Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
19/01/2011

    Д О К Л А Д

    по проект за решение на Народното събрание за приемане на Стратегия за национална сигурност на Република България, № 002-03-18, внесен от Министерски съвет на 10. 12. 2010 г.
    Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 19 януари 2011 г., разгледа проект за решение на Народното събрание за приемане на Стратегия за национална сигурност на Република България, №002-03-18, внесен от Министерски съвет на 10.12.2010 г.

    На заседанието присъстваха г-н Румен Миланов, секретар по сигурността в Министерски съвет и съветник на министър-председателя, г-жа Августина Цветкова, заместник-министър на отбраната. От Министерството на вътрешните работи: г-жа Анета Мануилова, Директор на дирекция „Координация и аналитична дейност” и г-н Лъчезар Милушев, началник отдел в дирекция „Координация и аналитична дейност”. От Министерството на труда и социалната политика: г-жа Емилия Войнова, директор на дирекция „Демографска политика и равни възможности” и г-н Тодор Кръстев, началник отдел в дирекция „Политика на пазара на труда”. Присъстваха и представители на социалните партньори и други неправителствени организации.

    Проектът на решение бе представен от г-н Румен Миланов, който подчерта, че центърът на тежестта в проекта на Стратегия за национална сигурност е поставен върху гражданите и гражданското общество. Акцентирано бе върху ориентацията на Стратегията, а именно предприемането на дейности, които рефлектират върху доходите, заетостта и като цяло върху качеството на живот.

    Посочено бе, че проектът на решение е разработен в съответствие с програмата за управление на Правителството на европейското развитие на България. Сред мотивите на вносителите се посочва, че основните цели на Стратегията за националната сигурност се основават на разбирането за взаимната обвързаност между сигурността на гражданина, обществото и държавата. Целите на стратегията са насочени към гарантиране на общочовешките ценности чрез поставяне на гражданина в центъра на политиката за сигурност.

    Проектът на Стратегия за националната сигурност е съвременен прочит на актуалната тема за националната сигурност в контекста на глобалните промени и предизвикателствата в региона на Балканите и Черноморския регион, в който е потърсен разумен, работещ баланс между външните и вътрешните предизвикателства и решения по темата за националната сигурност. Стратегията е бъдеща рамка на политиката за национална сигурност на Република България, която е неделима част от сигурността на Европейския съюз и НАТО и е съобразена със Стратегията 2020 на Европейския съюз и Стратегическата концепция на НАТО, приета на срещата в Лисабон на 18 и 19 ноември 2010 г.

    Структурата на Проекта отразява в перспектива тенденциите на политиките, от които зависи националната сигурност при прилагането на интегриран подход. Последователно са интерпретирани външната политика за сигурност, отбранителната политика, политиката за правосъдие и вътрешен ред, за финансова и икономическа сигурност, за енергийна сигурност, за екологична сигурност и политиката за социална сигурност, която включва материалните условия на живот, заетостта, социалното осигуряване и подпомагане, здравеопазването и образованието.

    Подчертано бе, че допълнените нови аспекти на националната сигурност (икономически, финансов, екологичен, социален, правосъдие) ще доведат до по-силно влияние върху сигурността на държавата и гражданина, което ще се отрази върху качеството на живот в страната.
    Политиката за национална сигурност по отделните направления ще се основава на секторни стратегии, като се засилва ролята на междуинституционалното сътрудничество и партньорство между гражданите, техните организации и държавата.

    Целите на стратегията са насочени към прилагане на по-ефективна социално-политическа практика чрез изграждане на единна система за национална сигурност, като нормативен и институционален процес на консултиране и взаимодействие между законодателната, изпълнителната и съдебната власт, Президента на републиката, гражданите и техните организации.

    Стратегията дава рамката на насоките за подготовка на институциите, обществото и гражданите за действия при настъпване на висока динамика на средата за сигурност, така, че да бъдат съхранени интересите на страната.
    Народните представители бяха запознати с процедурата по нейното изготвяне и обществено обсъждане.

    В последвалата дискусия бяха обсъдени въпросите, свързани с връзката между насоките и секторните политики в Стратегията със Стратегията за устойчив, интелигентен и приобщаващ растеж „Европа 2020”. Изказани бяха мнения, че стратегията следва да бъде развита чрез подходящи инструменти и механизми, които да позволяват по-ясно определяне на срокове, отговорности и индикатори за измерване на напредъка в съответните области. Предмет на загриженост бе и липсата на единен координационен механизъм за нейното прилагане, отчитане и актуализиране.

    След проведено гласуване с резултати: „За”- 15 гласа, „Против” и „Въздържал се”- няма,

    Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание да подкрепи проект за Решение за приемане на Стратегия за национална сигурност на Република България, № 002-03-18, внесен от Министерски съвет на 10.12.2010 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума