КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
08/09/2010
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, № 002-01-76, внесен от Министерския съвет на 03 септември 2010г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и горите
ДОКЛАД
за първо гласуване
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, № 002-01-76, внесен от Министерския съвет на 03 септември 2010г.
Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 08 септември 2010г., на което обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, № 002-01-76, внесен от Министерския съвет на 03 септември 2010г.
В работата на комисията взеха участие г-н Георги Костов – зам.-министър на земеделието и храните, г-н Георги Георгиев - директор на Контролно-техническата инспекция и експерти.
Законопроектът беше представен от г-н Георгиев. Той изтъкна, че предвидените промени целят оптимизиране на структурата и подобряване на координацията както в самата администрация, така и при поддържане на връзки с други администрации, които имат компетентност в тази област. Предлаганото сливане на центровете за изпитване на земеделска, горска техника и резервни части в Русе и Пловдив и преминаването на дейността им към Контролно-техническата инспекция ще позволи премахване на дублиращи се и неефективни дейности, оптимизиране числеността на персонала, по ефективно използване на материално-техническата база и ще подобри ефективността на обслужването на клиентите, тъй като една структура ще работи в рамките на цялостния процес на одобряване. Освен това той припомни, че съгласно Директива 2003/37/ЕО “Техническа служба” означава организацията или органът, определени за изпитвателна лаборатория, която да извършва изпитвания или проверки в дадена държава членка. Тази функция може да се извършва и от самия орган по типово одобряване на Европейския съюз, какъвто е Контролно-техническа инспекция за Република България.
Освен това г-н Георгиев подчерта, че България трябва да има добре оборудвана и развита изпитателна лаборатория за техника, която е акредитирана да издава сертификати. Това е ангажимент произтичащ от членството в Европейския съюз, който България все още не изпълнява пълноценно. Подобна лаборатория би могла да привлече съседни страни с развито производството на селскостопанска и горска техника да изпитват в България своята техника.
С промените в чл. 5 се закриват центровете за изпитване на земеделска, горска техника и резервни части в Русе и Пловдив, като специализирана администрация към Министерството на земеделието и храните. съответно с преходните и заключителни разпоредби активите, пасивите, архивът, както и правата и задълженията на центровете преминават към Контролно-техническата инспекция. Уреждат се също така трудовите и служебните правоотношения на служителите. Съответно се отменя чл. 7 регламентиращ статута на тези центрове.
Като специализирана администрация към министерството остава Контролно-техническата инспекция. Тя ще осъществява дейностите по регистрация, по контрол на техническото състояние и безопасността на техниката, пусната на пазара и/или в употреба, по придобиването на правоспособност за работа с нея и по оценка за съответствие за безопасност на техниката.
Промените в чл. 10 са във връзка с удостоверяването на безопасността на техниката, което освен след извършване на изпитване ще става и след оценка за съответствие с националните и международните изисквания за безопасност от акредитирани лаборатории на Контролно-техническа инспекция.
Участие в дискусията взеха народните представители Петя Раева, Пенко Атанасов и Михаил Михайлов.
Народният представител Петя Раева изрази несъгласие с предвидените промени. Тя изтъкна, че с подобно преструктуриране няма да бъдат постигнати, заявените от вносителя цели, тъй като функциите изпълнявани от центровете за изпитване на земеделска, горска техника и резервни части се запазват и те просто преминават към Контролно-техническата инспекция в министерството. Освен това персоналът и в момента е на абсолютният минимум, което означава, че особени икономии не могат да бъдат реализирани.
Народният представител Пенко Атанасов изтъкна, че предлаганото преструктуриране ще доведе до конфликт на интереси, тъй като единният орган, какъвто ще бъде Контролно-техническата инспекция, ще трябва да контролира техническото състояние и безопасността на пусканата техника и в същото време да изпитва и оценява съответствието на техниката с изискванията за безопасност. Той заяви, че не одобрява цялостната концепция на предвидената реформа и че заявените цели могат да бъдат постигнати чрез подобряване на дейността на центровете и евентуално чрез възлагането на допълнителни функции.
Заместник министър Костов подчерта, че концепцията е изготвена след подробен анализ на съществуващата практика в останалите държави членки, който е установил съществуването на единен орган в голяма част от тях. В допълнение подчерта, че не би могло да има конфликт на интереси ако администрацията изпълнява вменените и задължения в съответствие със закона.
След проведените разисквания Комисията по земеделието и горите с 10 гласа “за”, 4 гласа “против” и 1 глас “въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, № 002-01-76, внесен от Министерския съвет на 03 септември 2010г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Десислава Танева