Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
25/01/2012 първо гласуване

    Проект за решение за преобразуване на Химическия факултет в структурата на Софийския университет „Св. Климент Охридски” във факултет по химия и фармация, № 202-03-3, внесен от Министерския съвет на 13.01.2012 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 25.01.2012 г. Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, разгледа проект за решение за преобразуване на Химическия факултет в структурата на Софийския университет „Св. Климент Охридски” във факултет по химия и фармация, № 202-03-3, внесен от Министерския съвет на 13.01.2012 г.

    На заседанията присъстваха: Мария Фъртунова – директор на дирекция „Висше образование” в Министерство на образованието, младежта и науката, която представи проекта, проф. Тони Спасов – декан на Химическия факултет в структурата на СУ „Св. Климент Охридски” магистър-фармацевт Мирослав Ненчев – председател на УС на Българския фармацевтичен съюз, Антон Вълев – председател на Националната аптечна камара, Тодор Найденов – главен секретар на Българския фармацевтичен съюз и ръководител на делегацията на България във Фармацевтичната група на Европейския съюз.
    Проектът за решение се предлага на основание чл. 9, ал. 2, т. 1 от Закона за висшето образование. Предложението за преобразуване на Химическия факултет в структурата на Софийския университет „Св. Климент Охридски” във факултет по химия и фармация е на основание на положително оценен от Националната агенция за оценяване и акредитация проект, съгласно протокол № 12 от 07.04.2011 г. от заседание на Акредитационния съвет на НАОА и на решение на Академичния съвет на висшето училище от 14.07.2010 г. Преобразуването на факултета ще даде възможност да се постигне по-голяма конкуренция между висшите училища, подготвящи студенти по тази регулирана специалност. За организиране на обучението по новата специалност ще се ползва наличната материална база на Химическия факултет, както и тази на Медицинския факултет, Биологическия факултет, Физическия факултет, Университетска болница „Лозенец”, а също и на други звена в структурата на Софийския университет.
    Бяха представени и писмени становища от Националната аптечна камара и Българския фармацевтичен съюз, които не подкрепят проекта за решение като оспорват представените прогнози за нуждата от магистър-фармацевти през следващите години, посочват препоръките на НАОА за преработване на учебните планове и считат, че няма да има конкуренция между висшите училища, а борба за държавни субсидии.
    В дискусията се включиха народните представители Лютви Местан, Снежана Дукова, Ивелин Николов, Валентина Богданова, Георги Терзийски, Галина Банковска, Веселин Методиев, Станислав Станилов, Катя Чалъкова, Румен Стоилов и Огнян Стоичков.
    Обсъждането надхвърли обхвата на проекторешението и се поставиха принципни въпроси за държавната политика за откриване на висши училища и факултети. Народните представители се обединиха около разбирането, че оценката на НАОА не е достатъчно условие за откриване на нови специалности, факултети и университети. Решаваща е ролята на изпълнителната власт и Народното събрание, като образователният и научен потенциал е водещият критерий.
    Деканът на Химическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски” обясни, че учебните планове се преработват, съгласно препоръките и че вече се изпълнява най-големия български инфраструктурен проект за изграждане на лаборатории по фармация. Факултетът не възнамерява да подготвя само магистър-фармацевти за аптечната мрежа, но и специалисти за индустриалния сектор, защото има дългосрочни контакти с производителите на лекарства в България. На студентите се предлага и научна кариера. Факултетът е национален лидер, като през последната година е единственият, който е повишил своята публикационна активност с 10 процента.
    Членовете на комисията по образованието и науката получиха уверение от проф. Спасов, че препоръките, дадени от НАОА със срок „до приема на студенти” се изпълняват и ще бъде спазен срокът за новата академична 2012/13 год. Проектът предвижда в преобразувания факултет на СУ „Св. Климент Охридски” да се провежда обучение по специалността от регулираните професии „фармация” в редовна форма за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър”. Висшето училище е получило положителни оценки от НАОА на проекта си за откриване на специалността съгласно изискванията на чл. 84, ал.1 от ЗВО. Учебните планове и програми са съобразени с единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността. Спазени са изискванията на чл.26, ал.1 от ЗВО за академичен състав на основен трудов договор.
    Определеният от Националната агенция за оценяване и акредитация капацитет на специалността от регулираните професии „фармация” в СУ „Св. Климент Охридски” е 440 студенти.

    След проведено гласуване по проекта за решение с резултат 15 гласа “за”, 0 гласа “против” и 1 гласа “въздържали се”, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да приеме решение за преобразуване на Химическия факултет в структурата на Софийския университет „Св. Климент Охридски” във факултет по химия и фармация, № 202-03-3, внесен от Министерския съвет на 13.01.2012 г.


    Председател на
    Комисията по образованието, науката и
    въпросите на децата, младежта и спорта:

    Огнян Стоичков
    Форма за търсене
    Ключова дума