Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
22/02/2012 първо гласуване

    Проект за решение за налагане на мораториум върху продажбата на земеделска земя от Държавния поземлен фонд за срок от пет години, № 154-02-98, внесен от Волен Сидеров и гр.н.п. на 09.11.2011 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и горите


    ДОКЛАД

    НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

    ОТНОСНО: Проект за решение за налагане на мораториум върху продажбата на земеделска земя от Държавния поземлен фонд за срок от пет години, № 154-02-98, внесен от Волен Сидеров и гр.н.п. на 09.11.2011 г.

    Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 22 февруари 2012 г., на което обсъди проекта за решение за налагане на мораториум върху продажбата на земеделска земя от Държавния поземлен фонд за срок от пет години, № 154-02-98, внесен от Волен Сидеров и гр.н.п. на 09.11.2011 г.
    В работата на комисията взе участие г-н Николай Маринов – главен директор на Главна дирекция “Земеделие, гори и поземлени отношения” в Министерството на земеделието и храните.
    Проектът за решение и мотивите към него беше представен от вносителя н.п. Павел Шопов, който изтъкна, че проектът е внесен във връзка с изказвания на министъра на земеделието и храните, че е възможно да бъде продавана земя от Държавния поземлен фонд (ДПФ) и съществуващата опасност тази земя да попадне в ръцете на чужди физически или юридически лица, прикрити като български. Това според вносителите създава опасност територията на Република България да бъде разпокъсана и представлява реална заплаха за националната сигурност на страната. Освен това подобна продажба драстично ще изкриви пазара на земеделска земя, намалявайки нейната цена. Аргументът на министъра, че със средствата могат да бъдат подпомагани земеделските производители вносителите намират за несъстоятелен. В тази връзка те предлагат налагане на мораториум върху продажбата на земеделска земя от Държавния поземлен фонд за срок от пет години.
    По проекта за решение в комисията е постъпило писмено становище на Министерството на земеделието и храните, което беше представено от г-н Николай Маринов. В становището се казва, че министерството не подкрепя предложения проект за решение.
    В дискусията взеха участие народните представители Емил Димитров, Юнал Тасим, Димчо Михалевски, Юлиана Колева и Венцислав Лаков.
    Основните аргументи в последвалата дискусия могат да бъдат сведени до следното.
    Управлението и разпореждането със земите от ДПФ, се осъществява в рамките, на установените със Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи, правомощия на министъра на земеделието и храните, съгласно които той упражнява правата на собственик за тези земи, като ги отдава под наем или аренда, учредява ограничени вещни права върху тях, извършва продажби на физически и юридически лица и др.
    В изпълнение на законово регламентираното задължение на държавата, произтичащо от Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи, да обезщетява собствениците, чиито земеделски земи не могат да бъдат реално възстановени, към настоящия момент земеделски земи от ДПФ се продават чрез търг единствено на притежатели на поименни компенсационни бонове. Продажбата се извършва по реда и условията на Наредба № 16 от 2000 г. за организиране и провеждане на търгове за продажба на земеделски земи от Държавния поземлен фонд на притежатели на поименни компенсационни бонове. На лицата, придобили такива бонове се дава възможност да участват в търговете и да закупуват земеделски земи от ДПФ на територията на цялата страна.
    Освен до невъзможност за изпълнение на вече цитираното задължение, приемането на мораториум върху продажбите на земи от ДПФ ще доведе и до невъзможност лицата, придобили собствеността върху сгради и съоръжения от имуществото на бившите селскостопански организации, да придобият собствеността върху застроените и прилежащи земи, право също произтичащо от разпоредбите на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи.
    Друг основен аргумент, който следва да бъде взет предвид е, че въвеждането на подобна забрана за пет годишен период би противоречала на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз, където е предвиден 7-годишен период, в който граждани на Европейския съюз и юридически лица, учредени в Европейския съюз не могат да придобиват земеделска земя. Този ограничителен срок изтича в края на 2013 г.
    Подобен мораториум за пет годишен период би противоречал и на Конституцията на Република България, според която чужденци и чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху земя при условията, произтичащи от присъединяването на Република България към Европейския съюз или по силата на международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България, както и чрез наследяване по закон, което право ще влезе в сила с изтичането на дерогацията.
    По отношение на аргумента на вносителите, че съществуващата в момента забрана за придобиване на земеделска земя от чужди физически и юридически лица се заобикаля от фирми, формално регистрирани като български, мненията бяха основно в посока на това, че тези фирми представляват български юридически лица, отговарящи на изискванията и разпоредбите на Търговския закон, независимо от това какво е участието в тях.
    Народният представител Димчо Михалевски предложи Министерството на земеделието и храните да подготви подробен анализ на това как се управляват земите от ДПФ, на кого и на каква цена се предоставят и изтъкна, че ако има ясна политика по отношение на управлението на публичните ресурси на държавата ще отпаднат и опасенията, изложени от вносителите на проекта за решение. В тази връзка от министерството изразиха готовност да изготвят и предоставят такъв анализ.


    В заключение и след проведените разисквания Комисията по земеделието и горите с 2 гласа “за”, 10 гласа “против” и 5 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване проект за решение за налагане на мораториум върху продажбата на земеделска земя от Държавния поземлен фонд за срок от пет години, № 154-02-98, внесен от Волен Сидеров и гр.н.п. на 09.11.2011 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Десислава Танева
    Форма за търсене
    Ключова дума