Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
10/12/2009

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 902-01-53, внесен от Министерския съвет на 03 декември 2009 г.
    На свое извънредно заседание, проведено на 10.12.2009 г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 902-01-53, внесен от Министерския съвет на 03 декември 2009 г.
    На заседанието присъстваха: Димитър Дерелиев – заместник-министър на културата, Радиона Никова от Държавната агенция за закрила на детето, Златка Георгиева – представител на СЕМ и Гриша Камбуров – изпълнителен директор на Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори (АБРО)
    Законопроектът и мотивите към него бе представен от страна на вносителите от заместник-министър Димитър Дерелиев. Основните промени произтичат от хармонизиране на закона с актуализираната от Европейския парламент директива 2007/65/ЕО. Те са предизвикани от нуждата да се регулира дейността на новите „доставчици на медийни услуги”, основани на информационните технологии, наред с традиционните „радио - и телевизионните оператори”.
    С оглед пределите на компетентност на Комисията, най-съществените предложения са следните:
    Навсякъде думите „малолетни и непълнолетни” се заменят с „деца”. Това не е изискване на европейската директива 2007/65/ЕО, която борави с термина „непълнолетни лица”, а е синхронизиране с българския Закон за закрила на детето.
    В чл. 19 се въвежда нова алинея „(1) Медийни услуги по заявка, които могат сериозно да увредят физическото, умственото или моралното развитие на децата, се предоставят само по начин, гарантиращ, че децата обичайно няма да чуят или видят такива медийни услуги по заявка”.
    Разпоредбата на чл. 32, ал.4 се изменя както следва: Съветът за електронни медии и доставчиците на медийни услуги ежегодно сключват споразумение за защита на децата от съдържание, насочено към увреждане на тяхното физическо, умствено и морално развитие.
    Разпоредбата на чл. 75, ал.9 защитава правата на децата при излъчване на търговски съобщения
    В чл. 83 се забранява позиционирането на продукти в детски предавания, а в чл. 85 ал.3 се разрешава детски предавания да бъдат прекъсвани от реклами по веднъж за всеки период от най-малко 30 минути, при условие че определената продължителност на предаването е по-голяма от 30 минути.
    Комисията констатира, че предложеният законопроект не е предварително писмено съгласуван с Националния съвет за закрила на детето, съгласно чл.18 (2) от ЗЗД.
    Основната дискусия се проведе по чл. 32, ал.4. Бе изяснено, че е възприета европейската идея за баланс между регулацията от страна на СЕМ и саморегулацията на медиите, с оглед деликатната материя по закрила правата на детето. Предложено бе да се направи връзка между нормата за сключване на споразумение и етичните журналистически кодекси. В рамките на саморегулацията към прилагането на чл. 32 биха могли да се включат и медийни неправителствени организации като Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори, Националния съвет за журналистическа етика и Съвета за саморегулация в рекламата. Направено бе и важното уточнение, че ДАЗД не може да бъде страна по подобно споразумение, но задължително трябва да участва в работните групи по изготвянето му, в качеството си на специализиран държавен орган, който и досега внася преобладаваща част от сигналите в СЕМ по въпросите на децата. Прие се, че ежегодното сключване на споразумение е по-гъвкаво и позволява ежегоден преглед на практиката по изпълнението в бързо променящата се медийна среда. В тази връзка вносителите информираха за постъпило становище на СЕМ с предложение за допълнително прецизиране на текста на чл. 32, ал.4, което ще се има предвид между първо и второ четене на законопроекта.
    По чл.75, ал.9 бе обсъдено предложението да се забрани въобще участие на деца в реклами, като възможно изключение може да има за търговски съобщения, в т.ч. и реклами, за стоки и услуги, предназначени само за деца.
    Народните представители изразиха своята неудовлетвореност, от факта, че при обсъждане на мерките за защита на децата не присъства председателят или друг член, а само юридическият консултант на СЕМ и възразиха срещу предложените ниски глоби за оператори, които нарушават правата на децата. Увеличаването им би засилило превантивните функции на СЕМ, който може да реализира значителен приход и дори да мине на самоиздръжка. Представителят на СЕМ също потвърди, че санкциите са ниски и не прецизирани с оглед тежестта на нарушението. По този повод членовете на комисията препоръчаха на СЕМ да ревизира собствените си критерии, и да налагат максимална глоба още при първо нарушение, когато става дума за деца.
    Вносители увериха, че ще разгледат задълбочено всички предложения и те ще се имат предвид при практическото приложение на закона.
    Извън компетентността на комисията бе коментирана разпоредбата на чл.19а - най-малко 50 на сто от общото годишно програмно време на телевизионните програми да бъде предназначено за европейски произведения, като поне 25 на сто да е за български произведения, създадени от независими продуценти. Бе поставен въпросът доколко е изпълнимо като обем и дали разграничението между български и европейски продуцент не в конфликт с общностното право.
    Народните представители от ПП „Атака” заявиха, че подкрепят разширяването на мерките за защита на децата, но не са съгласни с формулировката на чл.12 от закона за предаванията на майчин, неофициален език и ще се въздържат при гласуването.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати „за” – 11 гласа, „против” - няма, „въздържали се” – 2, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 902-01-53, внесен от Министерския съвет на 03 декември 2009 г.




    Председател на
    Комисията по образованието, науката и
    въпросите на децата, младежта и спорта:

    Огнян Стоичков
    Форма за търсене
    Ключова дума