Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
02/02/2011
    1. Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията, № 102-01-1, внесен от Министерски съвет на 10.01.2011 г., за първо гласуване.
    2. Обсъждане на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз /2011 г./, № 102-00-3, внесен от Министерски съвет на 17.01.2011 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и горите



    П Р О Т О К О Л

    № 52

    На 02 февруари 2011 г. се проведе редовно заседание на Комисията по земеделието и горите при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията, № 102-01-1, внесен от Министерски съвет на 10.01.2011 г., за първо гласуване.
    2. Обсъждане на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз /2011 г./, № 102-00-3, внесен от Министерски съвет на 17.01.2011 г.
    3. Текущи.

    Заседанието бе открито в 15,00 часа и ръководено от госпожица Десислава Танева – председател на Комисията по земеделието и горите.
    Към протокола се прилага списък на присъстващите.

    * * *

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Уважаеми колеги, добър ден на всички! Имаме кворум и можем да започнем. Откривам официално първото редовно заседание за тази година. По предварително обявения дневен ред имаме три точки.
    1. Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията, № 102-01-1, внесен от Министерски съвет на 10.01.2011 г., за първо гласуване.
    2. Обсъждане на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз /2011 г./, № 102-00-3, внесен от Министерски съвет на 17.01.2011 г.
    3. Текущи.
    Други предложения по дневния ред има ли? Няма. Приемаме, че това е дневният ред, по който ще работим.
    Уважаеми колеги, на днешното заседание присъства зам.министъра на земеделието и храните г-н Цветан Димитров и екип от експерти от Министерство на земеделието и храните: г-жа Михаела Мавродинова – главен юрисконсулт в Националната служба по растителна защита, г-жа Евгения Вълева – директор на дирекция „Европейска координация и международни отношения” в Министерство на земеделието и храните и г-жа Теодора Карамаринова – началник на отдел в дирекция „Европейска координация и международни отношения”.
    По точка първа от дневния ред - Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията, № 102-01-1, внесен от Министерски съвет на 10.01.2011 г., давам думата за вносителя на г-н Цветан Димитров.

    ЦВЕТАН ДИМИТРОВ: Благодаря, г-жо председател! Уважаеми дами и господа народни представители, съвсем накратко ще ви изложа какво съдържа закона и мотивите за тези промени.
    Законът за защита на растенията урежда фитосанитарния контрол на растенията и растителните продукти, дейностите по разрешаване на продукти за растителна защита, торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества и хранителни субстрати, пускането им на пазара и тяхната употреба на територията на Република България. При прилагането на закона в условията на пълноправното членство на страната ни в Европейския съюз се установи частична непълнота или недостатъчна ефективност на някои от неговите текстове, което наложи подготовката на законопроекта.
    На първо място предлаганите изменения и допълнения са свързани с процеса на разрешаване на продукти за растителна защита. За улесняване и ускоряване на разрешаването регламентацията на експертните оценки, които извършват Националната служба за растителна защита, Министерство на здравеопазването, Министерство на околната среда и водите, се привежда в съответствие с изискванията на Директива на Съвета 91/414 относно пускането на пазара на продукти за растителна защита. Въвежда се изискване паралелно търгуваните продукти за растителна защита да бъдат обозначавани, като такива, с цел по-добра проследяемост при пускането им на територията на Република България и по-лесно разграничаване на отговорните субекти. При изпитването на продукти за растителна защита за тяхната ефикасност с оглед защитата на здравето на хората, животните и околната среда се въвеждат принципите на Добрата експериментална практика. Законово се установява разрешителен режим за извършване на изпитвания с неразрешени продукти с научноизследователска и експериментална цел. Регламентира се събирането на информация за количествата продукти за растителна защита, пуснати на пазара, и за количествата употребени при отглеждане на земеделските култури за целите на изграждането на статистически ред по изискванията на Регламент № 1185/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно статистиката за пестицидите.
    На второ място законопроектът предвижда промени, свързани с регистрацията, пускането на пазара и контрола на торове. Изчерпателно се посочват случаите, в които торове и други продукти не подлежат на регистрация, и се въвеждат изискванията на Регламент 2003/2003 относно торовете по отношение на режима на обозначаване на „ЕО ТОР”; посочване на лице, установено в Европейската общност, което поема отговорността по Регламент /ЕО/ 2003/2003; определяне на националния контролен орган върху торовете с обозначение „ЕО ТОР” и одобряване на лабораториите, които са компетентни да предоставят необходимите услуги за контрол на торовете по отношение на техния състав.
    На следващо място законопроектът предвижда промени, свързани с разрешителния режим при осъществяването на дейностите: търговия и преопаковане на продукти за растителна защита, извършване на фумигация и обеззаразяване на площи, помещения и растителна продукция срещу вредители. По-прецизно се уреждат дейностите, за които се изисква разрешение от генералния директор на Националната служба за растителна защита, като търговията се разделя на едро и дребно. Въвеждат се промени по отношение на изискванията, на които трябва да отговарят лицата, които работят в селскостопанските аптеки като продавач-консултанти, с цел облекчаване на режима. Съгласуват се действащите текстове с разпоредбите на Закона за ограничаване административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност и на Закона за търговския регистър.
    С цел предотвратяване на административни нарушения по закона и предотвратяване и отстраняване на вредни последици от тях се въвежда институтът на принудителните административни мерки при установени нарушения от страна на контролните органи на Националната служба за растителна защита. Също така за подобряването на контрола изчерпателно се изброяват правата на контролните органи и обектите, подлежащи на контрол, и изрично се вписва съдействието на органите на Министерството на вътрешните работи.
    Административно-наказателните разпоредби на закона се прецизират в съответствие с натрупаната практика по прилагането му от органите на държавния контрол и се въвеждат задължителните санкции при нарушения на Регламент /ЕО/ 2003/2003 относно торовете. Предвид специфичните области, които законът урежда, съществуващите санкции се увеличават, разширява се границата между минималните и максималните санкции и се въвежда необжалваем минимум за наложени административни наказания – глоба и имуществена санкция.
    В законопроекта се заличават текстове, уреждащи отпаднали дейности и се уеднаквяват и дефинират използваните понятия.
    Благодаря за вниманието!

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Благодаря, г-н Димитров! Уважаеми колеги, въпроси към вносителя имате ли? Г-н Атанасов, заповядайте.

    ПЕНКО АТАНАСОВ: Уважаема г-жо председател, г-н зам.министър, колеги, искам да попитам вносителите, разбира се, законопроекта ще го подкрепим, но ме притеснява, че много дълго беше задържан и ще помоля г-н зам.министъра да каже има ли нови директиви, които засягат този законопроект и ако има ще може ли между първо и второ четене да изчистим нещата, които би трябвало да залегнат в законопроекта, за да не се налага след 6 месеца отново да го гледаме. Благодаря.

    ЦВЕТАН ДИМИТРОВ: Благодаря, г-н Атанасов. Ново европейско законодателство към настоящия момент, което да не е включено в закона – няма. А по отношение забавянето, още в началото ви казах, че имахме трудности по отношение формулиране на част от процедурите, касаещи най-вече взаимоотношенията на нашето ведомство с Министерство на здравеопазването и това е една от причините, които забавиха законопроекта.

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Благодаря. Колеги, други въпроси има ли? Ако няма, предлагам да преминем към гласуване. Който е „за” приемане на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията, № 102-01-1, внесен от Министерски съвет на 10.01.2011 г., за първо гласуване, моля да гласува.

    „За” – 17 гласа „Против” – няма „Въздържал се” - няма
    Със 17 гласа „за”, нула „против” и нула „въздържал се” законопроекта се приема единодушно.

    Преминаваме към точка втора - обсъждане на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз /2011 г./, № 102-00-3, внесен от Министерски съвет на 17.01.2011 г.
    Уважаеми колеги, тази програма ви е представена. По тази програма имаме становище и на Министерството на земеделието и храните. Така представената програма и възможностите, които имаме в рамките на 2011 г., в зависимост от програмата на Европейската комисия, аз бих ви предложила да подкрепим тази програма, но да предложим от името на нашата комисия да бъде допълнена със следните законодателни инициативи: преглед на Директива 2001/95 /ЕО/ относно общата безопасност на продуктите и второ, преразглеждане на Директива 2001/37 /ЕО/ за тютюневите изделия, относно производството, представянето и продажбата на тютюневи изделия.
    Уважаеми колеги, други въпроси или предложения има ли? Мисля, че и двата регламента интересуват националното ни законодателство и политика. В момента приключихме Закона за създаване на Агенцията по безопасност на храните, в процедура е реформата на тютюневия сектор и мисля, че е добре да вземем отношение като национален парламент по тези регламенти. Други предложения има ли? Заповядайте, г-н Тасим.

    ЮНАЛ ТАСИМ: Благодаря, г-жо председател. Не разбрах какво точно предлагате за тютюна и тютюневите изделия?

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Това е европейски регламент, който е предвиден за изменение от Европейската комисия през 2011 г. и ние, като национален парламент е добре да представим становище от наша страна.

    ЮНАЛ ТАСИМ: А какво е то?

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Такова каквото ще го дебатираме и изработим през 2011 г.

    ЮНАЛ ТАСИМ: Без да обиждам Цветан Димитров, зам.министъра, знам че той е компетентен човек, но точно годишната програма на държавата, на правителството, би трябвало да бъде представена от министъра, защото това което прочетох е, че ние подкрепяме няколко инициативи. Но тук няма наша национална инициатива и смятам, че точно комисията е мястото където трябва да има дебат по този въпрос, за да се опитаме ние да формираме за първи път нещо за този седемгодишен период.

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Г-н Тасим, ако сте обърнал внимание това е Програма за участието на Република България за взимане на решения на Европейския съюз, а не национална законодателна и в този аспект е и предложението.

    ЮНАЛ ТАСИМ: Годишна програма за участие на Република България в процеса на взимане на решения от Европейския съюз. Прочетох го правилно, защо ме разбрахте неправилно – не разбрах! Мисля, че такива неща трябва да бъдат представяни от принципала, без да подценявам зам.министъра, който седи до мен и си знае работата.

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Да, да. И който е много добър експерт. Добре! Колеги, други въпроси или предложения има ли? Няма. Ако няма,предлагам да преминем към гласуване на предложението, което направих, т.е. да предложим в Годишната програма да бъдат допълнени двете законодателни инициативи. Който е „за”, моля да гласува.

    „За” – 16 гласа „Против” – няма „Въздържал се” - 1 глас
    С 16 гласа „за”, нула „против” и 1 глас „въздържал се” предложението се приема.

    По точка 3 „Текущи” г-н Пенко Атанасов искаше думата.

    ПЕНКО АТАНАСОВ: Аз мога да продължа темата от г-н Тасим. Не знам колко пъти, г-жо председател, трябва да пусна до вас докладна или писмо, но въпроса за „Земинвест” трябва да го гледаме. Какво се случва със „Земинвест”? Колко месеца вече минаха. В края на крайщата трябва да я имаме тази информация, мисля, че е необходима особено за управляващите от ГЕРБ, повече отколкото на мен и опозицията.

    ПРЕДС.ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Благодаря, г-н Атанасов. Ние официално сме уведомили министъра за направеното искане за изслушване относно състоянието на „Земинвест”. В момента, в който го направихме течеше процедура по пререгистрация. Поемам ангажимента, а тук е и зам.министъра, че при първа възможност министъра ще дойде на изслушване.
    Колеги, други въпроси има ли? Ако няма, закривам днешното заседание и ви пожелавам приятен ден!

    /Заседанието бе закрито в 16,00 часа/


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА



    12 438 знака
    Форма за търсене
    Ключова дума