КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
29/02/2012 първо гласуване
Проект на решение за приемане на Доклад за младежта за 2009-2010 г.,
№ 202-03-7, внесен от Министерски съвет на 10. 02. 2012 г.
На свое редовно заседание, проведено на 29.02.2012 г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, разгледа и обсъди проект на решение за приемане на Доклад за младежта за 2009-2010 г., № 202-03-7, внесен от Министерски съвет на 10.02. 2012 г.
На заседанието присъстваха: Проф. д-р Сергей Игнатов – министър на образованието, младежта и науката, Петя Евтимова – заместник-министър на образованието, младежта и науката и Яничка Труева, директор на дирекция „Младеж” при Министерството на образованието, младежта и науката.
В представянето на Доклада от заместник-министър Петя Евтимова бе посочено, че той се базира на данни от две осъществени през 2009 г. и 2010 г. национално представителни социологически проучвания сред младежи на възраст 15-35 г., както и на данни от предходни подобни социологически проучвания и информация от държавни институции, отговорни за различни секторни политики.
Новата структурата на доклада е съобразена с основните приоритети на политиката за младите хора в страната, залегнали в Националната стратегия за младежта (2010-2020). За първи път се представя структурирана изчерпателна информация на базата на конкретни индикатори, като целта е да се постигнем прогнозируемост в развитието на сектора, както и постигането на видим измерим резултат с младежкия статус.
Докладът очертава позитивни и негативни тенденции в девет основни области, структурирани в девет приоритета, които обхващат 21 индикатора, определящи развитието на младите хора като активни граждани на България:
• Приоритет 1, свързан със създаване на благоприятна, насърчаваща и подкрепяща среда, за качествена професионална реализация на младите хора в България включва два индикатора в областта на образованието и съдържа анализ на състоянието на на пазара на труда и отражението на икономическата криза върху заетостта на младежите. Докладът посочва и предприетите мерки за преодолчване на негативните тенденции в тези области.
• Приоритет 2 „Подобряване на достъпа до информация и качествени услуги”
Направената оценка установява висока степен на удовлетвореност от качеството на услугите предоставени от организациите и недостатъчен достъп до услуги за младите хора, живеещи на село.
• Приоритет 3 “Насърчаване на здравословния начин на живот” обхваща
основните рискови, свързани със здравето на младите хора, като обръща специално внимание на обезпокоителните резултати по отношение на нездравословният модел на хранене, ниската физическа активност и лошото ниво на информираност и непознаване на реалните последици от употребата на наркотични вещества, спиртни напитки и тютюнопушенето
• Приоритет 4 “Превенция на социалното включване на млади хора в неравностойно положение” въвежда се нов подход в грижите за децата, насочен към превенция, ранна интервенция, подкрепа на семействата и осигуряване на семейна или близка до семейната среда.
• Приоритет 5,6 и 7 засягат младежкото доброволчество, гражданската активност и развитието на младите хора в малките населени места и селските райони. Индикаторите в тези три приоритета показват, че младите хора в страната не са активни при използване на възможностите на на доброволческото, както и на включването си в различни младежки организации.
На лице е голяма разлика в икономическата активност на младежите, живеещи в градовете, от тази на младежите от селата.
• Приоритет 8 „Развитие на между културния и международния диалог” е свързан с проблемите за мобилността, а именно: недостиг на информация и финансови трудности; сложност на процедурите при отпускане на безвъзмездна помощ; езиковата бариера; липсата на общ интернет портал за всички образователни инициативи на ЕС; необходимост от обучение на бенефициентите по проекти за управлението им и тяхното отчитане
• Приоритет 9 „Повишаване на ролята на младите хора в превенцията на престъпността” съдържа анализ на причините за девиантното поведение, както и институциите в страната насочени към защита на децата, закрила на малолетните и непълнолетните, подготовка на методически материали по превантивната и корекционно-възпитателна работа.
Докладът съдържа предприетите мерки, финансирани от Държавния бюджет и Европейските програми.
В хода на обсъждането от страна на народните представители бе посочено, че докладът е добре структуриран и дава вярна картина на младежките политики през анализирания период, въпреки че част от информацията към момента не е актуална, което се дължи на анализирането на период от преди три години.
Участващите в дискусията също отбелязаха, че изводите от доклада биха били по-ефективни, ако анализа на състоянието на политиките се свържи и с анализ на постигнатите резултати от предприетите мерки.
След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати „за” – 12 гласа, „против” и „въздържали се” – няма, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да подкрепи проект за решение за приемане на Доклад за младежта за 2009-2010 г., № 202-03-7, внесен от Министерски съвет на 10.02.2012 г.
Председател на
Комисията по образованието, науката и
въпросите на децата, младежта и спорта:
Огнян Стоичков