КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
13/01/2010
Д О К Л А Д
по Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда,
№ 902-01-60, внесен от Министерски съвет на 17.12.2009 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 13 януари 2010 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 902-01-60, внесен от Министерски съвет на 17.12.2009 г.
В заседанието участваха г-жа Христина Митрева, заместник-министър на труда и социалната политика и представители на национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от г-жа Христина Митрева, заместник-министър на труда и социалната политика.
Основната цел на законопроекта е усъвършенстване на нормативната уредба в областта на трудовите отношения и по-конкретно детайлно регламентиране на трудовите и социалните права на командированите национални експерти и националните експерти на обучение в институциите на Европейския съюз.
Във връзка с това законопроектът предвижда запазване на трудовите правоотношения и на получаваното основно трудово възнаграждение на командированите национални експерти за изпълняване на длъжност в институции на Европейския съюз. Предложението се аргументира с необходимостта да се приведе националното законодателство в съответствие с Решение на Европейската комисия от 12 ноември 2009 г. относно правилата, приложими към командированите национални експерти и националните експерти на обучение към службите на Европейската Комисия.
Направени са предложения, с които се гарантира осигуряването на минимални условия на труд и работа за командированите национални експерти идентични с минималните условия в приемащата държава за наетите лица, изпълняващи същата или сходна работа. Разпоредбата е приложима при дългосрочно командироване за повече от 30 календарни дни в държава-членка на Европейския съюз, държава-членка на Европейското икономическо пространство или в Конфедерация Швейцария. Условията за постигането на съгласие и параметрите на договаряне между страните по трудовото правоотношение ще бъдат установени от Министерския съвет.
Предвидени са и разпоредби по отношение на зачитането на трудов стаж на работещите в институции на Европейския съюз, както и на работещите по законодателството на държава-членка на Европейския съюз, държава-страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство или в Конфедерация Швейцария, установен по надлежен начин.
Развити са съответните хипотези за тези лица по отношение на времето, което се признава за трудов стаж, без да е полаган труд, както и при обявяване за недействително на трудовото правоотношение.
Предложена е и съответна промяна в Закона за държавния служител по отношение запазване на служебното правоотношение и размера на получаваното основно трудово възнаграждение на командированите национални експерти и националните експерти на обучение в институциите на Европейския съюз.
Съществена част от законопроекта е свързана със създаването на нормативни условия за развитието на социалния диалог на областно равнище, което от своя страна ще позволи включване на социалните партньори на всички равнища на вземане на решения и ще развие принципите на демокрацията с пряко участие. Предвидени са разпоредби за създаването на областни съвети за тристранно сътрудничество, техните функции, организирането на дейността им и приемането на решения.
В съответствие с каноните на християнската религия се предлага увеличаване на официалните празници, които са неприсъствени с „Велики петък”. Подобрена е уредбата по отношение правомощията на Министерския съвет по обявяване на други национални празници и дни за честване определени професии, както и по разместването на почивните дни. Предвидено е и ново правомощие на Министерския съвет да обявява и дни за оказване на признателност. Същевременно се предлага Общинските съвети, по предложение на кмета на общината и след съгласуване със съответния областен управител, да обявяват и други дни за празнични и неприсъствени на територията на съответната община.
Законопроектът предвижда и други изменения за прецизиране на действащи разпоредби на Кодекса на труда, сред които са и разпоредбите по отношение на трудовия договор за работа през определени дни от месеца, трудовите права на ползващите отпуск поради бременност, раждане и осиновяване, имуществената отговорност на работодателя при смърт или увреждане здравето на работника и служителя, определянето на работни места за трудоустрояване и легалното определение на масови уволнения.
Получено е Становище от отдел „Европейско право” по отношение съответствието на Законопроекта с правото на Европейския съюз, съгласно което законопроектът не противоречи на изискванията на Решение на Комисията от 12.11.2008г. относно правилата, приложими към командированите национални експерти и националните експерти на обучение към службите на Комисията и на Решение 2004/677/ЕО на Съвета относно Правилника, приложим за националните експерти и военния персонал, командирован в Европейската агенция по отбрана и Правилата за командироване на национални експерти в Европейския парламент от 2005г.
В хода на дискусиите по законопроекта положително бяха оценени промените в уредбата на социалния диалог и тристранните отношения на областно ниво. По този начин по-ясно в съответствие с местните потребности ще се дефинират проблемите на ниво област, ще се изградят липсващи партньорски взаимоотношения, а също така ще се предложат по-адекватни мерки и решения, които отчитат по балансиран начин интересите на общините и социалните партньори от съответната област.
Комисията по труда и социалната политика възприе навсякъде в законопроекта думите „друга държава-членка на Европейския съюз, на Европейското икономическо пространство или Конфедерация Швейцария” да се заменят с думите „друга държава-членка на Европейския съюз, в друга държава-страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария”.
След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 15 гласа, „Против” и „Въздържали се” няма,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 902-01-60, внесен от Министерски съвет на 17.12.2009 г.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕНОВЕВА АЛЕКСИЕВА