КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
16/06/2010
1. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054-01-48, внесен от Даниела Димитрова Миткова, Йоана Кирова и Диан Тодоров Червенкондев на 14.05.2010 г.
2.3аконопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054-01-53, внесен от Огнян Стоичков Янакиев на 08.06.2010 г.
На свое редовно заседание, проведено на 16.06.2010г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054-01-48, внесен от Даниела Димитрова Миткова, Йоана Кирова и Диан Тодоров Червенкондев на 14.05.2010 г. и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054-01-53, внесен от Огнян Стоичков Янакиев на 08.06.2010 г.
На заседанието присъстваха г-н Калин Каменов - заместник-председател на Държавната агенция за закрила на детето, г-жа Радиона Никова - началник отдел „Координация, програми, сътрудничество" в Държавната агенция за закрила на детето и г-н Георги Лозанов - председател на Съвета за електронни медии.
На вниманието на Комисията бе представено становище по законопроектите от Министерството на труда и социалната политика, в което се изразява подкрепа за същите и се приветстват усилията на народните представители в търсене на адекватен отговор на високия обществен интерес, предизвикан от участието на деца в телевизионни предавания.
Двата законопроекта съдържат следните общи моменти: 1 .С оглед закрилата на „най-добрия интерес на детето" се въвежда изрична забрана за участие на деца в предавания, които увреждат или създават опасност от увреждане на тяхното физическо, психическо, нравствено, интелектуално или социално развитие. 2.Предвижда се увеличаване на имуществената санкция за доставчика на медийни услуги, като същите са съотносими със степента на обществена опасност и дългосрочния неблагоприятен ефект от нарушенията, свързани с произволна и незаконна намеса в личния живот на децата.
От страна на вносителите, законопроект № 054-01-48 и мотивите към него бе представен от г-жа Даниела Миткова. Тя изложи основната цел на проекта, а именно: недопускане на деца в предавания, които оказват вредно въздействие върху тяхното развитие и завишаване размера на имуществената санкция при нарушаване правата на детето.
Законопроект № 054-01-53 бе представен от вносителя г-н Огнян Стоичков. Той подчерта, че настоящите предложения, целят да осигурят съгласуваност и взаимна обвързаност в прилагането на правни норми, регулиращи различни области на обществените отношения, като създадат допълнителни гаранции за постигане на обществен консенсус при определянето на „най-добрия интерес на детето".
В духа на европейските стандарти и практика е необходимо да се приложи принципът на корегулация. Въпреки, че в етичния кодекс на българските медии е включена „специална отговорност" към децата, практическото и приложение е ограничено. Предложението в §2 е с оглед конкретизиране на механизма за реализиране на принципа за „специална отговорност" към децата, чрез включване на специализирания държавен орган за закрила на детето като равнопоставен субект при изработването и сключването на ежегодно споразумение за защита на децата от медийно съдържание, което уврежда или би могло да създаде опасност от увреждане на тяхното физическо, психическо, нравствено и интелектуално развитие. В тази връзка се предвижда съвместно, от двата органа, разработване на критерии за оценка на медийно съдържание. С промяната ще се засили междуинституционалното сътрудничество и взаимодействие за гарантиране на правата на децата.
С §3 се разширяват правомощията на председателя на Държавната агенция за закрила на детето, като му се разписва правото да предоставя мотивирано предложение до Съвета за електронни медии за незабавно преустановяване на предавания с възможни неблагоприятни последствия за физическото, психическото, нравствено и интелектуално развитие на децата.
С предложените разпоредби се цели регламентиране на реални механизми за ефективна координация и взаимодействие между специализирания орган за закрила на детето и независимия специализиран орган, регулиращ медийната среда.
Г-н Стоичков сподели, че в Комисията по културата, гражданското общество и медиите вниманието е било насочено върху текста на §3, чл.32, ал.1, т.12а и евентуалното му противоречие на с чл.40, ал.2 от Конституцията, като в подкрепа на това са цитирани Решения на Конституционния съд. Той уточни, че такава аналогия е несъстоятелна с оглед чл.16 от Конвенцията на ООН за правата на детето и с оглед съответната юриспруденция на Европейския съд по правата на човека.
Съгласно действащата нормативна уредба в Република България, родителите носят отговорност за живота и здравето на децата си, задължени са да полагат необходимите грижи за тях, както и да вземат решения, които да не противоречат на техните интереси. Предложението в §7 от ПЗР - чл.45, ал.14 е с оглед конкретизиране и обвързване на тази отговорност с финансова санкция.
В заключение той изрази твърда увереност, че настоящите промени ще създадат допълнителни правни гаранции за прекратяване на безнаказаността при нарушения на правата на детето.
В дискусията по законопроектите, взеха участие, представителите на Държавната агенция за закрила на детето, Съвета за електронни медии, както и народните представители Стоичков, Банковска, Соколова, Богданова, Николов и Местан.
Заместник-председателят на Държавната агенция за закрила на детето г-н Калин Каменов изрази пълна подкрепа и по двата законопроекта, като уточни, че предложените промени са в отговор на засилената обществена чувствителност за закрила правата на детето и на препоръките на Комитета по правата на детето към ООН по прилагането на Конвенцията за правата на детето.
Председателят на Съвета за електронни медии г-н Георги Лозанов благодари за поканата и изказа съгласие по принцип с духа на законопроектите, но изложи някои резерви, относно: систематичното място на разпоредбите за закрила на детето по отношение на Закона за радиото и телевизията/ЗРТ/ и Закона за закрила на детето/33Дт./; въвеждането на ново правомощие на СЕМ за незабавно преустановяване излъчването на предавания с възможни неблагоприятни последствия за физическото, психическото, нравствено и интелектуално развитие на децата по мотивирано предложение на председателя на ДАЗД; както и за превенцията по отношение на медийното съдържание, което бе квалифицирано като «цензура».
В отговор на съмненията за «цензура», г-н Стоичков потърси аналогия с принудителната административна мярка - незабавно извеждане на дете в риск от семейството до произнасяне на съда.
Г-жа Радиона Никова от ДАЗД, поясни, че посоката в която се върви с настоящите промени е към намиране на пресечена точка между двата закона. Тя припомни, че не случайно в ЗРТ фигурират специални раздели, насочени към защита на децата и неблагоприятното въздействие върху тях. Освен това по силата на ЗЗДт политиките за децата са хоризонтални и засягат много институции.
Народните представители в своите изказвания застанаха категорично зад предложените законодателни промени.
След проведената дискусия членовете на Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта взеха следното
РЕШЕНИЕ:
I. С 14 гласа „за", „против" и „въздържали се"няма, Комисията по образованието,
науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното
събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение
на Закона за радиото и телевизията, № 054-01-48, внесен от Даниела Димитрова
Миткова, Йоана Кирова и Диан Тодоров Червенкондев на 14.05.2010 г.
II. С 14 гласа „за", „против" и „въздържали се"няма, Комисията по
образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на
Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и
допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054-01-53, внесен от Огнян
Стоичков Янакиев на 08.06.2010 г.
ОГНЯН СТОИЧКОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА