Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
06/04/2011

    Д О К Л А Д

    по проект за решение на Народното събрание за приемане на Енергийна стратегия на Република България до 2020 г., № 102-03-7, внесен от Министерски съвет на 09. 03. 2011 г.
    Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 6 април 2011 г., разгледа проект за решение на Народното събрание за приемане на Енергийна стратегия на Република България до 2020 г., № 102-03-7, внесен от Министерски съвет на 09. 03. 2011 г.

    На заседанието присъстваха г-жа Гюннур Джумалиева и г-жа Нели Цветкова, началници на отдели в Дирекция „Енергийни политики, стратегии и проекти”, Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Присъстваха и представители на национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите.

    Националната енергийна стратегия до 2020 г. отразява политическата визия на Правителството на европейското развитие на България и е съобразена с европейската рамка на енергийната политика и световните тенденции в развитието на енергийните технологии, съгласно които основните направления за обезпечаване на сигурна и достъпна енергия за потребителите са: овладяване на негативните промени в климата; намаляване енергоемкостта на икономиката и увеличаване на енергийната ефективност; ограничаване на външната зависимост на ЕС от вносни енергийни ресурси; насърчаване на икономическия растеж и заетостта.

    Националната енергийна стратегия има няколко основни приоритета, насочени към гарантиране сигурността на доставките на енергия, повишаване на енергийната ефективност и защита интересите на потребителите.
    Специален акцент в Стратегията е поставен на следните основни въпроси: гарантиране на енергийната сигурност, намаляване на емисиите на парниковите газове, увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници в общото крайно потребление на енергия и повишаване на енергийната ефективност и независим регулиран и конкурентен пазар.
    Повишаването на енергийната ефективност е с най-висок приоритет в енергийната политика на България. Предвижда се с постигането на тази национална цел да се ограничат климатичните промени, да се повиши конкурентоспособността на българската индустрия, да се увеличи заетостта и благосъстоянието на българските граждани за да се ограничи и намали т.н. „енергийна бедност”.

    Стратегията съдържа средносрочна програма до 2013 г. за действия по петте направления, като сред очакваните резултати са постигане на намалена енергийна интензивност на БПВ с 20 % и осигуряване на енергийните нужди и защита на интересите на потребителите, включително подобрена система за енергийна социална защита.

    При представянето на Енергийната стратегия народните представители бяха запознати с процедурата на нейното обществено обсъждане и участието на всички заинтересовани страни. Подчертано бе, че ще се предприемат координирани съвместни действия от държавните органи за защита на потребителите при гарантиране правото на достъп на всички социални групи до електрическа енергия.

    Постъпило е становище от Българската стопанска камара – Съюз на българския бизнес, в което се поставят опасения и въпроси, които имат отношение към гарантиране правата на потребителите и различните социални групи, а именно:
    • планираният спад на брутното и крайното енергийно потребление през 2020 г. (съответно -17.3 % и – 6.5 %) спрямо прогнозното равнище за 2010 г. означава кардинално снижаване на крайното енергийно потребление на домакинствата и създава предпоставки за генериране и съхраняване на дългосрочна хронична енергийна бедност от гледна точка на предвидените скромни темпове на растеж на БВП и потреблението;
    • да се включат основни принципи и изисквания към ценообразуването на електро- и топлоенергията, за да се осигурява целеви характер на социалната политика и подпомагане, като „енергийните” помощи и субсидии се предоставят целево за отделни домакинства и дейности;
    • при изпълнение на общоевропейските задължения на България да се промени тарифирането на цените на електроенергията и топлоенергията, прекратяване на практиката за използване на енергийните цени като социален инструмент и осъществяване на социалните функции чрез социалното подпомагане.

    След проведено гласуване с резултати: „За”- 10 гласа, „Против” – няма, „Въздържал се”- 4 гласа,

    Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание да подкрепи проект за решение за приемане на Енергийна стратегия на Република България до 2020 г., № 102-03-7, внесен от Министерски съвет на 09.03.2011 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума