общините и лицата да извършват сделки, с които продават, заменят, даряват или учредяват право на строеж и на ползване, с придобитите имоти за срок 10 години, като е предвидена административнонаказателна отговорност за неспазването на забраната. Безвъзмездно право на ползване или учредяване на безвъзмездно право на строеж в полза на общини за изпълнение на техните функции или за трайно задоволяване на обществени потребности, както и в полза на други лица в случаите, предвидени със закон, ще става при забрана за извършване на търговска дейност. Предвижда се отпадане на възможността право на надстрояване и пристрояване на съществуващи сгради, изградени върху държавна земя, да се учредява на собствениците на жилища в тези сгради или на техни пълнолетни низходящи, когато са с незадоволени жилищни нужди.
    Прецизират се текстове, касаещи вписването на актовете за държавна собственост и на актовете за поправка на актове за държавна собственост в службата по вписванията. Регламентира се възможността за извършването на определени административни услуги да се събират такси в размери, определени с тарифа, одобрена от Министерския съвет.
    Завишават се някои административнонаказателни санкции.
    В Закона за общинската собственост се отменя разпоредбата, даваща възможност за един и същ имот да има два акта за собственост - държавна и общинска. Предвижда се възможност областните управители да отменят акт за общинска собственост по административен ред, когато имот - държавна собственост незаконосъобразно е актуван като общинска собственост.
    В Закона за устройство на територията е предвидено при оспорване на индивидуален административен акт за одобряване на подробни устройствени планове или за одобряване на комплексни проекти за инвестиционна инициатива, административният орган, издал акта да може да преразгледа въпроса по собствена инициатива или по искане на лицето, по чиято инициатива е бил издаден актът, и съответно да го оттегли или отмени. Ако административният орган е отказал издаване на административен акт, може да го издаде в 7-дневен срок от получаване на жалбата и със задължение за уведомяване на заинтересуваните страни. Предвижда се административните органи, прехвърлили свои функции на други лица, да могат без ограничение във времето по повод на служебна проверка или на постъпили сигнали да поискат от съда прогласяване на нищожност на индивидуалните административни актове, издадени от лицата, на които те са делегирали своите функции. Предвижда се също така влязъл в сила подробен устройствен план да бъде предпоставка за съгласуване и одобряване на инвестиционните проекти, по които се издава разрешение за строеж за изграждане на национален обект или общински обект от първостепенно значение и да бъде предпоставка съответно за извършване на принудително отчуждаване. Срокът на действие на комплексния проект за инвестиционна инициатива ще бъде идентичен със срока на действие на разрешителното за строеж.
    В Закона за опазване на земеделските земи и в Закона за горите се предвижда промяна на предназначението да става по силата на закона с влизане в сила на подробния устройствен план, предвиждащ изграждането на обект с национално значение или на общински обект от първостепенно значение, като в тези случаи отпада заплащането на държавна такса.
    В комисията е постъпило писмено становище на Министерството на земеделието и храните, че съгласува по принцип предложения законопроект, като са направени конкретни предложения за прецизиране на част от текстовете. Становището беше представено от г-жа Стойка Куртева, която изтъкна, че предложенията се свеждат до правилата за регистрация на собствеността и до по-прецизното уреждане на процедурата при вписване в кадастралните карти, в имотния регистър, в службата по вписванията и в картата на възстановената собственост. В становището е изразено несъгласие промяната на предназначението на гори и земи от горския фонд и на земеделски земи за изграждане на национални и на общински обекти от първостепенно значение да се извършва безвъзмездно, тъй като тези средства се използват за компенсационно залесяване и за опазване на земеделските земи.

    След проведените разисквания Комисията по земеделието и горите с 12 гласа “за”, 4 гласа “против” и 1 глас “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона държавната собственост, № 002-01-54, внесен от Министерския съвет на 18 юни 2010 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Десислава Танева


    Форма за търсене
    Ключова дума