КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
25/01/2012
Проект за решение за одобрение на Национална стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 202-03-1, внесен от Министерския съвет на 06.01.2012 г.
На свое редовно заседание, проведено на 25.01.2012 г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, обсъди Проект за решение за одобрение на Национална стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 202-03-1, внесен от Министерския съвет на 06.01.2012 г.
На заседанието присъстваха: Константин Пенчев - омбудсман на Република България, Георги Кръстев - съветник на заместник министър-председателя Цветан Цветанов и заместник-председател на Националния съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси, Ахмед Ахмедов - от политическия кабинет на заместник министър-председателя, Лиляна Ковачева - директор на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства към МОМН и Ирина Колева - съветник към политическия кабинет на МОМН.
Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020) си поставя за цел: Създаване на условия за равноправно интегриране на ромите и на българските граждани в уязвимо положение от други етнически групи в обществения и икономическия живот чрез осигуряване на равни възможности и равен достъп до права, блага, стоки и услуги, участие във всички обществени сфери и подобряване на качеството на живот при спазване на принципите на равнопоставеност и недискриминация. Тази цел се постига чрез работа по приоритетни направления, които са общи за всички държави от Европейския съюз - образование, здравеопазване, заетост, жилищни условия, но и чрез работа по специфични за България приоритети -върховенство на закона и недискриминация, култура и медии.
Проектът е разработен в съответствие с призива на Европейската комисия към държавите - членки на Европейския съюз от 5 април 2011 година да изготвят Национална стратегия за преодоляване на бедността и социалното изключване, които са характерни за ромските общности във всички страни от ЕС. Очаква се, Европейската комисия да направи допълнителни препоръки по изпълнението на стратегиите на отделните европейски държави.
Националната стратегия има за задача да формира единна политика, като обедини в себе си съществуващите политически документи на министерства и институции за работа по интеграцията на гражданите, принадлежащи към целевите групи. Стратегията извежда на преден план гражданите в уязвимо социално-икономическо положение, а не общностите като цяло и е отворена не само за тези, които се самоопределят като роми. Стратегията се реализира чрез план за действие, с първи период от 2012 до 2014 година.
Бяха представени писмени становища от министъра на образованието, младежта и науката, от министъра на труда и социалната политика, от омбудсмана на Република България, от Съвета за електронни медии, от Центъра за междуетнически диалог и толерантност - Велико Търново. Те посочват, че изведените приоритетни области в стратегията са именно в сферите, в които трябва де се предприемат спешни действия и мерки от органите на централно и местно ниво, за да се засили процесът на интеграция на ромите в България. Центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе" - Велико Търново прави и предложения да допълване на текста. Омбудсманът на Република България подчерта като положителен акт приемане на стратегията от Народното събрание, защото тя ще бъде полезна единствено, ако се конкретизирана с промяна на съответните нормативни актове
В дискусията по проекторешението се включиха народните представители Валентина Богданова, Станислав Станилов, Андрей Пантев, Ивелин Николов, Галина Банковска и Огнян Стоичков.
Бяха направени бележки, че Стратегията е изготвена, за да се изпълнят сроковете и задачите, които са поставени от Европейската комисия, и по които Република България закъснява. По тази причини в документа липсва анализ на опитите за решаване на проблемите и резултатите, до които те са довели, например постигнатото по програмата „Десетилетие на ромското включване" или дейността на Центъра за образователна интеграция на децата от малцинствата. Констатирано бе отсъствието на конкретни индикатори, защото националната цел от 36 процента на хора с висше образование към 2020 година, не уточнява процента на нарастване на ромите-вишисти. Поставена бе под съмнение статистиката, че ромите са 4,9 процента от българските граждани, защото включва само тези роми, които са се самоопределили като такива. Открито бе противоречие между заявеното намерение, че стратегията не изключва и предоставянето на подкрепа за лица в неравностойно положение от други уязвими социални групи и ограничаването на анализа на данните само за ромите. Записът: „Въвеждане на правни икономически механизми за стимулиране на работодателите да наемат на работа лица от ромски произход." в раздел IV „Заетост", т. 6 би могъл да се приеме като дискриминационен по отношение на останалите български граждани от друг произход. Формулировката за равноправни условия чрез осигуряване на равни възможности и равен достъп до права, блага, стоки и услуги на практика означава, че в XXI век признаваме изрично, че съществуват нормативни забрани за ромите, които следва да бъдат променени. Мерките в Раздел V, за „повишаване на капацитета на правоприлагащите органи по отношение на борбата с престъпленията и проявите на дискриминация, насилие или омраза" не са аргументирани и се предлага с акт на Народното събрание да се признае, че българският съд няма достатъчен капацитет да се справи с тези форми на насилие, омраза, дискриминация и т.н.
Като най-слабо разработени бяха оценени жилищните условия, защото показват непознаване на Закона за устройство на територията, а в обособените пространства и кварталите, където преобладаващо живее ромското население не могат да се изработят кадастрални планове и да се нанесе незаконно строителство.
Изказано бе опасението, че не може да има успешна интеграция без да се приложи модела - права срещу образование.
Народните представители подкрепиха предложенията на център „Амалипе" за допълване на стратегията с изискване за годишен мониторингов доклад по изпълнение на стратегията. С оглед на съществуващата парламентарна практика по приемане на проекти за решение на едно четене, вносителите дадоха своето съгласие и в края на дискусията членовете на комисията се обединиха около следното допълнение на внесената стратегия:
1. В раздел VIII „Мониторинг на изпълнението", се създава т.6 със следния
текст:
„6. Министерският съвет внася годишен доклад за приемане в Народното събрание за изпълнение на Стратегията до 20 април на следващата година."
След проведеното гласуване с резултати „за" - 10 гласа, „против" - 1 и „въздържали се" - 2 гласа, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта приема предложените допълнения в стратегията и предлага на Народното събрание следния проект на
РЕШЕНИЕ
Народното събрание на основание чл.86, ал. 1 от Конституцията на Република България
РЕШИ:
Приема Национална стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012-2020 със следното допълнение:
1. В раздел VIII „Мониторинг на изпълнението", се създава т.6 със следния
текст:
„6. Министерският съвет внася годишен доклад за приемане в Народното събрание за изпълнение на Стратегията до 20 април на следващата година."
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ОГНЯН СТОИЧКОВ