КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
11/01/2012 първо гласуване
Д О К Л А Д
по Законопроект за ратифициране на Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954 г. в Ню Йорк, и на Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. в Ню Йорк, № 102-02-32, внесен от Министерски съвет на 20. 12. 2011 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 11 януари 2012 г., разгледа и обсъди Законопроект за ратифициране на Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954 г. в Ню Йорк, и на Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. в Ню Йорк цели решаване на проблемите на лицата без гражданство, № 102-02-32, внесен от Министерски съвет на 20. 12. 2011 г.
Законопроектът бе представен от г-н Красимир Войнов от Министерство на правосъдието, който посочи че предлаганият Законопроект за ратифициране на Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954 г. в Ню Йорк, и на Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. в Ню Йорк цели решаване на проблемите на лицата без гражданство.
Загубата на гражданство е нарушение на основните права на човека и често е резултат от насилствено прогонване на хора от родните им места и принудително разселени. В този аспект проблемите от хуманитарен характер са потенциална заплаха за мира и сигурността в дадена държава или регион и като такава са предмет на решаване в редица международни правни стандарти, израз на политиката на Организацията на обединените нации, на Съвета на Европа и на Европейския съюз за спазване на правата на човека чрез уреждане правота на убежище и гражданство.
В рамките на Европейския съюз се изпълнява т. н. „Стокхолмска програма” за периода 2010-2014 г. за създаване на общо пространство за закрила и солидарност въз основа на обща процедура за предоставяне на убежище и еднакъв статут за лицата, на които е предоставена международна закрила чрез уеднаквяване на националните разпоредби за приемане и производство за определяне на съответен статут. Прилагането на общи принципи от една страна ще повишат доверието между държавите членки, а от друга страна ще затвърдят позицията на Европейския съюз при прилагане на политиките към трети страни и към международни организации в областта на свободата, сигурността и правосъдието.
Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954 г. в Ню Йорк, гарантира ползването на основни права и свободи от апатридите без дискриминация. Конвенцията от 1954 г. регламентира понятието „апатрид” като „лице, което не се разглежда като гражданин на нито една държава в съответствие с нейното законодателство”.
Конвенцията от 1954 г. урежда правния статут на лицата без гражданство, което включва личния статут, движима и недвижима собственост, авторски и промишлени права, право на сдружаване и достъп до правосъдие, право на придвижване и др.
В материята от обхвата на компетенции на Комисията по труда и социалната политика попадат правото на упражняване на доходоносни занятия, право на социални грижи и държавни помощи, социално осигуряване.
Конвенцията от 1954 г. позволява съответната подписала я държава да я ратифицира с определени резерви при признаване на специфични условия, валидни към момента на ратификацията.
Република България изразява готовност за присъединяване към Конвенцията от 1954 г., като заявява резерви в областта на правото на държавни помощи (чл. 23 отнасящ се до социалното подпомагане по смисъла на националното законодателство), правото на социално осигуряване (чл. 24, параграф 1, буква „б”), правото на упражняване на доходоносни занятия и свързаната с това компенсация в случай на смърт или професионално заболяване (чл. 24, параграф 2). Съответните разпоредби на Конвенцията от 1954 г. ще се прилагат при условията и по реда, предвидени във вътрешното законодателство на Република България.
По отношение на чл. 24, параграф 3 и 4, касаещ трудовото законодателство и социална сигурност и правото на социално осигуряване на апатридите Република България заявява резерва и ще прилага съответните права, произтичащи от двустранни договори за социална сигурност, които ще бъдат сключени в бъдеще между нея и трети страни извън Европейския съюз, Европейското икономическо пространство и Конфедерация Швейцария.
Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. в Ню Йорк, като основен международноправен акт за решаване на проблемите, произтичащи от липсата на гражданство, цели ограничаване на загубата на гражданство при прехвърляне на територии и определя начините за придобиване и запазване на гражданство от лица, останали без такова.
Основен правен аспект на Конвенцията от 1961 г. е осуетяване липсата на гражданство по рождение и придобиване на гражданство от лица, които биха били апатриди и имат връзка със съответната държава чрез месторождение на нейна територия или произход от нейни граждани.
Република България изразява готовност за присъединяване към Конвенцията от 1961 г. без резерви поради съответствие на Конвенцията с националното законодателство.
Законопроектът предлага с цел пълно съответствие с чл. 8 на Конвенцията от 1961 г. да се направи съответно изменение на Закона за българското гражданство, с което отмяната на натурализацията да е допустима, ако лицето не остава без гражданство.
Ратифицирането на Конвенцията от 1954 г. и на Конвенцията от 1961 г. ще затвърди правната рамка за спазване на международното право по отношение на апатридите и ще е гаранция за мира и сигурността чрез повишаване на сътрудничеството между държавите при решаване на регионални конфликти и свързани с тях последици с хуманитарен характер.
След проведено гласуване с резултати: „За”- 17 гласа, „Против” и „Въздържал се”- няма,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване на Законопроект за ратифициране на Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954 г. в Ню Йорк, и на Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. в Ню Йорк, № 102-02-32, внесен от Министерски съвет на 20. 12. 2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ