Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
11/07/2012

    Д О К Л А Д

    по Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 г., №202-00-30, внесен от Министерски съвет на 13. 06. 2012 г.
    Комисията по труда и социалната политика, на свое редовно заседание, проведено на 11 юли 2012 г., разгледа и обсъди Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 г., №202-00-30, внесен от Министерски съвет на 13. 06. 2012 г.

    В заседанието участва г-н Георги Кръстев, секретар на Съвет по сигурността към Министерски съвет. Присъстваха и представители на социалните партньори.

    Годишният доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 г. бе представен от г-н Георги Кръстев, секретар на Съвет по сигурността към Министерски съвет, който подчерта, че докладът е изготвен в изпълнение на Стратегията за национална сигурност на Република България и в него са представени дейностите на институциите в защита на националната сигурност и реализиране на националните интереси.

    Следвайки структурата на Стратегията за национална сигурност Годишният доклад очертава картината на сигурността в икономиката, вътрешния ред, енергийната и социална сигурност, отбраната и външната политика.

    Годишният доклад съдържа анализ на рисковете от глобалната финансова и икономическа криза и тяхното отражение върху различните сфери на обществения и икономическия живот в страната. Направен е извод въз основа на анализа, че през 2011 г. не са регистрирани процеси и явления, които са заплаха за националната сигурност или за националните интереси на Република България.

    В материята от обхвата на компетенции на Комисията по труда и социалната политика от Раздел „Оценка на рисковете, опасностите и заплахите за националната сигурност на Република България” попадат подраздели „Финансова и икономическа сигурност” и „Социална сигурност”. Отбелязано е, че при пазара на допълнителните пенсионно осигурителни услуги инвестиционният риск, довел до чувствително намаляване от 20 на сто на натрупаните индивидуални партиди на осигурените лица през 2008 г. вследствие на глобалната финансова криза, вече е преодолян и през 2011 г. този пазарен сегмент продължава да се разраства като нетните активи на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване отчитат годишен ръст от 14,7%. Влошената международна пазарна конюнктура през третото тримесечие на 2011 г. води до спад в доходността на фондовете през четвъртото тримесечие на 2011 г.

    По отношение на социалната сигурност за запазване на доходите на домакинствата са повишени изискванията към икономическата среда с цел подобряване ефективността на публичните разходи в подкрепа на растежа и намаляване на безработицата сред най-уязвимите групи в обществото. С тревога е отбелязано в доклада, че България е сред държавите-членки на Европейския съюз, в които рискът от бедност за населението е над средното за Съюза. Като основен проблем на съществуващата система за социално осигуряване докладът сочи нейната финансова нестабилност, която може да се засили от негативните демографски тенденции, лесния достъп до обезщетения от системата, липсата на обвързаност между осигурителен принос и бъдеща пенсия.

    В Раздел „Политики за защита на националната сигурност на Република България” подраздел „Социална сигурност” описва постигнатото през 2011 г. Отбелязана е тенденцията на устойчивост по отношение на подобряване на редица демографски показатели. В областта на борбата с бедността, с цел гарантиране на по-висока степен на социална сигурност на рисковите групи в обществото, се предвижда разработване на национална стратегия за борба с бедността и социалното изключване. Като израз на политиката за борба с бедността е посочено разработването на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020 г.) и План за действие към нея, приета от Народното събрание на 1 март 2012 г.

    В Раздел „Основни изводи за състоянието на националната сигурност на Република България” в подраздел „Социална сигурност” е посочено, че през 2011 г. се забелязва постепенно възстановяване на българската икономика. За по-голяма социална сигурност усилията са насочени в следните направления: ограничаване на безработицата чрез повишаване качеството на работната сила и с цел повишаване конкурентоспособността на българската икономика; нарастване на доходите; продължаване реформата в пенсионната система с цел финансовата й устойчивост; подобряване положението на рисковите групи чрез развитие на системата за социална защита.

    В последвалата дискусия бяха обсъдени политиките за намаляване на бедността и подобряване на демографската структура на населението, които са предпоставка за социална сигурност като неразделна част от националната сигурност.

    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 12 гласа, „Въздържал се” – 1 глас и „Против” - няма,

    Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание да приеме Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 г., № 202-00-30, внесен от Министерски съвет на 13. 06. 2012 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума