КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
23/03/2011 първо гласуване
Д О К Л А Д
по Законопроект за допълнение на Кодекса на труда, № 102-01-18, внесен от Министерски съвет на 18. 03. 2011 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 23 март 2011 г., разгледа и обсъди Законопроект за допълнение на Кодекса на труда, № 102-01-18, внесен от Министерски съвет на 18. 03. 2011 г.
На заседанието присъстваха: г-н Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, г-н Емил Мирославов, директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд”, Министерство на труда и социалната политика, г-жа Весела Караиванова, подуправител на Националния осигурителен институт, г-жа Антоанета Ганчева, главен актюер на НОИ. Присъстваха и представители на национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите.
Законопроектът бе представен от г-н Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, който подчерта, че предлаганите изменения в Кодекса на труда са резултат от ратифицираната на 14 май 2009 г. от Народното събрание, Конвенция №177 относно надомния труд на Международната организация на труда, която е в сила за Република България от 17.07.2010 г.
Със законопроекта са отчетени постигнатите договорености в Националното споразумение от 2010 г. за уреждане на надомния труд между Министерството на труда и социалната политика, национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите.
Предлага се в Кодекса на труда да се създаде самостоятелен раздел в глава пета, регламентиращ условията за надомна работа.
Отчетени са спецификите на надомната работа и съответно са регламентирани въпросите, които се уреждат с трудовия договор за надомна работа. Уредени са и задълженията на работодателя за осигуряване на условия за надомна работа. Гарантирани са принципите на равно заплащане и третиране в сравнение с работниците и служителите, които работят в предприятието.
Предвидена е и разпоредба относно задълженията на работника при изпълнение на надомната работа. Предвидено е при изпълнение на надомна работа задължение за работника и служителя да спазва правилата за безопасни и здравословни условия на труд, както и да осигурява достъп на работодателя до работното място за проверка. Въведено е изискване при извършване на надомна работа да се съблюдават и правилата на Закона за управление на етажната собственост, като не се извършват дейности, които създават безпокойство на другите собственици в етажната собственост.
Предвидени са изрични разпоредби съгласно които работниците и служителите, които извършват надомна работа сами определят началото, края и разпределението на работното време, както и режима на почивка, като уведомяват работодателя. Въведена е забрана за установяване на ненормиран работен ден за работници и служители, извършващи надомна работа.
Предвидено е че за неуредени въпроси в раздела се прилагат общите разпоредби на Кодекса на труда.
При представянето на законопроекта г-н Тотю Младенов запозна народните представители с процедурата по изготвянето на разпоредбите на законопроекта, която съответства на практиката в някои държави-членове на Европейския съюз, а именно приемането на законопроект да е резултат от съвместна работа в рамките на двустранен или тристранен диалог между страните в индустриалните отношения. Подчертано бе, че с тези регламенти се създават условия за икономии на средства за работодателите по отношение оборудване и адаптиране на работно място в предприятието. Същевременно с предложените разпоредби се ограничава сивата икономика, като се регламентират статута, трудовите и социалните права на приблизително 250 хиляди лица, за които ще се внасят задължителни осигурителни вноски и съответните подоходни данъци.
Законопроектът се подкрепя от народните представители от всички парламентарни групи с аргументите за правно регламентиране статута и дейността на надомните работници, осигуряването на ефективна защита и гарантиране на трудовите и социалните им права. Със законопроекта се усъвършенства и модернизира трудовото законодателство в отговор на динамичните процеси на трудовия пазар, а също така и в изпълнение на международните ангажименти на Република България.
В последвалата дискусия подробно бе обсъдена ролята и значението на независимия двустранен диалог и тристранните консултации при изработването на нормативни актове в областта на труда и социалната политика, готовността на контролните органи да осъществяват контрол по спазване на предлаганите разпоредби, както и готовността на работодателите да изпълняват задълженията си по прилагане на разпоредбите за надомната работа. Народните представители се обединиха около становището, че така направените предложения са в духа на Кодекса на труда и се отговаря на потребността от съобразяване на българското законодателство с ратифициран акт на международното право.
След проведено гласуване с резултати: „За” - 16 гласа, „Против” и „Въздържал се” няма,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за допълнение на Кодекса на труда, № 102-01-18, внесен от Министерски съвет на 18. 03. 2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ