КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
20/05/2010
Д О К Л А Д
по Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 002-01-38, внесен от Министерски съвет на 12. 05. 2010 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 20 май 2010 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 002-01-38, внесен от Министерски съвет на 12. 05. 2010 г.
В заседанието участваха г-н Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, г-жа Христина Митрева, управител на Националния осигурителен институт, г-н Емил Мирославов, директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” в Министерството на труда и социалната политика, г-н Димитър Манолов, вицепрезидент на Конфедерацията на труда „Подкрепа”, г-жа Румяна Георгиева от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, както и други представители на национално представителните организации на работодателите, на работниците и служителите и на пенсионерски организации.
Законопроектът бе представен от г-н Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, който подчерта, че мерките са с временен характер и целят осигуряването на възможности за гъвкава реакция на работодателите при гарантиране трудовите и социалните права на работещите.
Със законопроекта се регламентират част от договорените в Националния съвет за тристранно сътрудничество и приетите от Министерския съвет мерки за подкрепа на заетостта, домакинствата, бизнеса и фискалната позиция.
Законопроектът предвижда изменения в режима на ползване на платения годишен отпуск за гарантиране възстановяването на работната сила и предотвратяване на възможностите за натрупване на неизползван отпуск, което от своя страна има негативно влияние върху работната сила и допълнителни финансови измерения. Предлага се платения годишен отпуск да се разрешава от работодателя и ще се ползва в съответствие с утвърден от него график през календарната година, за която се отнася, като една от целите е да се осигури възможност за всички работници и служители да ползват полагащият им се платен годишен отпуск до края на съответната година. Графикът следва да бъде консултиран с представители на синдикалните организации и представителите на работниците и служителите. Същевременно е предвидено и задължение за работниците и служителите да ползват платения годишен отпуск до края на годината, за която се отнася. Натрупаният неизползван платен годишен отпуск за предходни календарни години може да се ползва само до 31 декември 2011 г.
Предвидени са и възможности работодателя да предостави ползването на платения годишен отпуск и по своя инициатива във връзка с определени хипотези по отношение на производствения процес, както и във връзка с определена организация на работното време, почивките и отпуските в конкретното предприятие. Предлага се създаването на възможност за работодателя да отлага ползването на платения годишен отпуск на работниците и служителите, при наличието на определени хипотези, но не повече от 10 работни дни.
От 1 януари 2012 г. се предвижда да влезе в сила нов регламент по отношение обезщетението за неизползван платен годишен отпуск при прекратяване на трудовото правоотношение, като то ще се изплаща само за неизползваният платен годишен отпуск полагащ се за съответната година, както и за отложения отпуск по реда на новия регламент.
С изменения в Закона за държавния служител се уреждат реда и условията за ползване и отлагане на платения годишен отпуск, както и обезщетенията за неизползван платен годишен отпуск. В допълнение като антикризисна мярка се предлага за 2010 г. на държавните служители да не се предоставя представително облекло.
Законопроектът съдържа и разпоредби, които усъвършенстват съществуващите и предлагат нови мерки за повишаване възможностите на работодателя да реагира гъвкаво съобразно промените в икономическите условия, при гарантиране на изискванията за определена степен на сигурност за работниците и служителите са сред другия кръг от промени в Кодекса на труда. Запазва се възможността при намаляване обема на работата, след консултации със синдикалните организации, работодателя да удължава периода, за който е въведено непълно работно време в рамките на до 6 месеца за календарната 2010 година, като се допълва с изискване допълнителния тримесечен период по този регламент да се прилага само след включването в мерки за запазване на заетостта и компенсиране на доходите на наетите, финансирани със средства от републиканския бюджет или Европейския социален фонд.
Предоставя се допълнителна възможност за работодателите до 31 декември 2011 г. с изричното съгласие на работника и служителя да се увеличи с още 45 дни или общо до 90 дни в рамките на календарната година периода, през който работодателя може да променя мястото и характера на работата.
При продължаващ спад в обема на производството в рамките на календарната 2010 година, след въвеждането на непълно работно време до 6 месеца и използването на финансовите инструменти за запазване на заетостта и компенсиране доходите на работещите, работодателя може да предостави на работника и служителя неплатен отпуск до 60 работни дни в рамките на календарната 2010 г. Предвидени са и разпоредби по отношение осигурителния статус и реда за внасяне на здравноосигурителните вноски на тези лица.
Въвежда се и по-висока степен на социална защита за лицата, работещи в режим на намалено работно време и за тези които ползват неплатен отпуск поради производствени причини, като при прекратяване на трудовите им правоотношения обезщетенията за неспазено предизвестие, неизползван платен годишен отпуск и обезщетенията за уволнение на други основания, на които имат право ще се определят при отчитане на уговорените в трудовия договор основно и допълнително възнаграждения с постоянен характер. В допълнение времето, през което осигурените лица са работили на непълно работно време или са ползвали неплатен отпуск поради производствени причини се признава за трудов стаж, а със съответните изменения в Кодекса за социално осигуряване се предвижда зачитането на тези периоди изцяло за осигурителен стаж.
Предлагат се и разпоредби за гарантиране на социалните и трудовите права на работниците и служителите когато работодателят е преустановил дейността си или е предоставил неплатен отпуск без съгласието на работника или служителя, като се предвиждат нови основания за прекратяване на трудовия договор от работника и служителя без предизвестие в тези случаи. Усъвършенствана е нормативната уредба по отношение прекратяване на трудовото правоотношение от Инспекцията по труда в случаите на преустановяване дейността на работодателя и когато предприятието не е закрито по установения ред. В тези случай се предвижда прилагането на механизъм за координация между Инспекцията по труда, Националния осигурителен институт и Националната агенция за приходите. Уредени са и въпросите, свързани с попълването на изискуемата документация. Това от своя страна ще даде възможност на работника и служителя да получи обезщетенията, на които има право, да се регистрира в бюрата по труда като активно търсещо работа лице, да се включи в подходящи мерки за квалификация, обучение и заетост.
Предвидени са и разпоредби за усъвършенстване на специализирания контрол по спазване на трудовото законодателство, като се въвеждат задължения за работодателя във всички негови обекти да разполага с документация във връзка и по повод полагането на труд, както и писмено да определи лице за контакти с инспектиращите органи. Специфицира се отговорността за маловажно нарушение, като нарушение, което може да бъде отстранено веднага и от него не са настъпили вредни последици за здравето и безопасността за наетия персонал, виновното длъжностно лице се наказва с глоба в размер от 50 до 100 лв., а за работодателя се предвижда глоба в размер от 100 до 300 лв.
Предлагат се и изменения за усъвършенстване на други разпоредби на Кодекса на труда, сред които са и предложенията за унифициране на наименованията на длъжността в съответствие с Националната класификация на професиите и длъжностите.
Законопроектът съдържа и други разпоредби, които допринасят за единното прилагане на трудовото законодателство и осъществяването на ефективен контрол.
В хода на дискусията се обърна сериозно внимание на част от предлаганите мерки, които въвеждат необезпечени права и по-конкретно неплатения отпуск по икономически причини и зачитането на осигурителен стаж без да са внасяни осигурителни вноски. Изказани бяха и опасения, че предлаганите механизми не допринасят за решаването на проблема с натрупаните неизползвани отпуски и създават предпоставки за отнемането на права.
Народните представители изказаха задоволството си от консенсуса, с който са приети тези мерки от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Положително отношение получиха мерките, които въвеждат ясни и точни правила при ползването на платения годишен отпуск, правата и задълженията на страните по трудовото правоотношение. Подчертано бе, че предлаганите мерки и механизми са необходими и целесъобразни.
След гласуване с резултати: „За” – 15 гласа, „Против” и „Въздържали се” – няма,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 002-01-38, внесен от Министерски съвет на 12. 05. 2010 г.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕНОВЕВА АЛЕКСИЕВА