Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
28/10/2010

    Д О К Л А Д

    по Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г.,
    № 002-01-83, внесен от Министерски съвет на 01. 10. 2010 г.

    Комисията по труда и социалната политика, съвместно с Комисията по бюджет и финанси, Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм и Комисията по здравеопазването на заседание, проведено на 28 октомври 2010 г., разгледа и обсъди Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г., № 002-01-83, внесен от Министерски съвет на 01.10.2010 г.

    На заседанието присъстваха: г-н Симеон Дянков, заместник министър-председател и министър на финансите, г-н Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, г-н Трайчо Трайков, министър на икономиката, енергетиката и туризма, д-р Стефан Константинов, министър на здравеопазването, г-н Владислав Горанов, заместник-министър на финансите, г-н Красимир Попов, заместник-министър на труда и социалната политика, г-жа Христина Митрева, управител на НОИ, г-жа Весела Караиванова, подуправител на НОИ, г-жа Нели Нешева, управител на НЗОК, г-н Иван Искров, управител на БНБ, г-н Калин Христов, подуправител на БНБ, г-н Стоян Мавродиев, председател на Комисията за финансов надзор, г-н Иван Колев, Висш съдебен съвет, г-жа Росица Стелиянова, изпълнителен директор на Агенцията по заетостта, г-н Ивайло Иванов, изпълнителен директор на Агенцията за социално подпомагане, както и представители на Националното сдружение на общините в България, социални партньори, организации на пациентите и други организации на гражданското общество.

    Законопроектът бе представен от г-н Симеон Дянков, заместник министър-председател и министър на финансите, който акцентира върху рамката въз основа на която е изготвен проектът на бюджет за 2011 г., а именно ръст на Брутния вътрешен продукт с 3,6 на сто, който се основава на прогнози за умерен растеж на износа и възстановяване на потреблението на домакинствата, което от своя страна ще окаже благоприятно въздействие върху вътрешното търсене и личните потребителски разходи.

    Бюджетът за 2011 г. има основна задача да осигури механизми за справяне с макроикономическите и фискални предизвикателства, пред които е изправена икономиката. Предвижда се запазване на нивото на доходите от заплати и пенсии при запазване на достигнатите равнища на данъчни ставки до 2013 г.

    Основната фискална цел е дефицит по консолидираната фискална програма под 3% от БВП, като за 2011 г. се предвижда да не надвиши 2,5 на сто от БВП. Ще се провежда „консервативна и дисциплинирана фискална политика”.
    Предвижда се средногодишната хармонизирана инфлация да достигне 3,7 на сто.

    Подчертано бе, че за 2011 г. се предвижда спад на равнището на публичните разходи до 35,5 на сто, което ще допринесе за намаляване на преразпределителната функция на държавата, увеличаване на разполагаемите доходи и осигуряването на по-голям паричен ресурс в бизнеса.

    Равнището на безработица се прогнозира да достигне 9,4 на сто при очаквано равнище от 9,6 на сто през 2010 г. Очаква се заетостта слабо да се повиши с около 0,6 на сто спрямо 2010 г.

    В консолидираната фискална програма през 2011 г. разходите за социално осигуряване, подпомагане и грижи са 12,6 на сто от БВП и намаляват с 1-процентен пункт от 13,6 на сто за 2010 г. В структурата на общите разходи техният дял се запазва на 36,1 на сто.

    През 2011 г. се предвижда запазване на номиналните размери на средствата за заплати в бюджетните организации и запазване на минималната работна заплата за страната в размер на 240 лв. Не се предвижда осъвременяване на пенсиите. Разходите за пенсии ще достигнат 9,6% от БВП при 11,16% за 2010 г. главно поради въведения нов график за увеличение на добавките от пенсията на починалия съпруг и отпадането на добавките за възраст.

    Народните представители бяха информирани за постигнатите договорености между правителството и социалните партньори за повишаване на осигурителните вноски за Фонд „Пенсии” с 1,8-процентни пункта, което ако бъде подкрепено впоследствие ще намери съответното отражение в проекта на закон за държавния бюджет за 2011 г.
    В заключение г-н Дянков определи проекта на бюджет за 2011 г. като бюджет на стабилността, като се мотивира със запазването на валутния борд, стабилността на публичните финанси, ниското равнище на подоходно и корпоративно облагане и най-ниското равнище на преразпределение на Брутния вътрешен продукт от преходния период.

    Социалните политики и програми за 2011 г. бяха представени от г-н Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика. Разходите по бюджета на министерството на труда и социалната политика се предвижда да са 951 270,8 хил.лв., като е необходимо да се уточни, че независимо от регистрираното увеличение спрямо проекта за бюджет за 2010 г. от 19,1 на сто на практика при отчитането на допълнителните средства, предоставени с актуализирания бюджет за 2010 г. разходния таван за министерството е идентичен с този за предходната година. През 2010 г. допълнителните 152 450 хил. лв. са част от бюджета на МТСП с актуализацията на бюджета, като от тях 142 млн. лв. са за социално подпомагане, както и 10 млн. лв. за активна политика на пазара на труда и 450 хил. лв. за социални трапезарии. Разходите за заплати и текуща издръжка са без промяна.

    Средствата за активна политика по заетостта са в размер на 73 млн. лв., които се с 8 млн. лв. повече, за посрещане на предизвикателствата, свързани с продължаващия спад на заетостта, задържане на регистрираната безработица на относително високо равнище от 9,4% и продължаващото закриване на производства и фирми. Не се предвиждат съществени изменения в обхвата на политиката по заетостта и обхванатите в програми за заетост ще достигнат 29 018 души или 8,9 на сто от всички регистрирани безработни лица. Значително намаление се планира по отношение на включените в обучение - почти с 1,9 пъти от 5 130 на 2 780 през 2011 г., като то ще се компенсира от средствата по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, които се очаква да достигнат 242, 3 млн. лв.

    В областта на социалното подпомагане и подпомагането на семействата не се предвиждат промени по отношение на размера на гарантирания минимален доход, прага за достъп до помощи за деца, размера на еднократните и целевите помощи за деца и семейства, както и размера на интеграционните добавки за хора с увреждания, включително и за деца с увреждания. Планира се увеличение на хората, обект на подпомагане с месечни социални помощи, главно поради увеличаването на хората с временни затруднения по отношение на материалният им статус. Предвижда се и разширяване на проектите за разкриване на обществени трапезарии.
    Не се предвиждат промени и по отношение на параметрите на помощите по Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане и на целевите помощи за отопление. Размерът на целевите средствата за диагностика и лечение на български граждани без доходи и/или лично имущество е без промяна в сравнение с 2010 г. - 2,5 млн.лв.

    За помощи по Закона за интеграция на хората с увреждания са планирани средства в размер на 154 230,8 хил. лв., които са с 8,6 на сто повече в сравнение с предходната година и ще гарантират подкрепа за 480 хиляди хора с увреждания.

    Планираните средства за подпомагане на деца и семейства са в размер на 478 900 хил. лв., което отново отразява предоставените допълнително необходими средства с актуализирания бюджет. Общо еднократни помощи при раждане се предвиждат за 80 хиляди деца.

    През 2011 г. в програмния бюджет на Министерството на труда и социалната политика е предвидена нова програма „Социално включване”, която цели интегрирана подкрепа за 80 хиляди майки, 878 хиляди деца и 45 хиляди първокласници. Очаква се 7,65 млн. лв. да бъдат усвоени по проект „Социално включване”.

    В заключение министър Младенов подчерта, че предвидените средства ще позволят регулярно да се изпълняват социалните ангажименти и държавата да реализира своите функции.

    В хода на дискусията по законопроекта бяха повдигнати множество въпроси, като народните представители от Синята коалиция изказаха мнение, че с проекта за бюджет за 2011 г. е налице отказ от реформите. Изказаха се и опасения относно намеренията за финансиране на някои енергийни проекти, ниските приходи от приватизация и предизвикателствата, свързани с повишаване на събираемостта на приходите.

    Представителите на парламентарната група на Коалиция за България подчертаха, че не се наблюдава увеличение на средствата за социална политика, няма позитивни промени в политиката по заетостта и в политиката за интеграция на хората с увреждания. Изказаха се и опасения, че предвиденото увеличение на бенефициентите на месечни социални помощи е подценено, не отразява реалното положение в контекста на намаляващи реални доходи и ще се реализира за сметка на ограничаване на социалните права на българските граждани.

    Представителите на национално представителните организации на работниците и служителите отбелязаха отсъствието на мерки, които да стимулират допълнителни приходи държавния бюджет. Сериозни опасения бяха изказани по отношение на износа, като основен фактор за икономическия растеж през 2011 г. Изказано бе и безпокойство от неприлагането на координирана демографска политика. Синдикатите не подкрепят политики и мерки, които отнемат социални права.
    Подчертано бе, че е необходимо да се криминализира укриването на неплащането на осигурителни вноски, както и да се въведе политика по доходите, която да стимулира вътрешното потребление.

    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 10 гласа, „Против” – 5 и „Въздържал се” – 1 глас,

    Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г., № 002-01-83, внесен от Министерски съвет на 01.10.2010 г. със становището на Министерски съвет по чл. 1, 2 и 5.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума