КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
20/12/2012
Изслушване на информация от Министерството на земеделието и храните, проведено на основание на член 99, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
ДО
Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДОКЛАД
на
КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
Относно: Изслушване на информация от Министерството на земеделието и храните, проведено на основание на член 99, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 20 декември 2012 г., на което изслуша информация от Министерството на земеделието и храните относно финансовото състояние на Селскостопанска академия във връзка със забавено изплащане на заплати на служителите в академията.
Участие в заседанието взеха г-жа Светлана Боянова – заместник-министър на земеделието и храните, от Селскостопанската академия - проф. д-р Петър Славейков – председател, проф. Валентин Бъчваров – научен секретар, г-жа Лидия Къдринова – финансист и г-жа Сашка Георгиева – главен счетоводител.
В дискусията взеха участие н.п. Пенко Атанасов, Спас Панчев, Димчо Михалевски, Иван Иванов, Петър Якимов и Десислава Танева. От изложените становища и последвалата дискусия стана ясно следното:
Министерството на земеделието и храните е изплатило напълно бюджетът на академията и липсата на средства е резултат от вътрешното управление и разпределението на парите. Заместник-министър Боянова обясни, че е взето решение с бюджетните излишъци на Министерството на земеделието и храните да бъде покрит дефицитът на Селскостопанска академия за момента и допълни, че заради този трансфер, служителите на министерството ще останат без коледни бонуси, въпреки че имат право на такива и че бонусите са напълно заслужени. Съответно заплатите на служителите за месец ноември ще бъдат преведени до края на деня, като парите са на 100% от икономии на централно управление на Министерството на земеделието и храните. За месец декември предстои да бъде взето решение, тъй като съгласно колективния трудов договор, диалог за неизплатени заплати може да се проведе не по-малко от 15 дни след изтичане на съответния месец. Тя обясни, че на заседание на Министерския съвет от Министерството на финансите са заявили, че при възможност и при преизпълнение на националния бюджет, ще бъдат преведени други 2,8 млн. лева, които да покрият заплатите за месец декември. Все пак към момента тези пари все още не са осигурени и в случай, че подобна възможност няма, парите ще бъдат осигурени от бюджета за месец януари. Освен това преди няколко дни на академията са били изплатени други над 2 млн. лева за консумативи.
Г-жа Боянова припомни, че бюджетът на академията за следващата година ще се запази същия, както през 2012 г. и подчерта, че е крайно необходимо да бъде направено преструктуриране, което да се изразява не просто в съкращаване на служители, а в по-добра финансова дисциплина и оптимизация на разходите. Тя призова ръководството да направи обстоен анализ на работата на всеки институт отделно, да предприеме необходимите действия за оптимизация на работата по начин, който да позволява ефективно управление на институтите в структурата на академията и създаване на научен продукт, развиващ българското земеделие.
Според проф. Петър Славейков състоянието на Селскостопанската академия като цяло не е добро. До 31 юли лимитът за заплати е бил надвишен с около 2 млн. лв. Имало е натрупани задължения от предишни години за други разплащания в размер над 4 млн. лв. Към момента вече са разплатени всички стари задължения на академията, изплатени са част от задълженията за обезщетения на напуснали или пенсионирани служители, а благодарение на министерството са осигурени заплатите.
Той призна, че съществуват драстични различия в начина, по-който се управляват финансово различните институти в структурата на академията, че голяма част от тях работят на загуба, като даде пример с института в Троян, в който работят 96 души и който за миналата година е отчел разходи от над 1 млн. лв., а приходите са били 2000 лв. Също така отчете значително несъответствие във възнагражденията на учените и ръководствата в различните институти, при които в добре работещите и носещи приходи звена възнагражденията понякога са по-ниски от тези в малки и зле управлявани институти. В тази връзка намеренията на ръководството са да направи анализ на всяко отделно звено и да предложи начини за оптимизиране както на работата, така и на финансовата дисциплина. От 1 януари всички директори на институти ще следва да изготвят план за работа за следващите 6 месеца.
Освен това от академията заявиха, че са подготвили и представили пред Министерството на земеделието и храните промени в Закона за Селскостопанската академия както в частта за нейното финансиране, предвид невъзможността за прехвърляне за следващата година на средства, постъпили в академията по различни проекти, така и други промени, които да позволят по-ефективно управление.
В хода на дискусията проф. Бъчваров допълни, че основен приоритет в работата на академията е ефективното използване на интелектуалната собственост, подобряване на съвместната работа с аграрния бизнес и работата в различни направления, съобразени с европейските приоритети. Освен това в академията разработват стратегия за развитие на Селскостопанска академия, която следва да бъде публикувана до месец февруари. По отношение на финансовото състояние изтъкна, че един от най-големите проблеми в момента е остарялата инфраструктура на академията, като по изчисления на ръководството са необходими около 9 млн. лева, за нейното модернизиране и нормално функциониране.
В заключение проф. Славейков подчерта, че академията има потенциал да се справи с тежкото финансово положение, че разполага с много големи активи и съответно с човешки ресурс, които биха могли да бъдат ефективно използвани, при условие че се създадат необходимите за това организационни и законодателни условия. Той припомни, че липсват възможности за стимулиране на хората с по-голям принос в научните разработки с приложно значение в работата.
Народните представители Пенко Атанасов и Спас Панчев изразиха притеснение, че се дават все по малко пари за наука, предложиха държавата да има по-активно участие при определянето на целите, задачите и дейностите на академията и призоваха ръководството на академията да побърза с инициативата за промяна в Закона за Селскостопанската академия.
Народният представител Димчо Михалевски изтъкна, че основният проблем е на ниво политика, тъй като липсват поставени цели и резултати, които да бъдат постигнати и които да послужат за поставяне на конкретни задачи за изпълнение пред академията. Според него едва когато това се направи академията ще може да приведе структурата на научните си звена в съответствие с изискванията на една работеща система, даваща необходимия научен продукт. Вторият план на проблема той вижда в ефективността на самото управление. Препоръча да бъде прекратена практиката да бъде използвана Софийската стокова борса за покупка и продажба на стоки, защото тя не създава конкурентни условия и не защитава интересите на държавата.
Всички изказали се обаче, бяха единни в становището, че академията се нуждае от преструктуриране и по-ефективно управление, обвързано с конкретни резултати и със създаването на научен продукт, който да бъде използван в българското земеделие. Съответно наличието на конкретни постижения би могло да бъде обвързано с финансово обезпечаване на дейностите.
В заключение председателят на комисията г-жа Танева заяви, че ситуацията е възникнала в резултат на несвършена работа от страна на самата академия и нейното ръководство и че дебата като цяло е поставен погрешно, тъй като първо трябва да има изработена стратегия с конкретни цели за постигане и задачи за изпълнение, и едва тогава да бъде поставян въпроса за източниците на финансиране.
С уважение,
ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ