Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
01/06/2011
    П Р О Т О К О Л
    На първи юни 2011 година, сряда, от 11.20 часа, се проведе редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика в централната сграда на Народното събрание, площад "Народно събрание" - в зала "Запад". То бе открито и ръководено от председателя на Комисията господин Драгомир Стойнев.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Уважаеми колеги, добре дошли... Имаме вече необходимия кворум и откривам днешното заседание на Комисията по труда и социалната политика. Предлагам да гласуваме, първо, дневния ред. Както е предложен ще го изчета:


    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Представяне, обсъждане и гласуване на ПРОЕКТ за РЕШЕНИЕ ЗА ОТПУСКАНЕ НА ПЕНСИЯ ЗА ОСОБЕНИ ЗАСЛУГИ КЪМ ДЪРЖАВАТА И НАЦИЯТА, № 102-03-11, внесен от Министерския съвет на 19.05.2011 година.

    2. Представяне, обсъждане и гласуване на ПРОЕКТ за РЕШЕНИЕ ЗА ОТПУСКАНЕ НА ПЕНСИЯ ЗА ОСОБЕНИ ЗАСЛУГИ КЪМ ДЪРЖАВАТА И НАЦИЯТА, № 102-03-12, внесен от Министерския съвет на 19.05.2011 година.

    3. Разни.

    Който е съгласен с така прочетения дневен ред, моля да гласува:
    "За" - 15 гласа.
    "Въздържали се" - няма.
    "Против" - няма.
    Дневният ред е приет, колеги.

    Участие в днешното заседание ще вземат:
    г - н Тодор Чобанов - заместник-министър на културата;
    г - жа Весела Караиванова-Начева - временно изпълняващ длъжността управител на Националния осигурителен институт;
    г - жа Янка Грозева - началник отдел "Методология на изплащане на пенсии" в Националния осигурителен институт;
    г - жа Лариса Тодорова - държавен експерт в дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд" в Министерство на труда и социалната политика;
    г - жа Петя Малакова - главен експерт в дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд" в Министерство на труда и социалната политика;
    На всички поздрав с "Добре дошли" ...

    Колеги, предлагам ви, ако желаете, двете решения да ги обсъдим заедно... Господин Чобанов Вие да ги представите...
    Заповядайте, имате думата.

    ПО ТОЧКА ПЪРВА И ВТОРА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ТОДОР ЧОБАНОВ:
    Уважаеми господин председател!
    Дами и господа народни представители!
    Накратко.
    Предлагаме на Росица Георгиева Баталова, да й бъде отпусната пенсия за особени заслуги към българската държава и нацията. Тя е дългогодишен диригент в Държавния музикален театър "Стефан Македонски". И е дала живот на множество музикално-сценични творби, които са сред най-популярните в България. Такива като: "Веселата вдовица", "Хубавата Елена", "Орфей в ада", "Прилепът" и много други. Гостувала е регулярно и в оперните театри във Варна, Стара Загора, Русе, Плевен, Благоевград, дирижирала е години наред симфоничния оркестър на Българското национално радио, оркестърът на Старозагорската опера и други известни български оркестри. За фонда на Българското национално радио Росица Баталова е записала и продължава да записва и до днес активно със Симфоничния оркестър на Българското национално радио, с оркестърът на Музикалния театър, с дамския камерен оркестър "София", където се поставят творби на български и чуждестранни композитори. Носителка е на "Златна лира" на Съюза на музикалните и танцови дейци, получила е награда на министъра на културата. Удостоена е с орден "Св.св. Кирил и Методий" - първа степен.

    Рангел Вълчанов е едно име, което е познато на всички вас, предполагам. Режисьор е на над тридесет филма, в единадесет от които, също така, участва. Написал е, също така, десет сценария от тези свои тридесет произведения. Част от творчеството на този именит български актьор, режисьор и сценарист са филми като: "Фатална нежност", "Немирната птица любов", "Разводи, разводи...", "А сега накъде?"... знакови български филми. Член е на Европейската филмова академия. Носител е на множество награди и отличия от чуждестранни и български форуми, посветени на киното. Негови филми са печелили награди в Сан Франциско, Лос Аламос, Карлови Вари, Москва, Мелбърн, Кан и много други.
    Избран е, със специално гласуване, за филмов режисьор номер едно на България през ХХ век.
    Благодаря.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, господин Чобанов.
    Госпожо Караиванова, желаете ли, заповядайте.

    ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА-НАЧЕВА:
    Благодаря Ви, господин председател!
    Уважаеми дами и господа народни представители!
    Националният осигурителен институт, по принцип, ще подкрепи решението на Министерския съвет.

    Аз искам да запозная народните представители със ситуацията, която е към момента, по отношение на тези две лица. Безспорно, никой не омаловажа техния опит, и качества, и звания.

    Госпожа Росица Баталова, към момента, получава пенсия за осигурителен стаж и възраст в размер на 301 лева и 77 стотинки, която се изплаща до момента.

    Господин Рангел Вълчанов получава пенсия в размер на 441 лева. Тъй като пенсиите за особени заслуги се изплащат от разходите ни, от Фонд "Пенсии несвързани с трудова дейност" и парите за тях постъпват от Републиканския бюджет, аз мисля, че има и становище на Министерство на финансите, при вземането на решение тук, от вас, в Комисията, пенсиите за осигурителен стаж и възраст ще бъдат прекратени, на основание на разпоредба в Кодекса за социално осигуряване и след решението ние ще започнем да изплащаме пенсиите за особени заслуги.

    Пенсията за особени заслуги е в размер на 700 лева. И тя се определя като размер от максималния осигурителен доход, т.е. максималният размер на пенсията, която се получава до момента. Националният осигурителен институт има готовност да приведе в съответствие всички свои системи, за да започне изплащането на пенсията за особени заслуги.
    Благодаря ви.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви и аз.
    От Министерството на труда и социалната политика? Има получено становище, но желаете ли да вземете отношение? Заповядайте.

    ПЕТЯ МАЛАКОВА:
    За протокола: Петя Малакова, от Министерството на труда и социалната политика. Предвид значителният принос, който е безспорен, на Росица Баталова и на Рангел Вълчанов, Министерството на труда и социалната политика подкрепя предложението да бъдат отпуснати персонални пенсии за особени заслуги към държавата и нацията на двамата предложени.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви.
    Колеги народни представители, имате думата!
    Заповядайте, госпожо Шайлекова.

    СТАНКА ШАЙЛЕКОВА:
    Господин председател!
    Народните представители от парламентарната група на политическа партия ГЕРБ, предвид на заслугите на Росица Баталова и на Рангел Вълчанов, ще подкрепят така направеното предложение.
    Благодаря.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви и аз.
    Друг?
    Госпожо Георгиева, заповядайте.

    ЦВЕТА ГЕОРГИЕВА:
    Уважаеми колеги!
    Уважаеми представители на Министерствата и на Националния осигурителен институт!
    Аз изпадам отново, за втори път в този мандат, в положението на гигантска почуда! Разбира се, когато започна това изказване, едва ли не мога да бъда обвинена, че не зачитам труда, културните, артистични и други постижения, на когото и да било. Но аз си спомням, че предния път, когато гласувахме пенсии за особени заслуги, преди година и повече, бяхме постигнали една известна договореност, всяко едно от министерствата, да престане да ползва пенсиите за особени заслуги като награда за дейността на някого, да се направят правила за даване на такива награди от всяко едно от министерствата. Защото, както виждаме, най-често се дават тези пенсии от Културното министерство, сякаш в България нямаме учени, нямаме физици, нямаме химици, нямаме други, прославили нацията..., лекари, също така и пациенти, също..., ако трябва да добавя. Но фактът е неоспорим. Във всички сфери на живота ние имаме лица, които прославят България.

    И в един момент, тези хора, доколкото знам, нямат нужда от пенсия за тази цел! Когато искаме да наградим някого, нека да го правим чрез Фонд "Награден", с отбелязване за техните заслуги. Но пенсията за особени заслуги...първо, знаете заради кого и как е възникнала, въобще, и за съжаление, този инцидент свръх благороден, който е създал тази институция, така да се каже, днеска става повод да се вършат странни неща, под формата на награда!

    Освен това, можете ли да ми отговорите, ако, както се твърди, един ден падне таванът на пенсиите, какво ще се изплаща на тези лица, дал им Бог живот и здраве дълги години!

    Нали, всъщност, пенсията за особени заслуги се изплаща, отпуска на максималния допустим таван към действащия момент. т.е., тази сума е обвързана с този лимит. Никой не казва: "Ние им отпускаме пенсия от 700 лева". А ние казваме: "Тя е в размер на 700 лева, защото се отпуска на максимално разрешения лимит". Ако, както се твърди, наистина, стигнем до положение да премахнем тавана на пенсиите, ние трябва отделно да разглеждаме всички тези пенсии, които са отпуснати по този начин - човек по човек и парче по парче! Защото, ще изпаднем в истински казус.

    Затова, аз ще се въздържа от гласуване, тъй като, от една страна, не мога да отрека заслугите на тези хора и би било грозно за някой да твърди нещо друго; но не мога да се съглася, че трябва да им се дават пенсии за тази цел! И затова, много моля и колегите от управляващото мнозинство, както и всички ние, да постигнем някакъв разумен консенсус. Може би да преорганизираме този закон... Или най-малкото да кажем, че сумата е точно еди-каква си и да не я обвързваме с максималния лимит. Защото, наистина, ще изпадаме оттук-нататъка, във все по-големи необходимости всяка една от пенсиите да се преразглежда!
    Благодаря ви.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Георгиева.
    Друг?
    Заповядайте.

    ТОДОР ВЕЛИКОВ:
    Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаеми господин председател!
    Този път ще се присъединя към колежката от "Атака". Предният път не се изказах и гласувах "За", но този път ще се въздържа и за двата случая. Ще се мотивирам защо.
    Срещнах един пазач, който дълги години е работил много отговорна професия, но сега в момента се задържа неговата пенсия, поради това, че има някакъв праг на пенсия, която е 700 лева... Човекът, просто, ме помоли, каза: "Няма ли начин, по който да се махне този праг, за да може за труда, който съм положил, да получавам реалното възнаграждение като пенсия". Сега, ние се опитваме да спасяваме творците, тези, които съвсем заслужено и отговорно мога да заявя, че те, наистина, имат своят принос в изграждането на нашето общество, но в никакъв случай не смятам, че те отговарят на критериите за "свръхзаслужили", за да им дадем такава висока пенсия.

    Затова, аз ви казвам, колеги, съвсем отговорно, подкрепям колежката, не се ли направят критерии, аз повече глас "за" за отпускане на такива пенсии няма да дам. Затова, много моля, ще напусна заседанието и ще гласувам "въздържал се". Нека моят глас да се брои "Въздържал се".

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, господин Великов.
    Госпожо Богданова, заповядайте.

    ВАЛЕНТИНА БОГДАНОВА:
    Уважаеми колеги!
    Господин председател!
    Аз си давам сметка, че ние, разговор за това как изглежда пенсионната система, всичко което слагаме вътре и идеите за промяна, си струва да коментираме, но не съм убедена, че това е заседанието, на което да го направим.

    Защото, ако държавата е уредила възможност на хора, чиито заслуги, не просто трябва да бъдат видени, а трябва да бъдат уважени, мисля че Рангел Вълчанов и Росица Баталова не са имената, които да дадат повод за такава дискусия. В края на краищата, от време навреме е добре да прескачаме собственото си его и да се опитаме като хора, които представляват държавата, да отдадем заслуженото, което дълбоко не е максималното, на хора, които правят от България и това не е клише, а съвсем убедено го казвам, че Рангел Вълчанов и Росица Баталова не заслужаваха тази дискусия. Така че, аз, наистина, просто ще подкрепя това решение за даването на пенсии за особени заслуги и на двамата.

    И си мисля, че, колкото и да се опитваме да направим проблема универсален, всяка нация е добра тогава, когато може да поощрява големите си имена... И това е, всъщност, и разговор, който, от време-навреме трябва да водим, така че ще гласувам "за" и ви предлагам технологиите на законодателната ни дейност да не обсъждаме повече днеска тук.
    Благодаря ви.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Богданова.
    Кой ще отговори на така зададените въпроси?
    Госпожо Караиванова, заповядайте, имате думата...

    ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА-НАЧЕВА:
    Благодаря Ви, господин председател!
    Неоснователни са опасенията, госпожо Георгиева, с оглед на това, че в Преходните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване е записано, че тези пенсии, които са за особени заслуги, се определят в максималния размер. И той се определя всяка година, съобразно Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване към момента. Вижте как е написано решението. Ние ще изплащаме пенсия в размер на седемстотин лева. Това е за тази година определен максимален осигурителен доход и максимален размер на пенсията. Ако в последващите години, ако има още такива лица, които са със особени заслуги и за които вие, като народни представители решите, че трябва да имат пенсия за особени заслуги, тя ще бъде съобразена вече със следващият Закон за бюджета и със следващия доход, но на тези лица, ще се изплаща пак пенсия в размер на 700 лева, тя няма да се увеличава, няма как... И имайте предвид, че се спират техните лични пенсии за осигурителен стаж и възраст. Ами, точно така е! /към залата/ Ето, тук е и експерт от Главна дирекция "Пенсии"!

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Караиванова.
    Други народни представители?
    Госпожо Ангелова, заповядайте.

    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
    Благодаря, господин председател!
    Аз имам един въпрос. В решението за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията на Росица Георгиева Баталова е написано: "…считано от първи май 2011 година." . Това ще създаде ли някакъв проблем на Национално осигурителният институт?
    Благодаря.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Момент само...
    Преди да отговорите и аз имам един въпрос по тази тема..., точно както е питането на госпожа Ангелова. Двете пенсии: едната е считана от първи май, другата е считана от първи юни. При положение, че Комисията по труда и социална политика гледа едновременно и двете решения, не може ли двете решения да бъдат взети с една дата? С една дата от когато се отпускат пенсиите...

    ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА-НАЧЕВА:
    Да. Може, разбира се. И ако Вие решите, няма проблем да се изплати пенсия от първи май, но, с оглед на това, че ние ги разглеждаме днеска тук, може вие да формулирате решение, че двете пенсии се изплащат от първи юни. Чисто юридически няма основание, не е пречка...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    А от първи май има ли проблем?

    ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА-НАЧЕВА:
    Не. Няма проблем, няма, няма проблем...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Нека и двамата да са от първи май, тогава...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    ... А защо има такава разлика? Вероятно защото двете решения са внесени в Министерския съвет по различно време ли?...

    ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА-НАЧЕВА:
    ...По всяка вероятност... Вероятно е така.

    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
    Какво са предложили от Министерския съвет?

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    ...Е, какво са предложили... Защо да е така? Дайте да ги обединим в една дата... Аз предлагам, аз ще го поставя на гласуване... Имате ли нещо против, ако бъде взето решение пенсиите и на двамата да бъдат отпуснати от първи май?

    ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА-НАЧЕВА:
    ...Тъй като вече сме в началото на юни, ние сме подготвили ведомостите и пенсията за май на госпожа Баталова ще бъде изплатена, триста лева, която тя получава за осигурителен стаж и възраст, за да приведем в съответствие размерът на пенсията със сега взетото решение, ще доплатим разликата от 400 лева. Проблем няма. Нито юридически, нито технологично...в информационната система на НОИ...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    А за господин Рангел Вълчанов, тъй като е записано от първи юни, считано от първи май може ли, от първи май да бъде?

    ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА-НАЧЕВА:
    Да, също. Няма проблем.

    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
    Защо със задна дата? Нека бъде така както е предложено от Министерски съвет.

    /свободен разговор в залата/

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Защото, гледаме едновременно решения, които се предлагат да се вземат от Народното събрание, а те предвиждат различни дати, което не е справедливо, спрямо самите лица... Аз, все пак, искам да го подложа на гласуване, нали може?! Ако позволявате... Ще го подложа на гласуване.

    Първото е: двете пенсии - за особени заслуги към държавата и нацията на Росица Георгиева Баталова и на Рангел Петров Вълчанов да бъдат отпуснати, считано от 1 май 2011-та година. Който е "За", моля да гласува:
    "За" - 3 гласа.
    "Въздържали се" - 9 гласа.
    "Против" - няма.
    Не се приема.
    Тогава, остава така, както е...
    Ако има /несъгласие/... Да го подложим на гласуване?
    Други?

    А, извинявайте, доктор Йорданов, искате и двете пенсии за особени заслуги към държавата и нацията, искате да бъдат отпуснати, и двете, от първи юни? Тогава подлагам на гласуване двете пенсии за особени заслуги към държавата и нацията да бъдат отпуснати от първи юни 2011-та година. Който е "За", моля да гласува:
    "За" - 7 гласа.
    "Въздържали се" - 5 гласа.
    "Против" - няма.
    Тогава значи и двете пенсии се отпускат от първи юни, мисля, че направихме грешка, за съжаление... Колеги, сега...

    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
    Аз предлагам да се прегласува това решение.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Добре...Да го подложим на прегласуване: двете пенсии да бъдат отпуснати от 1 юни, който е за, моля да гласува
    /прегласуване, доктор Йорданов, твоето предложение го прегласуваме.../:
    "За" - 4 гласа.
    "Въздържали се" - 7 гласа.
    "Против" - няма.
    Предложението не се приема.
    Остава сегашният вариант.

    Аз само имам един въпрос към Вас, господин Чобанов. Министърът на културата през февруари месец заяви, че се готви Закон за отличия на лица с особен принос към държавата, който Министерството на културата готви... Бихте ли запознали тук народните представители до какво ниво вече сте стигнали с този законопроект? И кога смятате да го внесете в Народното събрание?
    Благодаря Ви.

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ТОДОР ЧОБАНОВ:
    Действително, има работна група. Със забележителен напредък. Друг е въпросът при завършването на един такъв законопроект, кога той ще бъде предложен на Министерския съвет и какви становища ще получим от останалите администрации. Работи се. Да. Действително има такава работна група. Не съм неин член, но Ви уверявам, че се събират регулярно и работят върху един такъв проектозакон.
    Аз ще си позволя да коментирам и това, което каза народната представителка Георгиева, ако не греша. Ако има нещо, което силно ме притеснява днеска, това е, че даваме само...такива пенсии за особени заслуги към държавата и нацията, защото ако има нещо, което ни прави държава и нация, това са хора като предложените. И ми се иска, все повече и повече, да отличаваме подобни хора, които действително, имат принос за това, че се виждаме на картата на света.
    Един такъв Закон, ако се приеме от Народното събрание, за какъвто говорим, той до голяма степен ще постави нещата в една по-добра ситуация от сегашната...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, господин Чобанов.
    Други народни представители?
    Няма.
    Колеги, подлагам на гласуване Проект за решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 102-03-11, внесен от Министерския съвет на 19 май 2011 година. Който е "За", моля да гласува:
    "За" - 12 гласа.
    "Въздържал се" - 1 глас.
    "Против" - няма.
    Предложението се приема.

    Ще гласуваме сега Проект за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията № 102-03- 12, внесен от Министерския съвет на 19.05.2011 година.
    Който е "За", моля да гласува:
    "За" - 12 гласа.
    "Въздържали се" - 1 глас.
    "Против" - няма.
    Предложението е прието.

    Да благодарим на гостите, за това, че уважиха заседанието на Комисията и защитиха така направените предложения.
    Колеги, момент само, имаме и точка три - разни...

    ПО ТОЧКА ТРЕТА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Има предложение от госпожа Светлана Ангелова.
    Имате думата. Заповядайте.

    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
    Благодаря, господин председател!
    Моето предложение е свързано със следващото заседание на Комисията по труда и социалната политика.
    Да бъдат изслушани представители на Министерство на труда и социалната политика, относно представяне на актуална информация по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". Моля да подложите предложението на гласуване.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Мисля, че ще бъде прието. Няма никакъв проблем... Ние ще поддържаме връзка... Само ще ви помоля едно: преди заседанието, нека да има, народните представители, нека да имат отчет на Програмата, за да се запознаем, за да можем да задаваме конкретни въпроси повече по оперативната програма...Да. Благодаря Ви...

    За следващото заседание предупредете министърът и заместник-министърът... Благодаря.

    С това закривам заседанието. Благодаря на всички, които взеха участие в него...


    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума