Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
25/01/2012 първо гласуване

    Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за горите, № 102 – 01 – 91, внесен от Министерски съвет на 30. 12. 2011 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 25 януари 2012 г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта обсъди внесения от Министерски съвет законопроект.
    В заседанието на комисията взеха участие доц. Лазар Каменов- заместник министър на физическото възпитание и спорта, Красимир Каменов –изпълнителен директор на ИАГ, експерти от Министерството на физическото възпитание и спорта и представители на Българска федерация по ски.
    От името на вносителя законопроектът бе представен от господин Красимир Каменов. Предложените изменения и допълнения предвиждат правна възможност да се учредява право на строеж без промяна на предназначението за изграждане на ски писти, както и за стълбове за лифтове, влекове и други съоръжения за транспорт без контакт с повърхността на терена.
    За стопанисване на вече изградени ски писти се регламентира в допълненията на чл.69, че се учредява право на ползване върху тези писти за собствениците на прилежащите лифтове и влекове в съответствие с разпоредбата на чл. 50в от Закона за туризма.
    С новата редакция на чл. 73, ал. 1, т. 7 се допуска промяна на предназначението на поземлените имоти в горски територии за открити и закрити съоръжения, обслужващи спортни, културни, както и религиозни нужди, включващи необходимите спомагателни постройки и други.
    Средствата от учреденото право на строеж и право на ползване за горските територии - държавна собственост, както и средствата от промяната на предназначението ще постъпват в ИАГ, като отпада задължението да се разходват за залесяване и за строителство и поддръжка на горски пътища.
    В Комисията постъпиха писмени становища по предложените измененията и допълнения от Министерството на физическото възпитание и спорта и Българска федерация по ски.
    В дискусията взеха участие народните представители Румен Стоилов, Стефани Михайлова, Снежана Дукова и Огнян Стоичков, които обърнаха внимание, че в законопроекта има разпоредби, които се нуждаят от допълнително прецизиране. В тази връзка бяха поставени редица въпроси, които следва да бъдат взети предвид от водещата комисия при подготовката на законопроекта за второ гласуване.
    Не бе представен анализ на съществуващото правно положение относно правото на собственост и ограничените вещни права и договори за ски-пистите към момента – колко от тях са държавна, общинска, частна, смесена и други видове собственост.
    Не се аргументира обществената необходимост от промяна на действащите разпоредби и не се посочват евентуални затруднения от тяхното правоприлагане към момента.
    В отговорите си вносителя се затрудни да дефинира понятието „ски-писта”, не само като туристически обект по смисъла на чл. 3, ал. 3, т.6 от Закона за туризма, но и като терен за практикуване на различни дисциплини в ски-спорта. Съгласно „Норми за проектиране на спортни сгради и съоръжение”, 1989 г., издадени от Комитета по ТСУ, Глава 17, ски-пистите следва да отговарят на специални изисквания в зависимост от различните ски-дисциплини – алпийски дисциплини (спускане, слалом, гигантски, супер гигантски и паралелен слалом), северни дисциплини (бегови дисциплини, скокове и северна комбинация) и биатлон. Например при ски-скоковете нормалните шанци са с дължина 60-70 м., при ски –бягане трасето е от 5 до 50 км., което би могло да е и на по-къса писта, със съответния брой обиколки. Допустимо е и проектиране на специални писти (ролбани) за летните месеци. Не би могло да се разглежда стеснително термина „ски-писта” като терен само за практикуване на зимно спускане.
    Не бяха изяснени от вносителя и въпросите свързани със срока за учредяване правото на ползване и с неговата цена.
    За цената на правото на ползване вносителя посочи, че ще се определя от оценител и съгласно Наредба за горските територии. Но дискусионен остава въпросът –терена ще бъде оценен като горска територия или като ски-писта. Правилно би било терена да се оцени с оглед бъдещото му ползване като ски-писта, но оценка на ски-писта за предполагаем период на ползване до 30 години не е ясно по каква методика и критерии ще се изработи.
    Беше поставен въпроса и доколко е целесъобразна промяната, която предвижда изискването за професионален опит на горските инспектори със средно лесовъдско образование да се намали от 3 години на една година.
    В заключение с оглед на поставените въпроси и направените бележки, вносителите изразиха готовност между първо и второ гласуване да отразят необходимите изменения и допълнения с цел прецизиране на разпоредбите.
    След приключване на дебатите и проведено гласуване с резултати:
    „за" – 10 , „против” – 2, „въздържали се” – 6, Комисията по образованието, науката, въпросите на децата, младежта и спорта, предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за горите, № 102-01-91, внесен от Министерски съвет на 30.12.2011 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ :
    ОГНЯН СТОИЧКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума