Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
11/11/2009

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и горите



    П Р О Т О К О Л

    № 14

    На 11 ноември 2009 г. се проведе заседание на Комисията по земеделието и горите при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Обсъждане на проект на Закон за преброяване на земеделските стопанства в Република България през 2010 г., № 902-01-27, внесен от Министерски съвет на 19.10.2009 г.
    2. Текущи

    Заседанието бе открито в 16,00 часа и ръководено от госпожица Десислава Танева – председател на Комисията по земеделието и горите.
    Към протокола се прилага списък на присъстващите.

    * * *
    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Добър ден на всички! Извинявайте за малкото закъснение, но известен период от време ще е така, докато приключим с окончателното приемане на бюджета. Имаме кворум и може да започнем заседанието.
    Предварително обявеният дневен ред за днешното заседание е от две точки:
    1 .Обсъждане на проект на Закон за преброяване на земеделските стопанства в Република България през 2010 г., № 902-01-27, внесен от Министерски съвет на 19.10.2009 г. за първо гласуване.
    2. Текущи.
    Колеги, други предложения има ли? Ако няма приемаме, че това е дневният ред, по който ще работим днес.
    На днешното заседание присъства зам.министър Преслав Борисов, парламентарсия секретар Симеон Манасиев и екип колеги от Министерство на земеделието. Също така сме поканили представители на браншови организации на земеделски производители с оглед обсъждането на представения проектозакон.
    Да представяне на законопроекта, давам думата на зам.министър Преслав Борисов.

    ПРЕСЛАВ БОРИСОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа, основанието за разработване на този закон е Регламент 1166/2008 г., с който се цели изследването на структурата на земеделските стопанства и изследване на земеделските производствени методи. Резултатът от преброяването на земеделските стопанства ще даде възможност за осигуряване на съпоставима статистическа информация в аграрния сектор на различни нива за страната и Европейския съюз. Също така осигуряване на информация за следване тенденциите за изменение на структурата на земеделските стопанства, както и осигуряване на необходима информация за определяне на аграрната политика на страната, както и за развитие на Общата селскостопанска политика в Европейския съюз. Получената информация ще служи и за планиране на развитие на земеделието в следващия програмен период на Европейския съюз он 2014-2020 г.
    Самото преброяване ще протече на три етапа. Подготвителният етап с едно предварително преброяване април месец, през който ще се направи подготовка за самото преброяване, набиране на анкетьори, рекламни материали. Същинското преброяване ще започне в началото на септември и завършва в края на ноември. След което има анализ на информацията. Данните, които ще се получат в Комисията по преброяване към министъра на земеделието и храните ще се получат към средата на 2011 г., а самото валидиране и одобряване на резултатите от преброяването към Евростат ще бъде към 31.12.2012 г.
    Това на което искам да обърна внимание е сериозността на преброяването, тъй като ще ни послужи оттук нататък за формиране на нашата политика. Това преброяване ще даде анализ, който е съпоставим с анализа в Европейския съюз, на база на който ще залагаме бюджетите и новите програмни периоди.
    В момента за съжаление, в следствие на не добре свършена работа в дирекцията, в която тече сериозна проверка и директорката беше отстранена, поради една грамада нарушения, които бяха констатирани, работата е сравнително забавена. Независимо от това ние сме разработили нов план, върху който ще се съсредоточи работата ни от 1 декември, така че да може в по-кратък срок да компресираме работата, която трябва да бъде свършена.
    Бюджетът за цялото преброяване е приблизително 11 млн.лв., като 4 млн. от тях са гранд от Европейския съюз, за който бяхме забавили писмото, което трябваше да бъде изпратено до 11 май 2009 г. За съжаление писмото е изпратено едва юли месец, аз лично бях в Евростат и Европейската комисия на разговори и независимо от забавянето гранда беше отпуснат. Останалите 7 млн.лв. които са необходими за преброяването са от републиканския бюджет, като средствата ще бъдат разпределени до 2014 г.
    С мен тук е г-жа Диана Атанасова, която в момента ръководи дирекцията, участвала е в предишното преброяване, което се състоя 2005 г. и би могла да ви отговори в детайли на въпросите. Благодаря.

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Уважаеми колеги, имате ли въпроси към така представения законопроект? Г-н Божинов, заповядайте.

    ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Смятам, че законът може да бъде приет без проблеми. Само един въпрос имам – в Допълнителните разпоредби, § 1, в определението за земеделско стопанство, на четвъртия ред, има нещо, което не мога да разбера. Става дума за земеделски земи, които вече не се използват за производствени цели. Какъв е смисъла?

    ДИАНА АТАНАСОВА: Това са такива земи, които не се използват за посеви, а се поддържат само в добро земеделско екологично състояние. Както знаете една от целите на земеделската дейност е да се поддържа и природата в добро състояние. Ливади, пасища, мери – от такъв характер са тези земи.

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Г-н Божинов, доволен ли сте от отговора?

    ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Не може ли да се напише по-разбираемо.

    ДИАНА АТАНАСОВА: При редакцията на текста сме използвали в голяма степен определението на регламента, би могло да бъде редактирано, няма проблем. Ще го обсъдим.

    МИХАЙЛ МИХАЙЛОВ: Според разчетите ви колко човека ще се включат в преброяването?

    ДИАНА АТАНАСОВА: По предварителни разчети сме предвидили около 3 хил.анкетьори и около 300 контрольори, заедно още около сто човека обучаващи и от структурите на земеделието. Има доста хора, които ще се включат.

    ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Имам въпрос. В чл.13, ал.1 пише “Централната комисия по преброяването е временен орган, който...”. Съответно областните комисии, които се назначават от централната също са временен орган. Може ли да се поясни – след като бъде извършено преброяването спираме ли с него, ще има ли някакви актуализации? Какво се случва след като приключи преброяването?

    ДИАНА АТАНАСОВА: Централната комисия действа по време на преброяването, до 30.60.2011 г. трябва да се представят основните резултати на министъра на земеделието и фактически с това тя прекратява своята дейност. Централната комисия прекратява дейността и на областните комисии в този срок. Пребряването се извършва и резултатите се публикуват през 2012 г. Следващото преброяване ще се направи през 2013 г., през 2016 г. извадкови изследвания, които са по същия регламент и имат за цел да установят структурата на земеделските стопанства и земеделските производствени методи, но при тях е на извадков принцип. Но пак ще имаме данни за структурата, броя земеделски стопанства и т.н. А тогава тази комисия няма да действа, Министерство на земеделието има ангажимента да изпълни тези разпоредби на регламента.

    СТОЯН ГЮЗЕЛЕВ: Виждам разбивката по детайли, списъка на основните характеристики, които ще се наблюдават при провеждане на преброяването, приложение 1. Според мен не може да детайлизираме колко броя зайци има в едно стопанство, а т.13 “Машини и оборудване”, но няма обособяване на машините като комбайни, трактори, по класове. Тези средства и това преброяване трябва да се извърши детайлно, защото наблюдаваме преразход по мярка 121, тя е почти изчерпана и фактически не знаем какво става в българското земеделие.
    Второ, т.9 “Поливни площи”. Сега е моментът да видим колко са площите от все още работещите напоителни системи, като се детайлизират – централни напоявани, напояване чрез сондажи и т.н.
    Смятам, че тези забележки са необходимо допълнение към детайлната анкетна карта.
    По-нататък, т.16, “приложение на животински тор”, има една наредба, с която както в Европа вече е разрешено и в България, след приемането на регламент – утайките от пречиствателните станции също да се използват за наторяване.
    Това са моменти, които смятам че са актиуални. В момента само за тях се сещам. Но това преброяване трябва да се използва, за да се направи изключително детайлна снимка на българското земеделие, защото правейки дългосрочна програма ние ще го използваме за база. Благодаря.

    ДИАНА АТАНАСОВА: Тук са дадени само основните направления. Всичко това, което казахте, че бъде детайлно разработено в статистическия въпросник. Такава информация е събирана и ще бъде събирана. Ако желаете, може да ви предоставим анкетната карта преди да стане актуална.

    КОСТАДИН МАРИНОВ, Асоциация на зърнотърговците: Искам да отбележа, че закона има еднократен характер, а същевременно ще се изразходват доста усилия и ресурс, ще се набере явно важна и значима информация, затова ако е възможно да се заложи някакъв текст за по-честа актуализация на тези данни. Относно срока на извадките – според мен три години са доста голям период. В приложенията забелязваме,че се цели да се установи структура на засети площи, а тя всяка година се мени и т.н. Може би е целесъобразно да присъства и някакъв текст, който в последствие да се разработи може би и като софтуер, така че тази информация да може за всяка стопанска година, не претендирам че така трябва да се запише, но да има достатъчна честота на актуализация на тази информация, иначе това ще си остане само един еднократен акт и тя съвсем скоро може да бъде непредставителна най-малко.

    ДИАНА АТАНАСОВА: Този закон е изготвен съгласно чл.18 от Закона за статистиката и има за цел извършването на един такъв еднократен акт – преброяване на земеделските стопанства. Тази информация, която се събира е статистическа, а вие по-скоро желаете да има административна информация. Провеждането на по-чести преброявания и тези извадкови изследвания, които се правят със същата цел са свързани с много средства и от тази гледна точка Евростат не предвижда по-честото им извършване. При това има много голяма обработка на данни, която там трябва да се представи в един по-дълъг период. Административните източници могат да ви бъдат от полза, може би това имате предвид.

    КОСТАДИН МАРИНОВ: И в мотивите е записано, че се цели да се създаде система за постоянно набиране на представителна информация, логично е идеята да е такава. Ще се подкрепя с пример – Приложение № 1, да вземем т.6 “Разпределение на площите по култури” – зърнено –житни, зърнено-бобови, техничсеки култури, маслодайни и т.н. Това ще бъде една моментна снимка на реколтата 2010 г. А следващата година това ще бъде нещо съвсем различно. По-скоро смисълът би бил, ако се създаде някаква рамка, в която статистически, а не административно да има своя представителен израз.

    ДИАНА АТАНАСОВА: Целта на това преброяване е установяване на структурата на земеделските стопанства, а конкретните параметри на площи, производство, средни добиви – това се извършва всяка година. Имаме други, продуктови анкети. Това изследване има по-други цели, а не конкретните показатели на производството и площите. Тук структурата е по-важна.

    КОСТАДИН МАРИНОВ: Структурата е ежегодна и не се покрива с предишна стопанска година.

    ДИАНА АТАНАСОВА: Промените които стават не се случват толкова бързо. Ако имаше нужда Евростат провежда доста години тези изследвания и ако имаше нужда, биха ги направили по-чести.

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Колега, вие може би имате предвид ежегодно да получавате информация за засетите площи, по видове култури – това е друг вид информация, която и сега се събира.
    Колеги, други въпроси имате ли?

    ХРИСТО ЦВЕТАНОВ, Асоциация на земеделските производители в България: Може би ще бъда по-широкообхватен. Приветстваме закона, радваме се на една такава инициатива. За пробното преброяване аз ви каня, като земеделски производител да преброите първо мен, за да видим какви проблеми биха възникнали при самото анкетиране.
    По отношение на конкретни текстове, например в чл.7 имаме предложение да се добави ал.5 “Органа по статистика в Министерство на земезелието и храните да предоставя след писмено искане от страна на държавните органи, органите на местно самоуправление и неправителствените организации обобщени данни за резултатите от преброяването.” Сега ще кажете, че данните ще бъдат официално оповестени и т.н. Но много организации ще искат предствителна извадка. Дали ще бъде възможно да се извади това нещо?

    ДИАНА АТАНАСОВА: Ще бъдат изготвени публикации на национално ниво, на ниво шест района и най-малкото на ниво землище, за структурата. Между другото за 2005 г. имаме публикация за основни показатели на ниво землище, други са на ниво шест района, други на ниво области.

    ХРИСТО ЦВЕТАНОВ: Въпросът е да има достъп до тези неща.

    ДИАНА АТАНАСОВА: Има достъп, тези документи ги има на сайта на Министерство на земеделието. Ако искате без никакъв проблем може да получите всички публикации от предишното преброяване през 2005 г.

    ХРИСТО ЦВЕТАНОВ: Благодаря. В чл.13 имаме предложение да се измени – “на неправителствени и отраслови и браншови организации, признати организации на работодатели и синдикати в земеделието”. Всички изброени организации са членове на Тристранния съвет и ще бъдат както засегнати, така и заинтересовани от резултатите. Ако може малко да го коригираме, ал.1.

    ПРЕСЛАВ БОРИСОВ: Ще ви помоля това предложение да го направите писмено и ще го разгледаме.
    И понеже казахте “добра инициатива”, да поясним – инициативата не е наша. В целия Европейски съюз тази и следващата година се прави преброяване на структурата на земеделските стопанства и методите, които се използват. Това сериозно и доста скъпо струващо преброяване и няма за цел това, което преди малко се спомена – ежегодно да следим как се развиват зърнените култури или определен тип животни. За това нещо има ситуационно-песпективни анализи, които се издават всяка година и на база на които може да се получи тази информация.

    ХРИСТО ЦВЕТАНОВ: Последно да попитам – по отношение на това земеделските производители да осигурят достъп до офиса си и стопанските си сгради. Например чл.21, ал.1 е записано като календарни дни, това ще се промени ли на работни, или ще остане така?

    ДИАНА АТАНАСОВА: Проблемът с достъпа до земеделските стопани е действително един много сериозен въпрос и вие като браншови организации ви призоваваме да ни съдействате и да призовете вашите членове и всички земеделски стопани да ни дадат вярна информация и да имаме достъп до стопанствата.
    Дали са календарни или работни дни – тук не е указано и не бива, защото все пак септември месец е работен месец и трябва да успее анкетьора да се срещне със земеделския стопанин.

    ХРИСТО ЦВЕТАНОВ: Съгласен съм, госпожо, но ние също сме по Кодекса на труда и не мога да кажа на моето счетоводство “Тази седмица и събота и неделя трябва да си на работа”.

    ДИАНА АТАНАСОВА: Те ще се уговорят, няма да имате проблеми. Анкетьорът идва в подходящо време за земеделския стопанин.

    ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Уважаема госпожо председател, предлагам обръщайки се към всички колеги, когато им дадете думата те да отговарят с оня уважителен тон и обръщение към вас “Уважаема госпожо председател, благодаря за предоставена дума..” и да започнат своето изказване, за да има отчетливост и с това да покажем на поканените гости, че не могат да разменят реплики по този начин, така както стана преди малко. Благодаря ви, че ми дадохте думата.

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Благодаря, г-н Божинов. Продължете.

    ХРИСТО ЦВЕТАНОВ: Това беше последният ми въпрос. А забележката я приемам.

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Знаете, че когато се извършват проверките, по очертаванията, когато има командировани служители – няма събота, няма неделя. За всяко стопанство ще се договори най-подходящото време. Все пак и ние имаме определен бюджет, в който трябва да се вместим. Това е срочно, не е постоянно, това е за три месеца.

    ХРИСТО ЦВЕТАНОВ: А по отношение на нашата асоциация – имате пълната ни подкрепа, ще уведомим членовете си и ще съдействаме по всякакъв начин. Благодаря.

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Благодаря. Колеги, други въпроси имате ли?
    Ако няма предлагам да преминем към гласуване. Който е съгласен с приемането на първо четене на така предложения законопроект, като се вземат предвид и бележките, моля да гласува.
    “За” – 19 гласа “Против” – няма “Въздържали се” няма.
    С 19 гласа “за”, нула “против” и нула “въздържали се” приемаме на първо четене законопроекта за преброяване на земеделските стопанства.
    Благодаря за участието, желая ви приятна почивка! Благодаря за присъствието на поканените гости!

    /Заседанието бе закрито в 16,40 часа/


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА





    16 321 знака


    Форма за търсене
    Ключова дума