Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
11/11/2009

    Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2010 г., № 902-01-37, внесен от Министерски съвет на 29 октомври 2009г.
    На свое редовно заседание, проведено на 11.11.2009г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта разгледа и обсъди законопроект за държавния бюджет на Република България за 20 Юг., № 902-01-37, внесен от Министерски съвет на 29 октомври 2009г.
    На заседанието присъстваха: г-н Сергей Игнатов - изпълняващ длъжността министър на образованието, младежта и науката, г-н Свилен Нейков - министър на физическото възпитание и спорта, г-н Лазар Каменов -заместник - министър на физическото възпитание и спорта, г-н Владислав Горанов - заместник министър на финансите, г-н Красимир Вълчев - главен секретар на МОМН, акад. Никола Съботинов - председател на БАН, проф. Борислав Борисов - председател на Съвета на ректорите, проф. Иван Илчев -ректор на СУ „Св. Климент Охридски", проф. Камен Веселинов - ректор на Технически университет - София, г-н Христо Монов - заместник председател на Държавната агенция за закрила на детето, представители на синдикални и браншови организации.
    В началото г-н Горанов акцентира върху икономическата конюнктура през 2009г., която е била съвършено различна от предвиденото в Закона за държавния бюджет на Република България за 2009г., като вместо предвиденият ръст на Брутния вътрешен продукт с 4.7% се очаква спад с 6.3%. Подчертано бе, че независимо от неблагоприятните икономически и финансови параметри ангажиментите в областта на образованието и науката, както и в социалната сфера са изпълнявани редовно. В заключение г-н Горанов изрази мнение, че бюджетът е съобразен с ресурсите, които ще генерира икономиката, без да се изразходват наличните резерви.
    От страна на МОМН проекта за държавния бюджет бе представен от г-н Красимир Вълчев. Той изтъкна, че се предвижда финансиране на следните основни политики и програми: Осигуряване на учебния процес в държавните средни училища; улесняване на достъпа до всеобщо образование; образователна интеграция и реинтеграция на деца и ученици; управление на качеството в системата на образованието; програмно-конкурсно насърчаване на научната дейност.
    За 20 Юг. бюджетът на МОМН в частта средно образование е разработен въз основа на единни и общи за всички първостепенни разпоредители с бюджетни кредити разходни стандарти на един ученик. Основната част от промените за 20 Юг. са свързани с осигуряването на средства за първи и втори стълб на диференцирано заплащане по бюджета на МОМН.
    Плануваните разходи за образование по консолидираната фискална програма са в размер на 2 668,8 млн. лв., / 4,2 % от БВП/. По бюджети тези средства са разпределени по следния начин: по бюджета на Министерството на образованието, младежта и науката - 301,0 млн. лв.; по бюджета на други министерства и ведомства - 76,8 млн. лв.; по бюджетите на държавните висши училища - 571,7 млн. лв., в т.ч. държавни военни училища - 25,6 млн. лв.; по бюджетите на общините - 1 329,3 млн. лв.; по централния бюджет - 284,9 млн. лв.; по бюджета на Националния фонд към МФ - 105,1 млн. лв.
    Разходите за 20 Юг. в областта на средното образование са приблизително 1950 млн. лева. С тези средства се предвижда да бъдат финансирани следните основни програми и дейности:
    1. Осигуряване на учебния и възпитателния процес в училищата и детските градини в системата на народната просвета. Разходите по програмата възлизат на близо 1 490 млн. лв., от които 1 432,0 млн. лв. са средствата по единни стандарти.
    2. Повишаване на обхвата и улесняване на равния достъп до средното образование. Средствата по дейности са: за стипендии на учениците — 27,9 млн. лв.; за ученически общежития - 21,3 млн. лв.; за учебници и учебни помагала за безвъзмездно ползване от учениците от I-VII клас - 22,0 млн.лв.; за поетапно въвеждане на целодневна организация на учебния ден за учениците от началния етап на образование - 7,5 млн.; за целодневна организация на учебния ден, столово хранене и транспорт на учениците до средищните училища - 37,0 млн. лв.; за извънкласни и извънучилищни дейности - 10,9 млн. лв.; за образователна интеграция на деца от етническите малцинства - 1,8 млн. лв.
    3. Дейности по подобряване, наблюдение и оценка на качеството на обучение. Тук се включват разходите за: управление на качеството и инспектиране на училищата; изграждане на система за външно оценяване и повишаване квалификацията на учителите, квалификация на директорите за повишаване на управленската им компетентност и др.

    4. Дейности по реализиране на национални програми за развитие на средното образование - 105,2 млн. лв.
    5. Капиталови разходи - 19,3 млн. лева.
    6. Средства от структурните фондове на ЕС за развитие на образованието
    и науката.
    В системата на висшето образование предвидените разходи са в размер на 384,5 млн. лв., в т.ч: 361,3 млн. лв. за гражданските висши училища към МОМН; и 23,2 млн. лв. за висшите военни училища към Министерството на отбраната. Съгласно чл.91 от Закона за висшето образование, средствата са разпределени както следва: субсидия за издръжка на обучението - увеличена с 25,2 млн. лв. - планирана е при базов норматив 866 лева. и ще осигури обучението на 149 432 средно-приравнен брой студенти при среден норматив за един учащ - 1 912 лв. ; субсидия за научна и художествено-творческа дейност и издаване на учебници и научни трудове - 10,0 млн. лв., като намалението спрямо ревизирания бюджет за 2009 г. е с 8,9 млн. лв.; субсидия за социално-битови дейности - средствата за стипендии на студентите и докторантите нарастват с 1,7 млн. лв. или 5,5 процента.; субсидия за капиталови разходи за ДВУ - 12,1 млн. лв.
    Разходите по група „Наука" се запазват на нивото на настоящата година- 221 %3 млн.лв„ като делът им като процент от БВП е 0,3 %. Разпределението на разходите за наука за 2010 г. е, както следва: по бюджета на БАН -субсидията за 2010 г. се запазва на нивото 2009 г. (ревизиран бюджет) и е в размер на 84,7 млн. лв.; по бюджета на Министерството на образованието и науката - 76,2 млн. лв. при 78,0 млн. лв. за 2009 г.(ревизиран бюджет); по бюджета на държавните висши училища -субсидия за присъща научна или художествено-творческа дейност и издаване на учебници и научни трудове -10,0 млн.лв.; по бюджетите на други министерства и ведомства - 43,1 млн. лв.; по централния бюджет - 5,0 млн. лева.
    В хода на дискусията по законопроекта от страна на народните представители, ректорите на държавните висши училища, синдикатите, браншовите организации и местните власти бяха поставени редица въпроси по бюджет 20 Юг.
    Най-общо становищата на висшите училища по бюджет 20 Юг., могат да се обобщят така:
    - Спрямо Закона за държавния бюджет от 2009г. има сумарно намаление на държавната субсидия за висшите училища от 10%, като драстично са занижени средствата за научно-изследователска дейност. Видно от Приложение №1 към законопроекта, не е спазена нормата на чл.91, ал.7 от Закона за висшето образование — определянето на средствата за наука да е „в размер не по-малък от 10 на сто спрямо издръжката на обучението ".
    - Предлага се промяна в модела на финансиране - рестрикцията в средствата за наука и образование да е за сметка на тези висши училища, които не дават качествена научна продукция. В момента системата за оценка и акредитация не оказва влияние върху субсидията. Предлага се също и преразглеждане на предложената субсидия и увеличението й поне до размера на тази в Закона за държавния бюджет от 2009г.
    - Сравнителният анализ показва, че с намалението на субсидията за научно¬изследователска дейност е завишена субсидията за издръжка на обучението. Самата субсидия за издръжка на обучението е резултат от произведението на два показателя - средно-приравнен брой учащи и средно-претеглен норматив. След либерализиране на приема до капацитета на ВУ, увеличаването на средно-приравнения брой студенти води до намаляване на средно-претегления норматив, срещу което висшите училища с голям прием възразяват - това води до намаляване на средствата за издръжка, което се компенсира с увеличение на държавните такси.
    - Държавната поръчка не е ориентирана към приоритетите на държавата, а към предложенията на университетите, тъй като субсидията се определя на брой студенти. От представените данни е видно, че най-малък относителен дял, относно увеличението на субсидията се пада на висшите училища в областта на техниката и изкуствата. Споделено бе, че инженерното образование, а от там и индустрията не е сред приоритетите на държавата.
    - Не се спазва чл.95, ал.10 от ЗВО, относно заплащане на държавна такса за обучение на българи - студенти, живеещи извън Република България и решили да се завърнат в родината си и да продължат образованието си в българско висше училище. Редица университети споделят, че държавата не предвижда издръжка за тези студенти, като този дефицит се компенсира с огромни такси за студентите.
    - От няколко финансови години се намаляват субсидиите за капиталови разходи, което затруднява поддържането на сградния фонд, в съответствие с нормативните изисквания, а това влияе и върху качеството на образованието. Предлага се субсидията за капиталови разходи да бъде нормирана, с коефициент за всяко професионално направление - на принципа за определяне субсидията за издръжка на обучението.

    - Остро се възразява и срещу намалените средства за стипендии.
    - Предлага се приходите от такси за общежития да се освободят от облагане с данък, тъй като същите не формират доход над фактическия разход за отопление, осветление и др. консумативи, а допълнително увеличава загубата.
    В заключение Висшите училища се обединяват около извода, че Бюджет 2010 показва аритметичен и механичен подход при формиране на трансфера за отделните висши училища, без да се отчита реално извършвания обем дейности
    - по-голям брой студенти, специфика на обучението, достигнато ниво на научни постижения и пр. и считат, че с така разписания бюджет, няма да се подобри качеството на образованието и тяхната конкурентоспособност в европейското образователно пространство.
    В своето изказване акад. Съботинов подчерта, че средствата предвидени за Българската академия на науките са на границата на нейното оцеляване и възрази срещу обидно ниската средна работна заплата от 628 лв. Той информира народните представители, че в рамките на този бюджет ще са необходими големи усилия от страна БАН за поддържането на чисто държавни научно-приложни дейности.
    Народни представители от комисията предложиха:
    - МС да преразгледа проекто - субсидията на държавните висши училища за 20 Юг. с оглед запазването й до размера на същата по Закона за държавния бюджет на Република България за 2009г.
    - МОМН и МФ, в потвърждение на Лисабонската стратегия за поддържане на важни центрове за научни изследвания във всички страни членки на ЕС, при евентуална актуализация на бюджета през 20 Юг. да приложат диференциран подход спрямо държавните висши училища според качеството на обучение и резултатите от научно - изследователка дейност.
    - МОМН и МФ, да спазват нормативите по чл.91, ал.7 от Закона за висшето образование, според които субсидията от държавния бюджет за присъщата на висшите училища научна или художествено творческа дейност се определя в размер не по-малко от 10 на сто спрямо издръжката на обучението.
    - При евентуална актуализация на бюджета през 2010г., МОМН и МФ ясно да откроят приоритетите във финансирането на държавните висши училища с оглед задоволяване на обективни потребности на българската икономика и българското общество
    - В Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 (чл.6, ал.1) да бъде изведен на отделен ред бюджета на Селскостопанска академия, след Министерство на земеделието и храните.

    От на Националното сдружение на общините пледираха за по-голяма свобода на общините при разпределение на средствата за училищата и предложи отпадане на §5, ал.9 от ПЗР на проекта за ЗДБРБ, с който се въвеждат допълнителни финансови санкции за общините с аргумента, че са налице достатъчно механизми за контрол. Г-н Живков предложи трансферът на субсидията в сферата на образованието през четирите тримесечия да бъде разпределена в съотношение: 30-25-20-25. Сдружението на общините остро възразява и срещу драстичното намаляване на капиталовата субсидия, като предлагат тя бъде в по-голям процент през второто и третото тримесечие, когато е строителния сезон.

    Отношение по Бюджет 20 Юг. взе и председателя на Синдиката на българските учители. Подчертано бе, че Бюджет 20 Юг. не се различава от Бюджет 2009г. Беше изразено притеснение относно обстоятелството, че средствата по делегираните бюджети не се изразходват по предназначение, а директорите на училищата имат прекалени правомощия и еднолично управляват тези бюджети. Във връзка с това предложи в управлението да бъдат включени социалните партньори и училищните настоятелства. Синдиката на българските учители, счита, че за средищните училища в Бюджет 2010г., също трябва да бъде заложено допълнително финансиране, с цел осигуряване целодневна организация на работа.

    Народни представители от комисията предложиха при положителен финансов резултат за Бюджет 20Юг., излишъкът да се насочи приоритетно към функция „Образование".
    Държавната агенция за закрила на детето, представи писмено становище по Бюджет 20 Юг. В него се изразява тревога от намалението на средствата спрямо 2009г., което ще доведе до невъзможност, да се изпълнява оптимално, Националната стратегия за закрила на детето, както й поддържането на Националната телефонна линия за деца 116111.
    Заместник - председателят на Държавната агенция за закрила на детето предложи бюджета на Държавната агенция за закрила на детето да бъде изведен в отделен ред в таблицата по чл.6, ал. 1 от ЗДБРБ след МТСП.

    В хода на дискусията членове на Комисията предложиха: - МФ и МТСП да преразгледат проекто-бюджета на ДАЗД за 20 Юг., като се запази субсидията до размера до размера й по Закона за държавния бюджет от 2009г. с оглед оптимално изпълнение на Националната стратегия за закрила на детето и поддържането на Националната телефонна линия за деца 116111.
    - В Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 (чл.6, ал.1) да бъде изведен на отделен ред бюджета на Държавната агенция за закрила на детето след Министерството на труда и социалната политика.
    От страна на Министерството на физическото възпитание и спорта, проекта за държавния бюджет за 20 Юг. бе представен от г-н Свилен Нейков. Той изтъкна, че предвидените разходи за спортна дейност за 20 Юг. са съобразени с прогнозите за макроикономическата среда. Общият размер възлиза на 41 761 900 лв., включително 777200 лв. собствени приходи. Средствата са разпределени съобразно разходите по политики, както следва:
    „Политика в областта на спорта за учащи и спорта в свободното време" -5 573 000 лв.; Политика „Спорт за високи постижения" - 32 061 900 лв.; „Политика за привеждане на спортните обекти и съоръжения във вид отговарящ на съвременните международни стандарти „ - 2 117 000 лв. и политика за „Внедряване на добри практики, медийно осигуряване и електронни услуги за спорта" - 1 435 700 лв.

    Народни представители от комисията предложиха:
    - Да се извърши преразпределение на средствата по отделните политики, като се увеличат средствата по Политика в областта на спорт за учащи и спорт в свободното време, респективно Програма „Спорт за учащи" ( в частта и за общообразователните училища) и Програма „Спорт в свободното време", за сметка на Политика „Спорт за високи постижения" .
    - Да се актуализира регистъра за спортните обекти и съоръжения, като се дефинира статута им, в зависимост от: обекти на централно управление към МФВС; обекти включени в активите на търговските дружества; обекти общинска собственост и такива предоставени за ползване на спортни организации. Целевото субсидиране да е в пряка зависимост от данните в регистъра.
    - Да се изяснят отношенията между МФВС и висшите училища при ползване на спортните обекти.
    - Да се регламентират отношенията с МО и МВР във връзка с притежаваните от тях спортни обекти. Само прецизното изясняване на отношенията между тези министерства ще позволи ефективното оползотворяване на бюджетните средства.

    След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта гласува,както следва:
    1. По Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 20Юг., с включен проект на бюджет на съдебната власт, съставен от Висшия съдебен съвет: „за" - 1 глас, „против" - 13 гласа, „въздържали се" - 2 гласа
    2. По Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 20 Юг., с включен проект на бюджет на съдебната власт със становище от Министерския съвет: „за" - 13 гласа, „против" — 3 гласа, „въздържали се" - 0 гласа

    На основата на проведеното гласуване Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, предлага на Народното събрание да не се приема законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2010г., с включен проект на бюджет на съдебната власт, съставен от Висшия съдебен съвет.
    Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за държавния бюджет на Република България за 20 Юг., № 902-01-37, внесен от Министерски съвет на 29 октомври 2009г.

    Форма за търсене
    Ключова дума