Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
09/05/2012

    Д О К Л А Д

    по Отчет за дейността на Икономическия и социален съвет за 2011 г.,№ 256-32-3, внесен от Икономическия и социален съвет на 22.03.2012 г.
    Комисията по труда и социалната политика на заседание, проведено на 9 май 2012 г., обсъди Отчет за дейността на Икономическия и социален съвет за 2011 г. №256-32-3, внесен от Икономическия и социален съвет на 22.03.2012 г.

    В заседанието участваха: проф. Лалко Дулевски, председател на Икономическия и социален съвет и проф. Нено Павлов, зам.- председател на Икономическия и социален съвет.

    Отчетът бе представен от проф. Лалко Дулевски, председател на Икономическия и социален съвет, който подчерта, че отчета отразява дейността на Съвета в изпълнение на основните му функции, регламентирани в Закона за Икономическия и социален съвет.

    През 2011 г. главният тематичен приоритет в работата на Икономическия и социален съвет е свързан със Стратегия „Европа 2020” и произтичащите предизвикателства и възможности в нашата страна. Специален акцент бе поставен върху активното включване на Съвета в европейския консултационен процес по основните европейски политики, като Стратегия „Европа 2020”, Кохезионната политика на Европейския съюз, Общата селскостопанска политика след 2013 г. и Акта за единния пазар на Съюза.

    През 2011 г. Икономическият и социален съвет е разработил, по собствена инициатива, следните актове по основни проблеми и политики на България и Европейския съюз:
    • 3 становища, както следва:
    1. „Политиката на икономическо, социално и териториално сближаване в Европейския съюз”;
    2. „Състояние и перспективи на културно-исторически туризъм в България”;
    3. „Ролята на българските кооперации за развитието на социалната икономика в контекста на Стратегия „Европа 2020””;
    • 1 анализ, както следва:
    1. „Предизвикателства пред трудовите пазари в контекста на Стратегия „Европа 2020””;
    • 4 резолюции, както следва:
    1. „Съобщение на Европейската комисия СОМ (2010) 608 окончателен, до Европейския парламент, до Съвета, до Икономическия и социален комитет и до Комитета на регионите за Акт за единния пазар – За изграждане на високо конкурентна социална пазарна икономика, 50 предложения с оглед подобряване на условията на работа, предприемачеството и търговия за всички нас”;
    2. „Проект на Национална програма за реформи на Република България (2011-2015 г.)”;
    3. „Демографски предизвикателства пред България в контекста на Стратегия „Европа 2020””;
    4. „Бъдещето на общата селскостопанска политика след 2013 г. – позицията на организираното гражданско общество в България”.

    Отчетът разглежда и участието на Съвета в консултации, дискусии и конференции, като се отбелязва активното включване в теми свързани с антикризисните мерки, общата селскостопанска политика, инициативата „Европейски семестър”, Многогодишната финансова рамка 2014-2020 г.
    Специално място е отделено и на годишнината на Икономическия и социален съвет – осем години европейски модел на граждански диалог в България и събитията посветени на тази годишнина.

    През годината развитие получи и сътрудничеството между Народното събрание и Икономическия и социален съвет чрез участия в заседания на постоянни комисии на Народното събрание, посветени на Многогодишната финансова рамка 2014-2020, включена в Годишната работна програма на Народното събрание и провеждането на публични дебати, под патронажа на Председателя на Народното събрание, посветени на темата „Две години след Лисабон – Европа накъде”.

    Сътрудничеството с Европейския икономически и социален комитет, мрежата на икономическите и социални съвети на държавите-членове на Европейския съюз и Международната асоциация на икономическите и социални съвети и сродни организации получи допълнително развитие и утвърждаване на позитивния имидж на Икономическия и социален съвет на Република България, който има своя принос в изготвянето на актове на институциите по основни въпроси от икономическия и социалния дневен ред, особено в Европейския съюз.

    Свидетелство за международния имидж на Съвета са и осъществените посещения на делегации на експерти, социални партньори и представители на държавни институции от Албания, Палестина и Азърбайджан за проучване на модела на устройство и функциониране на Икономическия и социален съвет и неговото приложение в други държави.

    Съдържателен елемент в Отчета е и направения преглед от Съвета относно отчитане на препоръките и предложенията на ИСС в приети политики, актове и решения на институциите на изпълнителната и законодателната власт в следните тематични области:
    1. Национална програма за реформи – 20 предложения са намерили отражение в приетата „Европа 2020: Национална програма за реформи. Актуализация за 2012 г.”, „Конвергентната програма на Република България” 2012-2015 г., както и в редица проекти на нормативни и стратегически документи.
    2. Подобряване на бизнес средата в българската икономика – приети и отразени 3 основни предложения.
    3. Пазар на труда – основно тематично направление от създаването на ИСС до този момент. През 2011 г. са направени 10 основни предложения по тази тематична област, като са променени редица разпоредби на Кодекса на труда, Закона за насърчаване на заетостта. Други предложения са намерили отражение при изготвянето на Националния план за действие по заетостта през 2012 г., както и при програмирането на дейностите по схемите по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
    4. Демографска политика и миграционни процеси – 6 основни предложения са намерили отражение в Актуализираната Национална стратегия за демографско развитие на Република България 2012 - 2030 г. и годишните планове за нейното изпълнение, Национална концепция за насърчаване на активния живот на възрастните хора, Национална стратегия и План за действие в областта на миграцията, убежището и интеграцията (2011 - 2020) и други стратегически документи и приети закони.
    5. Здравеопазване и здравно-осигурителна система – реализирани са 10 основни препоръки на Икономическия и социален съвет.
    6. Социална закрила и преодоляване на бедността – възприети са 3 основни предложения и препоръки.
    7. Образование и професионално обучение – в тази тематична област 14 предложения са намерили отражение в редица национални стратегически и оперативни актове, а също така и в проекти на нормативни актове.
    8. Семейство и добро родителство – 6 основни препоръки на Съвета са отразени в национални стратегически документи и практиката на държавните органи.

    В заключение председателят на Икономическия и социален съвет акцентира върху запазването на консенсуса при приемането на актовете на Съвета и съсредоточаване на неговото внимание върху основни икономически и социални въпроси.

    В последвалата дискусия народните представители се обединиха около мнението, че Икономическият и социален съвет е институцията, призвана да генерира идеи и решения по отношение на икономическото, социалното и общественото развитие от гледна точка на консенсуса с който се вземат решенията. Положителен аспект от дейността на Съвета е утвърждаването на практиката за провеждането на обществени консултации и предоставянето на възможности за обмен на мнения и участие на организации на гражданското общество, които не са представени в съвета да участват в процеса на вземане на решение. Висока оценка получиха постигнатите значителни резултати в утвърждаването на Икономическия и социален съвет в европейски и международен план.

    Същевременно бе изказана препоръка за по-активното включване на Икономическия и социален съвет в обществените дискусии по провежданата през последните две години пенсионна реформа и промените в режима за инвестиране на средствата на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система.

    Комисията по труда и социалната политика се обедини около мнението, че отчетът за дейността на Икономическия и социален съвет отразява адекватно неговата работа. Отчетът за дейността на Икономическия и социален съвет за 2011 г. се подкрепя с консенсус от Комисията по труда и социалната политика.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума