Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
29/02/2012 първо гласуване

    Законопроект за младежта, № 202-01-11, внесен от Министерски съвет на 10.02.2012 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 29.02.2012 г. Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, разгледа Законопроект за младежта, № 202-01-11, внесен от Министерски съвет на 10.02.2012 г. В заседанието взеха участие: Сергей Игнатов - министър на образованието, младежта и науката, Петя Евтимова – заместник - министър на образованието, младежта и науката, Любомир Йосифов-директор на дирекция „Правна” на министерството на образованието, младежта и науката, представители на младежки организации.
    Законопроектът бе представен от Сергей Игнатов - министър на образованието, младежта и науката. Законопроектът е разработен в съответствие с основните принципи, цели и задачи на Националната стратегия за младежта (2010-2020). Целта на законопроекта е да бъдат уредени в нормативен акт обществените отношения в областта на младежта, да се преодолеят предизвикателствата пред управлението на младежката политика в страната. В него се очертават отговорностите и координацията между държавните органи, областните и общинските структури и представителите на младите хора.
    Законопроектът предвижда създаване на Национален консултативен съвет за младежта, който да подпомага министъра на образованието, младежта и науката при провеждането на националната политика.
    Дават се определения на понятията: „младежки дейности”, „младежка организация” и „национално представителна младежка организация”. Легализира се статутът на младежкия работник.
    Със законопроекта се регламентира младежкото доброволчество, което ще допринесе за по-активното включване на младите хора в този вид дейност.
    Финансирането на младежката политика се предвижда да се осъществява чрез средства от държавния бюджет, от общинските бюджети и от европейските програми и фондове.
    В проведената дискусия взеха участие народните представители: Румен Стоилов, Ирена Соколова, Огнян Стоичков, Валентина Богданова, Алиосман Имамов, Лютви Местан, Ивелин Николов, Веселин Методиев, Хамид Хамид, Снежана Дукова, Галина Банковска, Катя Чалъкова и представители на младежки организации.
    В изказванията си народните представители подчертаха необходимостта от закон, който да регламентира обществените отношения в областта на младежта. Изразено бе мнение, че законопроектът си поставя амбициозната цел да определи основните принципи на управлението и финансирането на младежките дейности. Създаден е добър координационен механизъм на хоризонталните политики, които до момента не са били синхронизирани. Достойнство на законопроекта е и това, че той определя отговорностите на държавата на различните й равнища, а младите хора са пълноправни участници при решаване на техните проблеми на всяко едно от тези нива.
    Отбелязано бе, че след като в чл. 1 на законопроекта се регламентират основните принципи на финансирането, същият този закон не може да урежда в чл.7, ал.3, условията и редът за финансирането да се определят в наредба на министъра на образованието, младежта и науката и министъра на финансите. Законът е този, който трябва да даде критерия, принципа на финансиране.
    Обърнато бе внимание, че един от основните принципи, който е изведен в законопроекта, а именно гарантиране участието на младежите при формиране на младежката политика, гарантира участието само на национално представителните организации, като акцентът е в количествения показател.
    Изразено бе становище, че в Националния консултативен съвет, в който участват 10 заместник-министри, един председател на Държавната агенция за закрила на детето, изключително пестеливо е представителството на тези, за които се отнася – младежите.
    На вносителя бе препоръчано в законопроекта да бъде уредено по-конкретно какво трябва да съдържа Националната стратегия за младежта, като основен стратегически документ за развитие на младежта. Да бъдат регламентирани както младежките дейности, така и услугите, предоставяни на младите хора. В законопроекта да намерят място връзките на дейностите в областта на младежта с някои основни направления на политиката, например програмите: за заетост, за образование, за спорт.
    Представителите на младежките организации взеха активно участие в проведеното обсъждане. Част от тях подкрепиха законопроекта, като изказаха мнение, че с него се поставя стабилна основа за подпомагане на младите хора при решаване на техните проблеми. Други изразиха несъгласие с някои от предложените разпоредби. Те смятат, че законопроектът има много тесен обхват, той е законопроект за дейността на младежките организации, но не е законопроект за младежта. Общото мнение на участниците в дискусията бе, че всяка добра идея трябва да се обсъди.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати: „За" 12 - гласа, „Против" и „Въздържал се" - няма, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за младежта, № 202-01-11, внесен от Министерски съвет на 10.02.2012 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    ОГНЯН СТОИЧКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума