Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
28/09/2011 първо гласуване
Д О К Л А Д
по Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 154-01-87, внесен от Калина Венелинова Крумова на 29. 07. 2011 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 28 септември 2011 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 154-01-87, внесен от Калина Венелинова Крумова на 29. 07. 2011 г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на труда и социалната политика: г-н Тотю Младенов, министър, г-н Емил Мирославов, директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” и г-жа Смела Нинева, началник на отдел в дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд”; от Националния осигурителен институт: г-н Бисер Петков, управител, г-жа Весела Караиванова, подуправител и г-жа Антоанета Ганчева, главен актюер. Присъстваха и представители на национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите.
Законопроектът бе представен от г-жа Калина Крумова, която подчерта, че предложения законопроект е част от пакета законодателни предложения, с които т.нар. „заместващо майчинство” се въвежда в българското законодателство.
Основната цел на законопроекта е да уреди трудовите права на биологичната майка и на заместващата майка при заместващо майчинство. Във връзка с това се предвижда биологичната майка при заместващо майчинство да има право на отпуск, приравнен на отпуска поради бременност и раждане в размер на 365 дни след раждането на детето.
Предлага се заместващата майка да има право на отпуск поради бременност и раждане в размер на 87 календарни дни, 45 от които преди раждането. Предвидено е заместващата майка да не се възползва от отпуск за отглеждане на дете до две годишна възраст, както и от неплатен отпуск за отглеждане на дете до две годишна възраст.
Предлага се в случаите на заместващо майчинство бащата да се ползва от правото на 15-дневен отпуск при раждане на дете, както и от възможността след навършването на 6-месечна възраст на детето да ползва вместо майката отпуск до навършването на едногодишна възраст на детето.
Въвежда се задължение за работодателя и длъжностните лица в предприятието да опазват в тайна обстоятелствата във връзка със заместващото майчинство.
Предлага се биологичната майка, сключила договор за заместващо майчинство да се възползва от специалната закрила при уволнение, предвидена за бременните и за жените в напреднал етап на лечение ин-витро.
Същевременно времето през което е износвана бременността при заместващо майчинство се предлага да се зачита за трудов стаж, без да е съществувало трудово правоотношение.
На основание чл. 69 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание законопроекта е изпратен за становище от Националния съвет за тристранно сътрудничество. В своето становище Националния съвет за тристранно сътрудничество подкрепя по принцип необходимостта от регламентиране на т.нар. „заместващо майчинство”, като счита, че обсъждането на трудовите права на биологичната майка при заместващо майчинство следва да бъдат обект на регулация след осъществяването на изменения в Семейния кодекс и редица други нормативни актове.
В хода на дискусията народните представители изразиха своята подкрепа за законопроекта, като същевременно бе изтъкната необходимостта от неговото детайлно прецизиране между първо и второ гласуване.
След гласуване с резултати: „За” - 13 гласа, „Против” и „Въздържал се” няма,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 154-01-87, внесен от Калина Венелинова Крумова на 29. 07. 2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ