Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
23/06/2010

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета №002-01-53, внесен от Министерски съвет на 14.06.2010г.
    На свое редовно заседание, проведено на 23.06.2010 г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за народната просвета №002-01-53, внесен от Министерски съвет на 14.06.2010г.
    На заседанието присъстваха г-н Сергей Игнатов - министър на образованието, младежта и науката /МОМН/, г-н Емил Миков - експерт Столична община, г-жа Ирина Колева - ръководител „Начално и предучилищно образование" СУ"Св.Климент Охридски", г-жа Цвета Брестничка - председател на УС на Асоциация „Родители", г-н Георги Богданов - Национална мрежа за децата, г-н Стоян Георгиев - председател на ГС „Асоциация общество и ценности", г-жа Ксения Семизорова - директор на 7 ОДЗ „Детелина" - гр. София.

    На вниманието на Комисията бяха представени становища по законопроекта от дирекция „Законодателна дейност и европейско право" при Народното събрание, Министерство на финансите, Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/, Асоциация общество и ценности, асоциация „Родители", както и проучване от Националния център за изследване на общественото мнение /НЦИОМ/.
    От страна на вносителя, законопроектът и мотивите към него бе представен от министър Сергей Игнатов. Той изложи основната цел на проекта: въвеждане на задължителна подготовка на децата от годината, в която детето навършва 5 годишна възраст. Бяха очертани три групи причини, които налагат предложените промени: 1. Изпълнение на решенията на Лисабонската стратегия и свързаната с нея работната програма „Образование и обучение 2020". В нея един от 5-те обективни критерии е „Образование в ранна детска възраст", който предвижда обхващане на децата в периода между 4 г. и първи клас да достигне минимум 95%.
    2.Социализация на децата, формиране на положително отношение към училището,
    създаване на мотивация за учене.
    3.Превенция на отпадането от училище.
    Предлаганите промени, могат да бъдат обособени в четири направления:

    1. Задължителна подготовка на децата за училище от годината, в която детето навършва 5-годишна възраст. Очакваният резултат на 2-годишната задължителна подготовка е намаляване на необхванатите и отпадащи ученици и социализиране на децата, чийто майчин език не е българският, с цел в първи клас, всички деца да владеят езика на едно ниво.
    2. Законово регламентиране на безплатен транспорт до детската градина или училище в най-близкото населено място. Целта на промяната е всички ученици в задължителна училищна възраст /до 1 бгод./ да имат достъп до безплатен транспорт. Прецизирано е и понятието „средищно училище".
    3. Отпадане на ограничението, освободената материално-техническа база, в резултат на закриване или преобразуване на училища и детски градини да се ползва само за дейности от системата на народната просвета. Целта на промяната е по-рационално използване на държавната и общинска собственост /имоти и вещи/ в други сфери на обществения живот.
    4.Увеличаване размера на имуществената санкция за родителите, настойниците и попечителите, които не осигуряват присъствието на децата в училище. Целта на промяната е повишаване ефективността на мярката, с оглед гарантиране на задължителното обучение. Санкцията няма да намери приложение в случаите, в които съответната община не е създала условия за организиране на задължителното обучение. В ПР на §9 е предвиден едногодишен срок, в който общините се задължават да създадат условия за обхващане на всички деца, подлежащи на задължителна подготовка за училище.
    Предложените промени са обезпечени с финансови средства в размер на 7,5 млн. лв. за 20 Юг,, планирани в държавния бюджет на Република България.
    В дискусията по законопроекта, взеха участие народните представители Лютви Местан, Станислав Станилов, Валентина Богданова, Огнян Стоичков, Румен Стоилов, Георги Колев, Георги Терзийски, Галина Банковска и Ирена Соколова. Всички изказали се народни представители застанаха зад основната цел на законопроекта, но изразиха определени резерви.
    Г-н Лютви Местан изказа тревога от неблагоприятната тенденция, свързана с увеличаване броя на отпадащите ученици и в тази връзка подкрепя философията на законопроекта, но същевременно изложи своите опасения относно непригодността на българското училище да осъществява предучилищното възпитание и подготовка -липса на подходяща материално-техническа база, съобразена с възрастовите особености на 5-годишните деца, недостатъчен брой квалифициран педагогически персонал, проблемът с пътуването, свързан с лошата инфраструктура в малките населени места, отдихът и храненето.
    Г-н Станилов подкрепи по принцип духа на промените, но също постави въпроса за пригодността на училището. Той акцентира върху факта, че законопроекта игнорира волята на родителя сам да направи избора за своето дете. В заключение препоръча, настоящите промени да бъдат осъществени не революционно, а в съгласие с обществото.
    Г-жа Богданова изказа своите опасения относно финансирането на проектозакона във връзка с редуцирания бюджет на общините.
    Г-н Стоичков представи становището на НСОРБ, относно възможностите на общините да осигурят задължителната предучилищна подготовка на 5-годишните деца. В него е изразена тревога по отношение на предвидените в държавния бюджет средства в размер на 7,5 млн.лв, които ще осигурят едва 40% обхват в задължителна предучилищна подготовка. В тази връзка, според тях, съществуват сериозни опасения, че държавата няма да осигури финансиране за обхванатите от общините 5-годишни деца, още повече, че желанията на родителите са за осигуряване на целодневно обучение в детска градина. Сериозни са опасенията и във връзка с осигуряване транспорта на учениците и децата. По тяхна експертна оценка, необходимите средства за ремонт на помещенията с оглед осигуряване база за предучилищна подготовка на 5-годишните деца са в размер на 70 млн.лв.
    Извършеното от НСОРБ експресно проучване показва, че сериозни проблеми се очертават за Столична община, Варна, Пловдив, Велико Търново, Перник, Шумен, Мадан и др. общини, които имат недостиг на места в детските градини или неподходяща за възрастта на децата материална база в училищата
    Г-н Стоичков постави въпроса за липсата на съответствие между Националната програма за училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка, приета с Решение на Народното събрание - 2006г. и настоящите промени в законопроекта, относно задължителното предучилищно образование и подготовка. Той препоръча на МОМН да внесат предложения за актуализация на стратегическия документ, който е задължителен по силата на чл.34 от Закона за народната просвета.
    От страна на неправителствените организации се изказаха противоречиви становища. „Национална мрежа за децата" изрази принципна подкрепа по обхващане на 5-годишните деца и застана зад изказалите се относно проблемните области, като приоритетен проблем изведоха остарялата методика на предучилищното образование. Асоциация "Родители" подкрепи законопроекта, както и изказаните опасения относно непригодността на училището за приемане на 5-годишните деца. Те предложиха идеята услугата „предучилищното възпитание и подготовка" да бъде извършвана от алтернативни доставчици по определени държавни стандарти.
    Категорично несъгласие със Законопроекта изказаха от „Асоциация общество и ценности" и предложиха връщане на настоящите предложения за широка обществена дискусия. Като основен аргумент изтъкнаха правото на родителя, а не на държавата, да избира социалната среда за развитието на 5-годишните деца.
    В заключение г-жа Банковска изказа съгласие с направените критични бележки и пое ангажимента, между първо и второ четене, някои от текстовете да бъдат преразгледани и прецизирани.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати: „За" - 11 гласа, „Против" - 1 глас, „Въздържали се" - 7 гласа, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта прие следното

    РЕШЕНИЕ:

    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета №002-01-53, внесен от Министерски съвет на 14.06.2010г.

    Председател на Комисията по образованието, науката и
    въпросите на децата, младежта и спорта
    ОГНЯН СТОИЧКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума