КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
06/04/2011 първо гласуване
Д О К Л А Д
по Законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на заетостта, № 102-01-21, внесен от Министерски съвет на 28. 03. 2011 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 6 април 2011 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на заетостта, № 102-01-21, внесен от Министерски съвет на 28. 03. 2011 г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на труда и социалната политика: г-н Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, г-н Емил Мирославов, директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” и г-жа Стефка Лиманска, началник на отдел в дирекция „Политика на пазара на труда”; от Министерството на вътрешните работи: г-жа Владислава Радонова, експерт в Дирекция „Миграция” и г-жа Нина Чимова, експерт в дирекция „Правна.” Присъстваха и представители на национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите.
Законопроектът бе представен от г-н Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, който подчерта, че с предлаганите изменения се завършва процесът по транспониране на законодателството на Европейския съюз по отношение на движението на работна сила и по-конкретно регламентите за висококвалифицираната заетост на чужденци – граждани на трети държави и мерките и санкциите за работодатели, които наемат незаконно пребиваващи чужденци.
Със законопроекта се транспонират в българското законодателство основните изисквания на Директива 2009/50/ЕО във връзка с регулирането на наемане на работа на чужденци на територията на Република България за целите на висококвалифицираната трудова заетост.
Законопроектът гарантира равното третиране на притежателите на Синя карта на ЕС по отношение предоставяните от Агенцията по заетостта услуги за активно търсещи работа, условията на труд, заплащане, образование и професионално обучение, признаване на дипломи и други документи за завършено образование, както и за притежаваната професионална квалификация и др.
Със законопроекта се въвежда забрана изцяло в духа на Директива 2009/52/ЕО за наемане на незаконно пребиваващи на територията на страната чужденци, граждани на трети държави. Регламентирането на тази забрана е поредната мярка за намаляване на недекларираната заетост и незаконната трудова миграция. Наред с това въвеждането на забраната ще има превантивно действие и по отношение трафика на хора с цел трудова експлоатация и незаконна трудова миграция.
С предвидените мерки се цели дисциплиниране на работодателите по отношение наемане на незаконно пребиваващи чужденци на територията на Република България, както и защита на самите незаконно пребиваващи граждани на трети страни.
Законопроектът дава възможност на министъра на труда и социалната политика след провеждане на консултации със социалните партньори и по препоръка на Националния съвет по трудова миграция да налага ограничения на достъпа на чужденци до българския пазар на труда. Това е една позитивна мярка за защита на националния пазар на труда, която придобива съществено значение в условията на безработица, която е по-висока от средното равнище на безработица в Европейския съюз.
Предвиждат се и разпоредби, хармонизиращи контролната дейност по наемане на чужденци, като са предвидени съответни правомощия на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда”. С преходните и допълнителни разпоредби на закона се предвиждат и съответни промени в Закона за чужденците в Република България, предвиждащи налагането на глоби и/или имуществени санкции на работодателите. Наред с това се прецизират и отделни разпоредби, уреждащи заетостта на чужденци в Република България, включително и по отношение на висококвалифицираната заетост.
Също така се урежда и статута на деца, родени или изоставени от техните родители-чужденци на територията на Република България, за които е предприета мярка за закрила.
Със законопроекта се предвижда и обединяване на петте съществуващи българо-германски центрове за професионално обучение в страната в държавно предприятие „Българо-германски център за професионално обучение”. Описани са и съответните публични задачи, свързани с повишаване качеството на работната сила, включително при прилагането на компетентностния подход. Специален акцент е поставен върху партньорството с реалния бизнес при разработването и внедряването на програми за обучение, учебно съдържание, материали и др. за придобиване на професионални компетентности в съответствие с потребностите на пазара на труда. Предвижда се социалните партньори да участват в процеса на вземане на решение при управлението и функционирането на предприятието.
Предлагат се и разпоредби за легално определение на висококвалифицираната заетост и синята карта на Европейския съюз, както и разпоредби, с които се постига по-добра систематизация на Закона за насърчаване на заетостта.
При представянето на законопроекта министърът на труда и социалната политика, г-н Тотю Младенов, запозна народните представители с процедурата по неговото съгласуване в Националния съвет за насърчаване на заетостта и Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Постъпило е становище от отдел „Европейско право” на Администрацията на Народното събрание, в което се посочва, че е необходимо разпоредбите на законопроекта да се приведат в съответствие със Закона за чужденците в Република България и по-конкретно по отношение на легалното определение за чужденец, за да се предотвратят евентуални негативни последици от прилагането на разпоредбите и налагането на защитни мерки за националния пазар на труда. Също така се посочва, че е необходимо законопроекта да се прецизира чрез съответни правно-технически корекции между първо и второ гласуване.
В последвалата дискусия представителите на синдикатите изказаха подкрепата си за законопроекта, като посочиха че с неговите регламенти се създават условия за преодоляване на т.нар. „социален дъмпинг” и ще допринесе за нормализиране на отношенията в областта на заплащането на труда.
Народните представители от ПП ГЕРБ подкрепят законопроекта като считат, че с него се финализира законовата рамка за целите на висококвалифицираната заетост, като същевременно се предвиждат и съответни защитни механизми за националния пазар на труда и за полагащите труд чужденци в Република България. Като позитивни бяха определени разпоредбите за създаването на държавното предприятие „Българо-германски център за професионално обучение”, с които се създават условия за неговата оперативна самостоятелност и възможности за генериране на собствени приходи, както и участие в дейностите по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
Законопроектът се подкрепя от народните представители от всички парламентарни групи.
След проведено гласуване с резултати: „За” - 18 гласа, „Против” и „Въздържал се” няма,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на заетостта, № 102-01-21, внесен от Министерски съвет на 28. 03. 2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ