Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
16/06/2010

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010г., № 9002-01-51, внесен от Министерски съвет на 04.06.2010 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 16 юни 2010 г., Комисията по образование, наука, въпросите на децата, младежта и спорта обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 г., № 002 - 01 - 51, внесен от Министерски съвет на 04.06.2010 г.
    На заседанието присъстваха: г-н Сергей Игнатов министър на образованието, младежта и науката, г-н Свилен Нейков - министър на физическото възпитание и спорта, г-н Красимир Вълчев - главен секретар на МОМН, Калин Каменов- заместник председател на ДАЗД, представители на МФ, на синдикални организации и на БАН.
    Бе представено писмено становище на БАН, в което се подчертава, че с актуализиране на бюджета не могат да се покрият основните плащания - за работни заплати, осигурителни вноски и стипендии, както и по изпълнението на международни споразумения и оперативни дейности обслужващи държавата.
    От името на вносителите законопроектът бе представен от г-н В. Петров -директор Дирекция „Държавни разходи" на Министерството на финансите. С проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 г. се предлага ограничаване на нелихвените разходи и трансфери/субсидии по републиканския бюджет за 2010 г. Предвидено е ограничаване с до 20 на сто на нехлихвените разходи на държавни органи, министерства и ведомства за 2010 г. и ограничаване на разходите и трансфери/субсидии от централния бюджет за 2010 г. С това принципно се изпълнява една от одобрените от Националния съвет за тристранно сътрудничество мерки, като правителството предлага разходите за 2010 г. да се съкратят по-категорично.
    Предвиденото ограничаване на нелихвените разходи по бюджетите на държавните органи, министерствата и ведомствата не се основава на пропорционален принцип с еднакъв процент за всички бюджетни разпоредители. Подходът при изготвяне на разчетите за предложеното ограничаване на разходите е диференциран и отчита необходимостта от обезпечаване " на' специфичните законово регламентирани дейности и отговорности на отделните министерства и ведомства
    От страна на Министерството ба образованието, младежта и науката
    проекта за изменение и допълнение на държавния бюджет бе представен от министър С. Игнатов и г-н К. Вълчев. Общото намаление на разходите за бюджета на МОМН за 2010 г. е със 7,7 на сто. То се формира от запазване на разходите на училищата, които се финансират по единни стандарти, и намаление с 20 на сто на всички останали разходи. Няма да бъдат засегнати делегираните бюджети на училищата, в т.ч. и разходите за възнаграждения, което ще гарантира нормално протичане на учебния процес и през идната учебна година. Това са отнася както за държавните, така и за общинските училища.
    Предвижда се намаление по политики и програми както следва:
    - В областта на средното образование;
    Националните програми, финансирани от ЦБ, се намаляват с 49 млн. лв. или с 46 на сто. Това намаление ще засегне най-вече програмите, свързани с модернизация на материално-техническата база. Предвижда се това да бъде компенсирано чрез откритата схема по Оперативна програма „Регионално развитие" за подобряване на енергийната ефективност на общинските училища на стойност 40 млн. евро, по която общините и министерството кандидатстват в момента.
    - В системата на висшето образование и науката:
    Намаляват се трансферите от бюджета на МОМН по бюджетите на ДВ У и БАН с 20 на сто. Намалението е пропорционално за всички висши училища и всички елементи на субсидията (издръжка на обучението, стипендии, студентски столове и общежития, капиталови разходи). Анализите на министерството показват, че почти всички висши училища ще могат да приключат нормално бюджетната година благодарение на собствените приходи и остатъците от предходни години, но това ще доведе до дефицит по консолидирания им бюджет.
    Разглеждат се следните мерки за компенсация: Одобрени проекти на стойност 38,3 млн. лв. на 13 висши училища за подобряване на енергийната ефективност по Оперативна програма „Регионално развитие". Промяна в Закона за висшето образование в чл. 95, ал. 3 дава възможност размерът на таксите за обучение да бъдат определяни на до една втора от нормативите за издръжка на обучението. Увеличението е само относително спрямо норматива и се налага от намалението на субсидията за издръжка на обучението и няма да доведе до номинално увеличение на таксите.
    В дискусията се включиха народните представители Л.Местан, Г. Андонов, А. Имамов, В. Богданова, И. Николов, Р. Стоилов. Ир. Соколова и О. Стоичков.
    Бяха направени следните критични бележки:
    - 20%-ното намаление на разходите за наука и висше образование съпоставени е по-малкото намаление в други министерства не защитава твърдението, че образованието е национален приоритет. Вносителите поясниха, че диференцирания подход при свиването на разходите е продиктуван от различните изходни показатели на ведомствата.
    - промяната на ЗВО бе изтълкувана като опит за прехвърляне на тежестта от намалените субсидии за държавните висши училища върху студентите и може да се превърне в имуществен ценз. Вносителите изясниха, че промяната регулира намаляването на базовия норматив за издръжка на един студент и няма да се отрази върху номиналната стойност на плащаните такси. Комисията бе информирана, че много университети намаляват размера на студентски такси до 10% от издръжката по отделни специалности.
    - бяха изразени опасения, че това е поредното намаление на държавните субсидии за БАН, което ще затрудни нормалното функциониране на академията, защото не покрива основните и разходи. На тази критична бележка бе отговорено, че в представените разчети не са включени собствените приходи на БАН, които допълват държавната субсидия.

    От страна на Министерството на физическото възпитание и спорта Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет бе представен от г-н Свилен Нейков. Общото намалението на средствата с 19,2% ,а по политики се разпределя както следва: „Политика в областта на спорта за учащи и спорта в свободното време" -13,5%; Политика „Спорт за високи постижения" — 20,9%; „Политика за привеждане на спортните обекти и съоръжения във вид отговарящ на съвременните международни стандарти „ -20%; политика за „Внедряване на добри практики, медийно осигуряване и електронни услуги за спорта" - 13,3% и „Политика Администрация"-6,6%. Министърът изрази опасение, че горецитираното оптимизиране на разходите ще доведе до нарушение в финансовото осигуряване на сключените договори за олимпийска подготовка и на дейностите в областта на спорта за учащи и спорт в свободното време.

    На заседанието на комисията бе изразена и позицията на ДАЗД - въпреки че средствата не са намалени с актуализацията на бюджета те осигуряват дейността на агенцията на санитарния минимум.

    Въз основа на проведената дискусия и в резултат на гласуването, Комисията по образование, наука, въпросите на децата, младежта и спорта, с 12 гласа - "за", 2 гласа - "против" и 0 гласа - "въздържал се", предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 г., № 002 - 01 - 51, внесен от Министерски съвет, да бъде приет на първо гласуване.
    Председател на
    Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта
    ОГНЯН СТОИЧКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума