Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
09/03/2011 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за стоковите борси и тържищата, № 102-01-11, внесен от Министерския съвет на 15 февруари 2010 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и горите

    ДОКЛАД
    за първо гласуване

    НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за стоковите борси и тържищата, № 102-01-11, внесен от Министерския съвет на 15 февруари 2010 г.

    Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 9 март 2011 г., на което обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за стоковите борси и тържищата, № 102-01-11, внесен от Министерския съвет на 15 февруари 2010 г.
    В работата на комисията взеха участие г-н Едуард Стойчев – председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и Владимир Иванов – комисар, от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма г-жа Симонета Бонева – н-к на отдел в дирекция „Външноикономическа политика” и Светослава Малчева от същата дирекция, г-н Антон Величков – зам.- изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните, г-жа Радостка Савова – н-к на отдел „Държавни помощи и регулация” в Министерството на земеделието и храните и експерти.
    Законопроектът беше представен от г-жа Бонева, която изтъкна, че предложените промени имат за цел да ограничат търговията на едро с храни на нерегламентирани за това места, с което се заобикаля действащото данъчно законодателство и се създават предпоставки за нелоялна конкуренция между търговците на едро. В тази връзка са първата група промени. Прецизират се определенията за стоково тържище и за пазар на производителите, по начин, който коректно да отразява осъществяваната дейност и да регламентира всички извършвани сделки. Въвежда се изискване търговията на едро с налични храни и цветя да се извършва само на стоково тържище или на пазар на производителите, като са изброени изключенията от това правило. Съответно, при нарушения на това изискване е предвидено Държавната комисия по стоковите борси и тържищата да преустановява дейността на местата, където се извършва нерегламентираната търговия. Сделките ще се извършват само от търговци, регистрирани по реда на Търговския закон, или от лица, регистрирани по съответното законодателство на страна - членка на Европейския съюз, а когато земеделски производител няма регистрация по Търговския закон, сделките ще се извършват от организатора на пазара на производителите за негова сметка и на цена, определена от производителя.
    Другата група промени са свързани с облекчаване на административната тежест. Предвидено е Държавната комисия по стоковите борси и тържищата да изисква служебно, вписаните в търговския регистър към Агенцията по вписванията документи, необходими за издаване на лиценз за извършване на дейност като стокова борса, за регистриране на стоково тържище или на пазар на производителите и за издаване на лиценз за клирингова къща. Уведомяването на комисията за настъпили промени в обстоятелствата и за сключените и прекратени договори с брокери ще може да става по електронен път, при спазване на изискванията на Закона за електронния документ и електронния подпис и Закона за електронното управление.
    Разпоредбите, регламентиращи режимите на лицензиране и регистрация се прецизират и се привеждат в съответствие със Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност. Лицензите стават безсрочни, а правата по тях няма да могат да се прехвърлят или преотстъпват, освен в случаите, регламентирани в Търговския закон.
    В преходните и заключителните разпоредби е предвиден преходен период от шест месеца за лицата, регистрирани като стоково тържище и пазар на производители, както и тези, които не са регистрирани, но извършват търговия на едро с храни и цветя, в който те да приведат дейността си в съответствие с новите изисквания.
    От Министерството на земеделието и храните подкрепиха законопроекта и подчертаха, че той ограничава възможността търговци да се представят за земеделски производители и да извършват спекулативни сделки, намалява административната тежест и осигурява възможност за по добра регулация на търговията на едро.
    В дискусията взеха участие народните представители Стоян Гюзелев, Атанас Камбитов, Иван Иванов, Юнал Тасим, Огнян Тетимов и Десислава Танева.
    Народният представител Стоян Гюзелев декларира евентуален конфликт на интереси и заяви, че няма да участва в гласуването.
    Част от народните представители поставиха въпроса не се ли дублират някои от контролните функции на комисията с тези, изпълнявани от Българската агенция по безопасност на храните и Националната агенция по приходите. От Държавната комисия по стоковите борси и тържищата припомниха, че тези контролни функции и досега са били изпълнявани от същите контролни органи. Освен това обсега на осъществявания контрол е различен. Изтъкнаха, че подобен специализиран контрол е абсолютно необходим за осигуряването на прозрачност на продажбите и разпределението на търгуваните стоки, тъй като съществува практика търговци да се представят за земеделски производители, да реализират огромни обороти и печалби със спекулативна цел, което поставя в неравностойно положение коректните търговци.
    На въпрос от н.п. Атанас Камбитов какъв е очакваният финансов резултат от прилагането на закона, от комисията отговориха, че е трудно да се дадат коректни данни, но нерегламентираният оборот е огромен.
    Беше поставен и въпроса доколко е резонно вече регистрираните стокови тържища и пазари на производителите да бъдат поставени при равни условия с тези, които са в процедура на регистрация и тези, които имат намерение да започнат такава дейност, тъй като по отношение на вече регистрираните и изпълнили всички изисквания обекти, това ще представлява излишна административна тежест.
    На въпрос на н.п. Иван Иванов как ще бъдат контролирани тези, които внасят продукция от съседни страни и я представят за такава, произведена от тях и дали не е възможно да бъде въведено ограничение за продажба само на българска продукция, от комисията отговориха, че подобно ограничение би довело до тежки санкции от страна на Европейския съюз.
    Друг принципен въпрос, дискутиран от голяма част от народните представители касае задължението земеделските производители да бъдат регистрирани по Търговския закон. Бяха изразени опасения дали необходимостта нерегистрираните производители да сключват сделки чрез организатора на пазара на производителите няма отново да ги постави в зависимост от търговци.
    В тази връзка н.п. Десислава Танева припомни, че освен физическите лица регистрирани като земеделски производители, които са повече от половината, съществуват например регистрирани кооперации по Закона за кооперациите, а не по Търговския закон, които също са земеделски производители, и ако това изискване остане те също така няма да могат да продават сами продукцията си. Тя изтъкна, че задължението за регистрация следва да бъде обмислено и коригирано, тъй като то няма да изпълни целта да бъдат регламентирани всички сделки. В заключение, тя изрази становището, че подобно регламентиране би могло да се постигне при много по-облекчени условия и че е напълно достатъчно земеделските производители да притежават фискален касов апарат, с който да регистрират извършваните продажби. Освен това припомни, че болшинството производители вече са регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност.
    От Държавната комисия по стоковите борси и тържищата счетоха за резонни изложените аргументи и изразиха готовност между първо и второ четене текстът да бъде коригиран по начин, гарантиращ както правото на земеделските производители да търгуват свободно със своята продукция, така и равнопоставеност на търговците на едро при тяхната дейност.

    След проведените разисквания Комисията по земеделието и горите с 10 гласа “за”, 1 глас “против” и 7 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за стоковите борси и тържищата, № 102-01-11, внесен от Министерския съвет на 15 февруари 2010 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Десислава Танева
    Форма за търсене
    Ключова дума