Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
09/03/2011 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за / Българската академия на науките . № 154-01-22, внесен от народните / представители Огнян Стоичков, Румен Стоилов, Лютви Местан, Веселин Методиев, Георги Терзийски и Валентина Богданова на 24 февруари 2011 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 09 март 2011 г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, разгледа и обсъди на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за Българската академия на науките № 154-01-22, внесен от народните представители Огнян Стоичков, Румен Стоилов, Лютви Местан, Веселин Методиев, Георги Терзийски и Валентина Богданова на 24 февруари 2011 г.
    На заседанието присъстваха председателят на Българската академия на науките акад. Никола Съботинов, проф. Стефан Хаджитодоров, чл. кор. Стефан Воденичаров и други представители на Българската академия на науките; проф. Стоян Денчев -заместник-председател на Съвета на ректорите на висшите училища; чл. кор. Дамян Дамянов - председател на Съюза на учените в България; доц. Лиляна Вълчева -председател на КНСБ -„Висше образование и наука"; Христо Лафчиев - представител на Движението на младите учени „КОГИТО"; Георги Шиваров - заместник-председател на Българската стопанска камара; Ирина Марцунова - главен секретар на Асоциацията на банките в България; Любомир Йосифов - представител на Министерството на образованието, младежта и науката и Емилия Радева -представител на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма;.
    Законопроектът и мотивите към него бяха представени от единият от неговите вносители г-н Румен Стоилов. Той посочи, че разглежданият законопроект е изработен и внесен от народни представители от всички парламентарни групи и представител на независимите народни представители. Предлаганите с него изменения и допълнения са свързани с необходимостта от подобряване на условията за качествено развитие на българската наука, като се създават необходимите гаранции за постигане на целите и приоритетите, определени в Националната стратегия за развитие на научните изследвания. Той подчерта, че предлаганият законопроект е разгледан и от Общото събрание на Българската академия на науките, където е бил подкрепен без възражения. Господин Стоилов информира народните представители, че предлаганите изменения и допълнения са в следните направления:
    1. Създава се Съвет на настоятелите на БАН, в който се включват представители на министерства; Националното сдружение на общините; Съвета на ректорите на висшите училища; представители на юридически лица с нестопанска цел, работещи в
    областта на науката и изкуствата; лицето, заемало длъжността председател на БАН в предходния мандат; двама учени - членове на Общото събрание на БАН, както и двама чуждестранни учени, определени от Общото събрание на БАН по предложение на Европейската научна фондация. Съставът и правомощията на Съвета на настоятелите е определен, с цел осигуряване на всички необходими условия за подобряване на координацията и тясната връзка между държавата, представителите на бизнес обществото, образователните, културните институции и на БАН. Функциите на Съвета на настоятелите на БАН включват координационни, съвещателни и контролни правомощия,
    2. В законопроекта се предвижда дейността на Българската академия на науките да се отчита пред Народното събрание, като се предлага Председателят на Българската академия на науките да представя за обсъждане в Народното събрание годишен доклад за дейността на БАН и на нейните самостоятелни звена. Докладът следва да съдържа отчет за научноизследователската дейност, включително за изпълнението на целите и задачите, определени в Националната стратегия за научни изследвания, финансовата дейност и международната дейност. Годишният доклад за дейността на Българската академия на науките, включително за всеки академичен институт и за всяко друго нейно самостоятелно звено, се публикува на интернет страницата на БАН.
    При обсъждането на законопроекта народният представител г-н Лютви Местан посочи, че справка в аналите на Великото Народно събрание, както и на Тридесет и шестото до Четиридесетото Народно събрание показва, че е имало случаи, когато различните парламентарно представени политически сили са успявали да постигнат консенсус по отношение на проектодекларации по значими за страната, съответно за националния интерес теми, но това е първият законопроект, по който е постигнато пълно съгласие между всички парламентарно представени политически сили. Той подчерта, че този консенсус е бил трудно постижим, но бил постигнат, защото е необходим.
    Народният представител г-жа Валя Богданова отбеляза, че предлаганият законопроект е началото на решаването на съществуващите в науката проблеми. Тя подчерта необходимостта от вземане на решение по Стратегията за научни изследвания, като основа за постигане на ефективност при работата на Съвета на настоятелите, както по въпроса относно е размера бюджета, с който разполага Българската академия на науките. Г-жа Богданова изрази надежда с подобна добра воля да бъде търсено решаване на останалите проблеми, свързани е българската наука. Народният представител Ивелин Николов посочи, че тъй като е постигнат рядко срещан консенсус, той следва да бъде укрепен в работата по-нататък, като не се използва за рекламни партийни цели.
    От своя страна, председателят на Българската академия на науките акад. Никола Саботинов благодари на народните представители за изготвянето на този законопроект. Той подчерта, че това е било една трудна задача, но в крайна сметка тя показала, че различните политически сили са изградили консенсус и са застанали зад една национална кауза - развитието на българската наука, в частност на Българската академия на науките. Той информира народните представители, че Българската академия на науките е разгледала и одобрила този законопроект на заседание на Общото събрание на академията и изрази пълната си подкрепа за него.
    В хода на обсъждането председателят на Комисията докладва и постъпилите по законопроекта становища на министъра на образованието, младежта и науката, на Българската стопанска камара, на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и на Асоциацията на индустриалния капитал, които изцяло подкрепят законопроекта, както и становищата на министъра на икономиката, енергетиката и

    туризма, Съюза на учените в България, Асоциацията на банките в България, Федерацията на научно-техническите съюзи, които подкрепят законопроекта с допълнителни предложения към него.

    В хода на дискусията членовете на Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта изразиха единодушно своята подкрепа за представения законопроект и отбелязаха, че поради обществената значимост, на въпросите, предмет на законопроекта, той би следвало да бъдат приет във възможно най-кратък срок.


    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „за" - 18 гласа, „против" - 0, „въздържали се" - 0, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Българската академия на науките № 154-01-22, внесен от Огнян Стоичков, Румен Стоилов, Лютви Местан, Веселин Методиев, Георги Терзийски и Валентина Богданова на 24 февруари 2011 г.

    Председател на Комисия по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта:
    Огнян Стоичков
    Форма за търсене
    Ключова дума