Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
15/02/2012 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за омбудсмана, № 202-01-6, внесен от Министерски съвет на 30.01.2012 г.
На свое редовно заседание, проведено на 15.02.2012 г. Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за омбудсмана, № 202-01-6, внесен от Министерски съвет на 30.01.2012 г. В заседанието взеха участие Константин Пенчев-омбудсман на Република България, Роза Георгиева-началник на кабинета на омбудсмана на Република България, Велина Тодорова-заместник министър на правосъдието, Борислав Петков-директор на дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси в министерство на правосъдието, Вяра Иванова и Ирина Репуц от Национална мрежа за децата.
Законопроектът бе представен от Велина Тодорова-заместник министър на правосъдието. Проектът е в изпълнение на задълженията на Република България, поети с ратифицирането на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации (ООН) против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание, приет с Резолюция 57/1989 на 57–та сесия на ООН на 18 декември 2002 г. Съгласно този протокол, всяка държава страна по Факултативния протокол е длъжна да изгради, определи или поддържа на национално ниво един или няколко органа за предотвратяване на изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание, наречени „Национален превантивен механизъм”. Това задължение следва да се изпълни най-късно до една година след влизането му в сила за страната. Четиридесет и първото Народно събрание на Република България на 14 април 2011 г. ратифицира със закон Факултативния протокол.
Предложените изменения и допълнения на Закона за омбудсмана въвеждат част ІV от Факултативния протокол. Националният превантивен механизъм следва да е независим орган, да има осигурени средства за неговото функциониране, да му бъде предоставено правото редовно да инспектира местата където си намират лица лишени от свобода или места в които настанените там не могат да напуснат по собствена воля.
Институцията на омбудсмана отговаря на изискванията на протокола да бъде посочена като Национален превантивен механизъм. Такава е и практиката в повечето държави-членки на Европейския съюз.
Проектът предвижда разширяване на правомощията на Националния омбудсман: право на законодателна инициатива във връзка с нарушения на правата и свободите; да предоставя становища до Министерски съвет и до Народното събрание по законопроекти, които се отнасят до защита на правата на човека; да защитава правата на децата. Жалби и сигнали пред омбудсмана вече ще могат да подават и представители на юридически лица, в чийто предмет на дейност е защитата на правата на човека. Националният омбудсман ще има задължението всяка година да изготвя и публикува доклад свързан с работата му като национален превантивен механизъм.
С предложените изменения и допълнения се постига пълно съответствие на правомощията на омбудсмана като национална институция за защита правата на човека с така наречените Парижки принципи, приети с резолюция 48/134 от 1993 г. на Общото събрание на Организацията на обединените нации.
В проведената дискусия взеха участие народните представители Ивелин Николов, Стефани Михайлова и Галина Банковска. Те подчертаха значимостта на националния превантивен механизъм за подобряване на отношението към лицата лишени от свобода и за защита на техните права. Изразено бе мнение, че изричното регламентиране на правомощията на омбудсмана да защитава правата на децата е допълнителна гаранция в тази посока. Създават се условия за реален напредък на страната ни по отношение степента на прилагане на Конвенцията на ООН за правата на детето.
След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати: „За" 16 - гласа, „Против" и „Въздържал се" - няма, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за омбудсмана, № 202-01-6, внесен от Министерски съвет на 30.01.2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ОГНЯН СТОИЧКОВ