КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
23/06/2010
Д О К Л А Д
по Законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на заетостта, № 002-01-52, внесен от Министерски съвет на 14. 06. 2010 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 23 юни 2010 г., разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на заетостта, № 002-01-52, внесен от Министерски съвет на 14. 06. 2010г.
На заседанието присъстваха: г-н Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, г-н Красимир Попов, заместник-министър на труда и социалната политика, г-жа Росица Стелианова, изпълнителен директор на Агенцията по заетостта, г-жа Елка Димитрова, директор на дирекция „Политика на пазара на труда”, Министерство на труда и социалната политика, г-жа Наталия Кирова, главен юрисконсулт на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда”, както и представители на социалните партньори.
Законопроектът бе представен от г-н Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, който подчерта, че законопроекта е част от пакета антикризисно законодателство, договорено между правителството и социалните партньори, с който се създават условия за подобряване функционирането на пазара на труда, мобилността на работната сила, създаването на качествени работни места и повишаване качеството на обучението на заети и безработни лица.
Със законопроекта се предвижда разширяване на възможностите за финансиране на активната политика по заетостта, като със средства по Националния план за действия по заетостта за съответната година ще се финансира изготвянето на прогнози за търсенето и предлагането на пазара на труда, ще се изплащат възнаграждения на външни експерти за участие в комисии за провеждане на изпити за придобиване на професионална квалификация.
Предлага се средствата за активна политика на пазара на труда да включват и разходи за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за насърчаване на икономическата активност и развитие на пазар на труда, насърчаващ включването, както и за повишаване на производителността и адаптивността на заетите по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, в случаите, в които тези разходи са верифицирани от Управляващия орган на програмата, платени са и са допустими по Закона за насърчаване на заетостта. Вносителите мотивират това предложение с необходимостта от по-голяма гъвкавост при финансирането на активната политика на пазара на труда и повишаване ефективността и взаимодействието на националното финансиране и средствата по Оперативната програма.
За осигуряване на по-добра реализация на придобитите знания и умения на конкретни работни места и ограничаване на младежката безработица се предлага удължаване на срока за стажуване на младежите, завършили през последните 24 месеца професионално обучение и без трудов стаж по специалността, при работодател от 6 на 9 месеца.
В изпълнение на една от водещите цели на Стратегията за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж „Европа 2020” се създава нов специфичен стимул за работодателите да разкриват „зелени работни места” и да наемат на тях безработни лица. Субсидирането на работни места в нови перспективни екологични области допринася за опазване на околната среда и създаване на нова качествена заетост. В хода на дискусията министър Младенов запозна членовете на Комисията по труда и социалната политика с подготвителната работа по този въпрос и дейността на създадената за целта работна група, в която участват представители на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на околната среда и водите, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и Агенцията по заетостта за изготвянето на Списък на икономически дейности, свързани с производството на стоки и предоставяне на услуги, подпомагащи опазването на околната среда.
Друго основно направление в законопроекта е създаването на нормативни условия за предоставянето на качествени услуги по заетостта. Предлага се намаляване на санкциониращия срок от 12 на 6 месеца, след изтичането на който лицата имат право на последваща регистрация в бюрата по труда. Това ще допринесе за по-бързото връщане на безработните на пазара на труда и включването им в мерки и програми, финансирани със средства от държавния бюджет или по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, като са предвидени и допълнителни изисквания към безработните лица. Регламентира се задължение за работодателите от публичната администрация, държавните и общинските предприятия да обявяват в поделенията на Агенция по заетостта свободните работни места. Същото задължение е предвидено и към лицата, извършващи посредническа дейност по наемане на работа. Предлага се модернизиране на услугите по заетостта чрез изграждането и улесняване на достъпа до единна система за търсене и предлагане на работна сила.
За осигуряването на по-добра защита на правата на търсещите работа лица и допускане до пазара на услуги само на коректни и надеждни частни посредници се въвеждат допълнителни изисквания към тях при кандидатстване за осъществяване на посредническа дейност, сред които: да нямат парични задължения към държавата или общината, да не са обявени в несъстоятелност или в производство по ликвидация и др.
Разширяването на партньорствата и социалния диалог при разработването и изпълнението на политиката по заетостта е основен инструмент за насърчаване на заетостта. Във връзка с това се предлагат текстове, имащи за цел стимулиране на партньорствата и регионалния подход при разработване на програми и проекти за осъществяване на активната политика на труда. Предоставя се възможност юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи общественополезна дейност съвместно със социалните партньори да могат да разработват и предлагат за финансиране и реализиране на програми за увеличаване на заетостта. Оценката на тези проекти ще се извършва от комисии, изградени на трипартитен принцип, което е предпоставка за повишаване обективността на тези оценки и повишаване качеството на предлаганите за финансиране програми.
Предложени са и разпоредби, които допринасят за повишаване ефективността на контролната дейност на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” във връзка с изпълнението на активната политика на пазара на труда, както и увеличаване на минималните размери на глобите при нарушения на нормативните изисквания за извършването на посредническа дейност по наемане на работа от физически или юридически лица. Въвеждат се и санкции за работодател, наел лице чуждестранен гражданин без регистрация в Агенцията по заетостта, както и санкция за самите чуждестранни граждани.
Законопроектът съдържа и други разпоредби за прецизиране реда и условията за предоставяне на услуги по заетостта, ограмотяване и професионално обучение и функционирането на пазара на труда.
В хода на дискусията представителите на всички политически партии и коалиции подчертаха значението на законопроекта за предприемането на целенасочени действия за повишаване на заетостта, създаване на нови качествени работни места, насърчаване мобилността на работната сила, обновяване на професионалните компетенции на работната сила за повишаване на нейната конкурентоспособност, което е особено наложително в условията на икономическа криза, а впоследствие и при настъпване на оживление в икономиката.
Положително бяха приети и предложенията по отношение изграждането на единната информационна база-данни за свободните работни места, както и превантивните и последващи мерки за повишаване ефективността на контролната дейност по спазване на Закона за насърчаване на заетостта.
След проведено гласуване с резултати „За” - 15 гласа, „Въздържал се” и „Против” няма,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на заетостта, № 002-01-52, внесен от Министерски съвет на 14. 06. 2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ