Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
06/07/2011 първо гласуване

    Д О К Л А Д

    по Законопроект за изменение на Кодекса на труда, № 102-01-47, внесен от Министерски съвет на 30. 06. 2011 г.
    Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 6 юли 2011 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение на Кодекса на труда, № 102-01-47, внесен от Министерски съвет на 30. 06. 2011 г.

    На заседанието присъстваха: от Министерството на труда и социалната политика: г-н Тотю Младенов - министър, г-н Емил Мирославов - директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” и г-жа Елена Кременлиева - директор на дирекция „Социално включване”; от Националния осигурителен институт: г-жа Весела Караиванова-Начева - подуправител, г-жа Антоанета Ганчева - главен актюер и г-н Йосиф Милошев - началник на отдел „Правен”; от Националната агенция за приходите: г-жа Катя Кашъмова – началник на отдел „Осигурителна методология”. Присъстваха и представители на социалните партньори.

    Законопроектът бе представен от г-н Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, който подчерта, че с него се предлага да се удължи въведеният през 2007 г. в Кодекса на труда срок за представителността на национално равнище на организациите на работодателите и на работниците и служителите от 4 години на 4 години и 6 месеца. Във връзка с това се предвижда да се създаде нова преходна разпоредба, с която до 13 юни 2012 г. се запазва статута на организациите на работодателите и на работниците и служителите, признати за представителни на национално равнище по досега действащия регламент.

    Предвидени са и промени в процедурата по признаване на организациите за представителни на национално равнище, с които се създават предпоставки за по-добра предварителна подготовка, по-голяма прозрачност, ефективност и оперативност. Във връзка с това се предлага да се увеличи срока, в който организациите на работодателите и на работниците и служителите могат да подават заявления за признаване от Министерски съвет. Успоредно с това се намалява срокът, в който Министерски съвет се произнася по внесените искания за признаване на организацията за представителна на национално равнище.

    Предлаганите изменения в Кодекса на труда са мотивирани с необходимостта от усъвършенстване на критериите за представителност на организациите на работодателите и на работниците и служителите на национално равнище, постъпили предложения от социалните партньори и липсата на консенсус по тях. Същевременно министър Младенов подчерта, че увеличаването на срока на представителността на организациите ще допринесе за постигането на консенсус по критериите за представителност, които да бъдат предложени за обсъждане в Народното събрание до края на 2011 г. и да бъдат в основата на процедурата по признаване представителността на организациите на работодателите и на работниците и служителите през 2012 година.

    В хода на дискусията по законопроекта представителите на Парламентарната група на Движението за права и свободи отбелязаха, че имат известни резерви по него и ще се въздържат от подкрепа. Основания за това се съдържат във факта, че с предложените текстове се променя продължителността на мандата на представителните на национално равнище организации на работодателите и на синдикатите. Отбелязано бе, че постигането на консенсус по критериите за представителност е продължителен процес с оглед различните интереси на страните. В допълнение бе акцентирано върху неизпълнените задължения на Председателя на Националния съвет за тристранно сътрудничество, произтичащи от Кодекса на труда, който в срок до 14 юни 2011 г. следва да обяви в Държавен вестник началото на процедурата за признаване на представителността на организациите на работодателите и на синдикатите.

    Представителите на Синята коалиция, считат че промените в регламента относно представителността на социалните партньори имат предизборен характер, въвеждат нов срок за националната представителност, по който имат известни резерви.

    След гласуване с резултати: „За” - 11 гласа, „Против” – няма и „Въздържал се” – 3 гласа,

    Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение на Кодекса на труда, № 102-01-47, внесен от Министерски съвет на 30. 06. 2011 г.


    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума