Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
20/01/2010

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за занаятите, № 002-01-4, внесен от Министерския съвет на 07.01.2010 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 20 януари 2010 година, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, обсъди на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за занаятите, № 002-01-4, внесен от Министерския съвет на 07.01.2010 г.
    На заседанието присъстваха: Валентина Танева и Ели Анави от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, Румяна Костадинова - от Министерството на образованието, младежта и науката и Антоанета Кацарова - от Националната агенция за професионално образование и обучение.
    В комисията е депозирано становище от Националната занаятчийска камара, която е изразила несъгласие с направените изменения и допълнения на Закона за занаятите /33/.
    Законопроектът и мотивите към него бе представен от страна на вносителите от г-жа Валентина Танева.
    С оглед пределите на компетентност на Комисията, най-съществените предложения са следните:
    Намаляват се дейностите, включени списъка на занаятите. Държавните квалификационни степени се приравняват автоматично на занаятчийските. Хора с втора и трета степен ще могат директно да започнат самостоятелна работа като калфи, а хората с висше образование и две години стаж в приложното поле на занаята, директно ще получават майсторско свидетелство. Причина за промяната е досегашното тълкуване на закона от Регионалните занаятчийски камари, всеки който се регистрира като занаятчия, задължително да се яви на изпит, дори ако е завършил професионална гимназии или курсове за безработни. Това представлявало отхвърляне на Националната система за професионално образование и обучение.
    Другият проблем е нерегламентираният характер на изпитните програми на Регионалните занаятчийски камари. Това се променя като всички те ще бъдат одобрявани от Националната агенция за професионално образование и обучение.
    Към вносителите бе отправена критика, относно отсъствието на финансова и социална обосновка във мотивите към законопроекта. Вносителите поясниха, че има изготвена .оценка на въздействието, която не е включена в мотивите. Според нея, от такси за изпити и членски внос, Националната занаятчийска камара получава 1 млн. и 400 хил. лв годишно, които биха могли да останат в занаятчиите, които са предимно представители на малкия бизнес. В социален аспект, противопоставянето между списъка на занаятите и списъка на професиите и специалностите, утвърден от министъра на образованието, младежта и науката е довело до натрупване на напрежение в цялата страна през последната година и е принудило много занаятчии да преминат в „сивия" сектор на икономиката.
    Основната дискусия се проведе по предложеното редуциране на списъка на занаятите до 56. Според вносителите от списъка са извадени, дености, които са чисто индустриални дейности, като корабостроене, изработване на изкуствени крайници; дейности, изискващи лицензиране, например изготвяне на спиртни напитки; държавно регулирани професии -заварчик и масажист; дейности, които не се осъществяват в България -изработване на органи и хармоники; дейности, регулирани по други закони. Не бе изяснено защо се изваждат дейности, които се извършват ръчно и имат уникален продукт като фризьорството например. Избягване на съвпаденията със списъка на професиите и специалностите, утвърден от министъра на образованието, младежта и науката се очерта като водещ мотив, който за съжаление не винаги е достатъчно обоснован. Народните представители изказаха опасения, че в списъка на занаятите са оставени такива, които нямат голяма практическа приложимост в XXI век. Това затруднява лицата, които са отпаднали от образователната система и са над 16 години да получат социална перспектива чрез занаятчийско обучение при майстор, което им позволява да получават и минимално заплащане по време на обучението.
    Като друга слабост на законопроекта бе посочено превръщането на занаятчийските камари в юридически лица с нестопанска цел, което на практика означава, че издаваните от тях занаятчийски дипломи губят статута си на държавен образователен документ.
    С оглед на изложеното, народните представители препоръчаха на вносителите, направените бележки да бъдат съобразени при второто четене на законопроекта във водещата комисия.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати „за" - 12 гласа, „против" - няма, „въздържали се" - 2, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за занаятите, № 002-01-4, внесен от Министерския съвет на 07.01.2010 г

    Председател на
    Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта
    ОГНЯН СТОИЧКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума