Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
11/11/2009

    Д О К Л А Д

    по Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 954-01-30, внесен от Мартин Димитров, Цветан Костов и Ваньо Шарков на 16.10.2009 г.

    Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 11 ноември 2009 г., разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 954-01-30, внесен от Мартин Димитров, Цветан Костов и Ваньо Шарков на 16 октомври 2009 г.

    В заседанието участваха следните представители от Националния осигурителен институт – г-н Сотир Ушев, управител, г-жа Весела Караиванова, подуправител и Йосиф Милошев, г-н Емил Мирославов – директор на дирекция „Индустриални отношения” в Министерството на труда и социалната политика. Присъстваха и представители на социалните партньори.

    Законопроектът и мотивите към него бяха представени от д-р Цветан Костов.

    Основната цел на законопроекта е да се подобрят условията на бизнес средата, както и да се повиши размера на разполагаемия доход на работещите. В своето експозе вносителят подчерта, че с предложението за намаляване на осигурителните вноски се цели да се компенсира предвиденото увеличение на акцизите, да се стимулира отлагането на пенсионирането, както и икономическата активност на дългосрочно безработните.

    Със законопроекта се предвижда от 1 януари 2010 г.:
    • намаляване на осигурителните вноски за фонд „Пенсии” с 5-процентни пункта за родените преди 1 януари 1960 и с 6-процентни пункта за родените след 31 декември 1959 г.:
    • промяна в съотношението работодател:осигурено лице при плащането на вноските за фонд „Пенсии”. През 2009 г. съотношението във вноската за фонд „Пенсии” е работодател 10%, осигурено лице 8%, държава 12% - общо 30%; Предложението за 2010 г. е вноската за фонд „Пенсии” да се разпредели по следния начин: работодател 6,5%, осигурено лице 6,5%, държава 12%;
    • увеличаване на вноската за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсални пенсионни фондове – от 5% на 6% и промяна в съотношението работодател:осигурено лице при плащането на вноските за УПФ – 50:50, с което се увеличава дела на осигуреното лице;
    • увеличаване размера на добавката от пенсията на починал съпруг от 20% на 30% от 2010 г. и 40% от 2012 г.;
    • намаляване на периода за изискуем осигурителен стаж от 12 на 6 месеца за придобиване право на обезщетение при бременност и раждане и неговия размер;
    • включване на роднините по съребрена линия до втора степен в кръга на лицата, които при смърт на осигуреното лице имат право да получат натрупаните средства по индивидуалната партида на осигуреното лице.

    На основание чл. 69 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание законопроектът е предоставен за становище от Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт и социалните партньори. Постъпили са становища от Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите и Националния осигурителен институт, с които са изразили своите резерви по отношение на законопроекта. Основните аргументи, с които законопроектът не е подкрепен са свързани с липсата на предварителен финансов анализ за ефектите върху държавния бюджет и осигурителната система, нарушаване на основните принципи в осигурителната система и института на наследствеността, липсата на връзка между осигурителния принос и осигурителното обезщетение и наличието на мерки, които създават предпоставки за злоупотреби с права и получаване на социално-осигурителни плащания.

    В хода на дискусиите по законопроекта подробно бе обсъдено предложението за намаляване на осигурителната вноска за фонд „Пенсии”. Подчертано бе, че според актюерски разчети финансовият ефект от тази мярка върху бюджета на държавното обществено осигуряване е по-малко приходи в размер на приблизително 1 млрд.лв. Анализирана бе липсата на осезаеми ефекти върху икономическия растеж, конкурентоспособността, повишаването на доходите и работните места и ограничаването на сивия сектор, вследствие на намаляването на осигурителните вноски през последните години с повече от 12-процентни пункта, с които се преотстъпиха над 10 млрд. лв. за работодателите.

    Изразени бяха мнения по отношение на неприемливото намаляване на осигурителните вноски и увеличаване на размера на вноската за допълнително задължително пенсионно осигуряване при настоящата икономическа конюнктура и очакваните социални последици. Като обезпокоителни бяха определени предложенията, свързани със значително намаляване на осигурителния принос и повишаване размерите на осигурителните плащания.

    Представителите на национално представителните организации на работниците и служителите изразиха неудовлетворението си от предложенията, свързани с увеличаването на дела на работника и служителя във финансирането на Фонд „Пенсии” и вноските за универсалните пенсионни фондове, с което, според тях, на практика тежестта се прехвърля на осигурените лица.

    Народните представители се обединиха около мнението, че по същество със законопроекта се извършват значителни промени в основни параметри на осигурителната система, които са необосновани, неаргументирани, без оценка на финансовите ефекти върху осигурителната система и държавния бюджет. Реализирането на предложенията ще постави пред сериозни рискове публичните финанси и не кореспондират с икономическата конюнктура и очакванията на гражданите към социално-осигурителната система.

    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 1 глас, „Против” – 1 и „Въздържали се” - 18,

    Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 954-01-30, внесен от Мартин Димитров, Цветан Костов и Ваньо Шарков на 16.10.2009 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума