Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
29/09/2010
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и горите
ДОКЛАД
за първо гласуване
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за денонсиране на Споразумението за създаване на Международната организация за развитие на рибарството в Източна и Централна Европа (Еврофиш), № 002-02-39, внесен от Министepския съвет на 05 октомври 2010 г.
Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 29 септември 2010г., на което обсъди законопроект за денонсиране на Споразумението за създаване на Международната организация за развитие на рибарството в Източна и Централна Европа (Еврофиш), № 002-02-39, внесен от Министepския съвет на 05 октомври 2010 г.
В работата на комисията взе участие г-н Явор Недев – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури и експерти.
Мотивите по законопроекта бяха представени от г-н Недев, който обясни, че Международната организация за развитие на рибарството в Източна и Централна Европа (Еврофиш) има за задача да подпомага търговията и международното сътрудничество в областта на рибната индустрия. Членството на Република България в тази организация не е сред приоритетите на Глава 8 „Рибарство" на Преговорната позиция на страната от предприсъединителния период, а е инициирано от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, като част от мерките за ускоряване премахването на действащата през 2001-2002 г. забрана за износ на риба и рибни продукти от България. Забраната за износ е вдигната и достъпът на българските фирми до европейския пазар е осигурен в през 2003 г., в резултат на предприетите от българска страна действия по хармонизиране на законодателството в областта на рибарството и аквакултурите, въвеждането на съответните санитарно-технически мерки и засиленият контрол. За вдигането на забраната организацията Еврофиш няма принос.
През годините на членство са правени редица опити за използване посредничеството на Еврофиш за осъществяване на бизнес контакти и привличане на инвестиции с цел последващ експорт на български рибни продукти. Изпращани са запитвания и предложения за проекти, но особен интерес на частния сектор не е регистриран.
За изминалия период на членство в Еврофиш Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури е внесла около 215 000 лв. членски внос, като ежегодната финансова контрибуция за страната ни от първоначалните 10 000 щ. д. е увеличена на 15 000 щ. д., а от 2004 г. по решение на Управителния съвет на редовната среща на Еврофиш тази сума е вдигната на 20 000 евро с пълзящо годишно нарастване от 2 на сто.
Основен приоритет в дейността на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури е ускоряване на усвояването на субсидии по Европейския фонд за рибарство. Това изисква допълнителна мобилизация на средства от бюджета на агенцията, който следва най-рационално да се използва в сферата на контрол на риболовните дейности и усвояване на субсидиите от Европейския фонд за рибарство, предвид тежката икономическа криза.
В разискванията участие взеха народните представители Пенко Атанасов, Юнал Тасим и Венцислав Върбанов.
На въпрос на н.п. Пенко Атанасов, кои други страни членки на Европейския съюз са членове на Еврофиш и има ли други държави, предприели процедура по денонсиране на споразумението, г-н Недев отговори, че по неофициална информация още четири страни смятат да започнат такава процедура и да прекратят членството си.
Народният представител Юнал Тасим постави въпроса, какви са потенциалните възможности, които дава членството на страната ни в Еврофиш и от които България не е била в състояние да се възползва по една или друга причина. Г-н Недев отговори, че организацията трябва да подпомага страните членки в търговията и международното сътрудничество в областта на рибната индустрия, но въпреки усилията на осем ръководители на агенцията и на няколко правителства това не се е случило. Той обясни, че са направени консултации с три от големите асоциации в сектора, които също считат, че няма реализирани особени ползи и страната ни не е получила никаква прагматична помощ от страна на организацията Еврофиш.
В заключени г-н Недев подчерта, че предвид средствата, които страната ни внася ежегодно за членството си и изключително неубедителните резултати, счита за необходимо споразумението да бъде денонсирано.
Народният представител Венцислав Върбанов изтъкна, че няма основание да се съмнява в представените аргументи и ще подкрепи законопроекта.
След проведените разисквания Комисията по земеделието и горите с 10 гласа “за”, 0 гласа “против” и 5 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за денонсиране на Споразумението за създаване на Международната организация за развитие на рибарството в Източна и Централна Европа (Еврофиш), № 002-02-39, внесен от Министepския съвет на 05 октомври 2010г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Десислава Танева