Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
23/11/2011 първо гласуване

    Проекти на Закон за българския език:
    -№ 154-01-78, внесен от н.пр. Любен Корнезов на 18.07.2011 г.
    -№ 154-01-89, внесен от н.пр. Огнян Стоичков и Станислав Станилов на 04.08.2011г.
    На свое редовно заседание, проведено на 23 ноември 2011 г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта разгледа и обсъди Законопроекти за българския език, № 154-01-78, внесен от н.пр.Любен Корнезов на 18.07.2011 г. и № 154-01-89, внесен от н.пр.Огнян Стоичков и Станислав Станилов, внесен на 04.08.2011 г.
    На заседанието присъстваха проф. Сергей Игнатов – министър на образованието, младежта и науката, Боян Кулов – председател на Асоциацията на българските училища в чужбина, Марин Кадиев – председател на Съюза на независимите български писатели и Димитър Владимиров – Главен секретар на Държавна агенция за българите в чужбина.
    Единодушно бе прието процедурното предложение да се обедини дискусията по двата законопроекта като уреждащи едни и същи обществени отношения.
    Вносителят г-н Корнезов представи своя законопроект и мотивите към него, като посочи, че той развива конституционните принципи за официалния език в Република България. Той подчерта, че въпросът за българския език не е само проблем на езикознанието и филологията, а държавнически проблем, както и че настоящия проектозакон гарантира изцяло правата на българските граждани, за които българския език не е майчин.
    Законопроект за българския език № 154-01-89 бе представен от вносителите, народните представители Огнян Стоичков и Станислав Станилов.
    Вносителите подчертаха, че този законопроект не е създаден с цел да ограничи развитието на българския език или да го запази от чуждиците, а да се регламентира единна държавна езикова политика, чрез осигуряване на условия за опазването и обогатяването на българския книжовен език, да се защити езикът като основа на българската национална идентичност, както и да се насърчава развитието на образованието, науката, изкуството и културата в Република България. Въпреки, че и в други закони се повелява използването на българския книжовен език, никъде няма уредена единна процедура по наблюдение и грижа за развитието и опазването на българския език.
    Специално внимание се отделя на изучаването и ползването на българския книжовен език извън територията на Република България, както и въвеждане на механизъм за ежегодни отчети пред Народното събрание, чрез които ще се контролира провеждането на държавната политика в областта на опазването, обогатяването и задължителното ползване на българския книжовен език.
    В Комисията постъпиха писмени становища по двата законопроекта от БАН, Държавна агенция за българите в чужбина, Асоциацията на българските училища в чужбина и Югозападният университет „Неофит Рилски”, които подкрепят идеята за законово регламентиране на ползването на българския език и акцентират в подкрепата си на законопроекта на Огнян Стоичков и Станислав Станилов. В становищата от Министерството на образованието, младежта и науката, Министерството на финансите, Министерството на културата, Министерския съвет – дирекция „Вероизповедания”, СЕМ и Великотърновския университет не подкрепят законопроектите, като основните мотиви са, че в други закони са създадени достатъчни гаранции за ползването на българския език. Министерството на външните работи в своето становище не взима страна в дискусията относно необходимостта от такъв закон, но прави бележки за усъвършенстване на предложените текстове.
    Във всички, представени в Комисията становища бяха направени предложения за прецизиране на текстове и необходими допълнения.
    В дискусията по законопроектите се включиха народните представители Лютви Местан, Валентина Богданова, Андрей Пантев, Румен Стоилов, Веселин Методиев, Снежана Дукова, Катя Чалъкова, Георги Терзийски и Ирена Соколова.
    Отправени бяха следните критични бележки: Кодификацията на езика е задължителна, но се прави със съответните речници и правописни правила. Целите на разглежданите законопроекти биха могли да бъдат реализирани без регулиране чрез специален закон, а с адекватна държавна политика. Нейните усилия трябва да се съсредоточат върху образователната система, например съставянето на текст да бъде задължително условие за успешно полагане на Държавните зрелостни изпити. Направена бе препоръката, законът за българския език да бъде обвързан с приемането на закона за училищното образование и образователния стандарт за български език, като бъдещият Съвет по български език да може да дава становища по целия обхват на държавното общообразователно изискване по български език. Като опит за дописване на Конституцията бе коментиран текстът „Официалният език в Република България е българският книжовен език”, а опазване на националната идентичност чрез закон, би могло да доведе до прекрачване на границите на демократичните правила.
    Вносителите отбелязаха, че учените също говорят за основни правила на езика. След като се поддава на регулиране чрез правила, езикът като национална ценност заслужава да бъде уреден с полагащият му се по ранг нормативен акт – закон, а не това да става по силата на разпореждане на Министерския съвет от 1950 година, което възлага на БАН – Института за български език да проучва и внася единство в измененията на правописа и да изготви издаването на официален пълен правописен речник.
    В хода на дискусията министър Сергей Игнатов подкрепи законопроекта, внесен от народните представители Стоичков и Станилов, като препоръча той да се превърне в законопроект, насочен към грижата за българския език, защото има необходимост от закон, който да регулира политиките и финансирането в тази сфера. Тя включва лекторатите за български език в чужбина, изследванията на българския език в областта на Кирилометодиевистиката, и подкрепата за българистите в чужбина и възстановяването на някогашните конгреси по българистика.
    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 3, „Против”- 0, „Въздържал се”- 13, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване 3аконопроект за български език № 154-01-78, внесен от народния представител Любен Корнезов.
    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 11, „Против”- 0, „Въздържал се”- 5, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване 3аконопроект за български език № 154-01-89, внесен от народните представители Огнян Стоичков и Станислав Станилов.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    ОГНЯН СТОИЧКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума