Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
21/12/2011 първо гласуване

    Разглеждане за първо гласуване на Законопроект за резерва на въоръжените сили на Република България № 102-01-82, внесен от Министерски съвет на 02.12.2011 г.
    На свое заседание, проведено на 21 декември 2011 година, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта разгледа внесения от Министерски съвет законопроект.
    На заседанието присъстваха о.р. Генерал лейтенант Атанас Запрянов -Министерство на отбраната, Полковник Стоян Стаматов - Началник на Централно военно окръжие и Ангелина Ламбрева - представител на Министерство на образованието, младежта и науката.
    От името на вносителя законопроекта бе представен от Генерал лейтенант Атанас Запрянов, който посочи, че в резултат на промените в Конституцията на Република България (чл. 59, ал. 2) се явява нормативна празнота относно подготовката на гражданите за защита на отечеството, което налага необходимостта от нов закон, който да регламентира дейността на резерва и повишаване на приноса му за отбраната на страната.
    В тази част на законопроекта, която е в рамките на компетентността на Комисията е предвидено да се провежда подготовка на българските граждани за усвояване на знания за отбраната на страната. Тя ще започва в средните училища в рамките на общо десет учебни часа разпределени по пет учебни часа за девети и десети клас, от определените в учебните планове часове на класа.
    Впоследствие подготовката им ще може да продължи на доброволен принцип в граждански висши училища, военни академии и висши военни училища в курсовете по начална и/или специална военна подготовка.
    Завършилите успешно курса по начална военна и специална военна подготовка по чл. 57, ал. 1 от законопроекта полагат военна клетва, присвоява им се военно звание, при условия и по ред определени в Правилник за прилагане на закона.
    В комисията постъпиха писмени становища по законопроекта от министъра на образованието, младежта и науката, Русенски университет „Ангел Кънчев" и Националния военен университет „Ваеш Левски"
    В своето становище по законопроекта, МОМН изразява подкрепа за предложението с оглед на това, че разпоредбите в проекта на закона, касаещи средното и висшето образование са съгласувани и подготвени съвместно.
    В допълнително приложено становище Отдел „Законодателни референти" поставя въпросът доколко е удачен начинът за определяне съдържанието на подготовката за усвояване на знания за защита на отечеството и провеждането й в средните училища с наредба на Министерския съвет, още повече, че разпоредбата на чл. 56 от законопроекта е императивна. Според становището, това е недопустимо с оглед разпоредбата на чл. 59, ал. 2 от Конституцията на Република България, която директно предвижда подготовката на гражданите за защита на отечеството да се урежда със закон.
    Едновременно с това следва да се отбележи, че законопроектът не съдържа разпоредба относно това на кого се възлага изпълнението му, което може да доведе до затруднения в прилагането му при провеждането на въпросната подготовка, която засяга не само Министерството на отбраната, респективно министъра на отбраната, но и Министерството на образованието, младежта и науката, съответно министъра.
    В хода на дискусията народните представители подкрепиха необходимостта от приемането на нов закон за резерва на въоръжените сили на Република България, но в изразените становища бяха поставени следните въпроси:
     Разпоредбата по чл. 56 от законопроекта във връзка с подготовката в девети и десети клас - средно образование предвижда ли усвояване на умения освен на знания;
     Достатъчни ли са предвидените десет учебни часа за придобиване на необходимите знания от учениците в средното образование;
     Поискана бе информация относно специализираните учебни центрове за военна подготовка и гражданските висши училища какви документи ще издават и как ще бъде тяхното валидиране;

    След приключването на обсъждането и проведено гласуване с резултати: „За" 15 ~ гласа, „Против" - няма и „Въздържал се" - 1 глас, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за резерва на въоръжените сили на Република България № 102-01-82, внесен от Министерски съвет на 02.12.2011 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ОГНЯН СТОИЧКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума