КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
14/07/2010
Законопроект за изменение на Закона за Селскостопанската академия № 002-01-56, внесен от Министерския съвет на 25 юни 2010 г.
На свое редовно заседание, проведено на 14.07.2010 г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, обсъди законопроект за изменение на Закона за Селскостопанската академия № 002-01-56, внесен от Министерския съвет на 25 юни 2010 г.
На заседанието присъства главният научен секретар на Селскостопанска академия проф. Никола Колев. Законопроектът и мотивите към него бяха представен от страна на вносителите от доц. Георги Костов - заместик-министър на земеделието и храните и Марияна Николова - директор на дирекция „Правно-нормативни дейности" в МЗХ. Основната цел на предложения законопроект е да се променят изброените в чл. 3, ал. 5 от Закона за селскостопанската академия основания за освобождаване на председателя и членовете на управителния съвет преди изтичане на мандата, защото съдържащите се критерии са от обективен характер и са свързани с обективната невъзможност за изпълнение на задълженията им, което обезсмисля съгласуване със съответните ръководители на Аграрния университет - Пловдив, Университета по хранителни технологии - Пловдив, Тракийския университет - Стара Загора, Русенския университет "Ангел Кънчев", Лесотехническия университет -София, Българска академия на науките и Селскостопанска академия. Промяната би улеснила провеждането на административна реформа като дава възможност да се прилага гъвкав управленски подход по отношение на състава на управителния съвет на Селскостопанската академия. Запазва се законовото задължение за съгласуване с посочените институции при назначаване на нов председател и управителен съвет. Предлаганите промени са следствие от направен анализ на работата на ССА, като е проведена кръгла маса за перспективите пред аграрната наука, с акцент върху мнението на нейните ползватели. МЗХ е изработило концепция за бъдещата дейност на ССА, която ще се формира от два елемента: определяне на държавната задача и стимулиране на проектното начало, като приоритети ще се определят от Националния съвет по земеделие. ССА, която управлява значителни държавни средства от по 30 млн. лв. годишно в момента има силно централизирана система без общо събрание и това прави много важен въпроса какъв е управителния съвет и председателя на академията.
Бяха представени писмени становища от БАН, която приема предложените промени и от Селскостопанска академия, Русенския университет „Ангел Кънчев", Аграрния университет - Пловдив, които възразяват срещу отмяната на съгласувателните процедури. От името на ръководството на Селскостопанска академия проф. Никола Колев подчерта, че съгласувателната практика има дългогодишна традиция.
В дискусията се включиха народните представители Валентина Богданова, Алиосман Имамов, Ивелин Николов, Лютви Местан, Георги Терзийски, Станислав Станилов, Веселин Методиев, Румен Стоилов и Огнян Стоичков.
Дискусия се разви в посока следва ли да има административен контрол върху приложната наука. Според част от народните представители промяната е много „мека" и трябва да се задълбочи в посока на дефиниране на държавната задача и контрол по изпълнението и. Автономията понякога действа антифункционално и позволява да се правят административни нарушения, които не могат да се санкционират от инспекторатите в съответните министерствата. Научните институти в България биха работили много по-добре, ако има постоянна атестация на научната им работа и контрол върху административната им дейност.
Бяха направени и някои критични бележки. Посочено бе, че 41 ОНС за втори път променя ЗССА. Всяка законодателна промяна показва правителствен приоритет в съответния сектор и би следвало Министерския съвет да дава по-стратегически знаци от промяна на два текста в закона. От мотивите не става ясно защо се отменя процедурата по съгласуване, след като в миналото не е създавала проблеми. В мотивите погрешно е посочено, че се променя чл.5, ал.5, докато в действителност става дума за чл.З, ал.5. Наистина повечето от изброените хипотези за освобождаване на управителния съвет или председателя са обективни и не изискват съгласувателна процедура, но критерият в т.2 за „системно" неизпълнение на задълженията не е обективен и подлежи на доказване по съответния ред. Той е регламентиран в трудовото законодателство и отпадането му би означавало да се прилага субективен подход. Дори при предвиденото в т.1 писмено искане за освобождаване, има хипотеза, че министър-председателят може да не освободи автоматично председателя на CCA, а да го остави да завърши определен приоритетен проект, който да му бъде представен в процеса на съгласуване. Логично е, когато се освобождава председателят на един колективен орган, да се попита този орган, който веднъж е дал мнението си при назначаването му. Освобождаването поражда като последица и последващо назначаване, а остава изискването колективният орган да даде мнението си при назначаване на следващия председател. Напомнено бе, че при по-старите редакции на закона се е търсела форма на запазване на някаква форма на научна автономия на Селскостопанска академия и решението е било именно в съгласувателната процедура. Ако министър-председателят има сериозно основания за освобождаване на ръководството на ССА, не би се затруднил да убеди представителите на аграрната академична общност, като не трябва да се забравя, че тяхното мнение е само съгласувателно. В противен случай, гъвкавият управленски подход означава единствено по-лесна подмяна на хора. Промените дават възможност за предсрочно прекратяване на мандати, което бе оценено като системна политика. Премахва се автономията на една академична организация и научните изследвания се поставят под прякото управление на министър-председателя и министъра на земеделието и храните.
Вносителите не възразиха срещу оставането на критерия за „системно" неизпълнение на задълженията, ако отпадне процедурата по съгласуване.
След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати „за" - 10 гласа, „против" - 4, „въздържали се" - 2, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване проекта на Закон за изменение на Закона за Селскостопанската академия № 002-01-56, внесен от Министерския съвет на 25 юни 2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ОГНЯН СТОИЧКОВ