КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
09/06/2010
рамковата позицията на Министерски съвет по т. 15 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2010 г.) – Предложение за Решение на Съвета на пост-Лисабонска стратегия във връзка с Общностната политика по заетост след 2010 г., № 002-00-20, внесена на 3 май 2010 г.
На свое редовно заседание, проведено на 09.06. 2010 г., Комисията по образованието,науката, въпросите на децата,младежта и спорта разгледа рамковата позицията на Министерски съвет по т. 15 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2010 г.) – Предложение за Решение на Съвета на пост-Лисабонска стратегия във връзка с Общностната политика по заетост след 2010 г., № 002-00-20, внесена на 3 май 2010 г.
На заседанието присъстваха г-н Сергей Игнатов - министър на образованието, младежта и науката и г-н Тодор Кръстев - – началник отдел в дирекция „Политика на пазара на труда” при Министерството на труда и социалната политика.Позицията на Министерство на труда и социалната политика беше представена г-н Тодор Кръстев
В дискусията взеха участие народните представители Валентина Богданова и Ирена Соколова.
Предложението на Европейската комисия за стратегия „Европа 2020” е представено на Европейския парламент и Съвета на 5 март 2010 г.
Европейската комисия предлага следната водещи цели по отношение на заетостта:
- интелигентен растеж: изграждане на икономика, основаваща се на знания и иновации;
-устойчив растеж: насърчаване на по-екологична и по-конкурентоспособна икономика с по-ефективно използване на ресурсите;
-приобщаващ растеж: стимулиране на икономика с високи равнища на заетост, която да доведе до социално и териториално сближаване
Трябва да се предприемат действия на европейско и национално
ниво за модернизиране и укрепване на политиките за заетост, образование и обучение и на системите за социална защита. Достигане на 75%-но равнище на заетост на възрастова група 20-64 г., както и насърчаване на социални включвания в борбата с бедността.
Целите, свързани със сферите на Комисията по образование,
наука, въпросите на децата, младежта и спорта са:
Инвестиции в научноизследователска и развойна дейност (НРД) в размер на 3 % от БВП на ЕС.От тях 2% - от частни инвестиции и 1% - от публични.
Дял на преждевременно напусналите училище под 10 %;
Дял на младото поколение със завършено висше образование от най-малко 40 %;
Социално включване – развитие на партньорства между света на образованието/обучението и работата.
Даване на силен тласък на стратегическата рамка за сътрудничество в образованието и обучението, в което да бъдат включени всички заинтересовани страни за изпълнението на принципите за обучение през целия живот.
Гарантиране, че познанията, изисквани за участие в по-нататъшно обучение и на пазара на труда, се придобиват и признават по време на общото, професионалното, висшето образование и образованието за възрастни.
Във връзка с първата цел - 3% от БВП за наука - бе подчертано, че в България в момента този процент е 0,3 и съгласно прогнозната стойност на Европейката комисия , страната ни може да постигне 0,6 % до 2020 г. Основавайки се, обаче на оптимистичните прогнози за развитието на българската икономика през този период, Министерския съвет съгласувано с Министерството на икономиката, енергетиката и туризма прие целта да бъде между 1,4 и 2 % от брутния вътрешен продукт. Основните мерки, които се предвиждат са:
- приемане на стратегия за научни изследвания
- намаляване на фрагментацията в научноизследователската, иновационната и технологична политика.
Свързано с приоритета – преждевременно напусналите училище да са под 10% - бе отбелязано, че реално достижима цел за България е 11 %, но имайки предвид, че с политиките, които се провеждани в образователното пространство за последните години, този показател бе намален от 25 на 14%, развивайки се с тези темпове можем да постигнем целта поставена от Европейския съюз.
По отношение на показателя - завършено висше образование от най-малко 40 % - за България реалистично достижимата му стойност е 36%.
В хода на дискусията бе изказано и мнението, че за да са достижими целите поставени от Европейската комисия са необходими голям набор от мерки, които българското правителство трябва да предприеме, както и съдействие от страна на парламента в тази връзка. Предложено бе и Комисията да инициира провеждането на национална конференция за образованието.
При разглеждане на позицията на МС в комисията бе направена бележка, че от формална страна позицията на вносителя не е обективирана съгласно чл.104 от ПОДНС - не е подписана предложената позиция, както и няма съпровождащо становище от МС.
След представяне и обсъждане на рамковата позицията на Министерски съвет по т. 15 от Годишната работна програма на Народното събрание. - се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: „За” – 12 народни представители, без „Против” и „Въздържали се”.
В резултат на гореизложеното Комисията по образование, наука, въпросите на децата, младежта и спорта подкрепя рамковата позицията на Министерски съвет по т. 15 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2010 г.) – Предложение за Решение на Съвета на пост-Лисабонска стратегия във връзка с Общностната политика по заетост след 2010 г., № 002-00-20, внесена на 3 май 2010 г.
Председател на Комисията по образование, наука,
въпросите на децата, младежта и спорта
Огнян Стоичков