Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
07/03/2012 първо гласуване

    Разглеждане за първо гласува на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, № 254 - 01 -24, внесен от Огнян Стоичков на 27.02.2012 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 7 март 2012 г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията № 254 - 01 -24, внесен от Огнян Стоичков на 27.02.2012 г.
    На заседанието присъстваха: Лазар Каменов – заместник-министър на физическото възпитание и спорта, Петя Евтимова – заместник министър на образованието, младежта и науката, Ирена Димитрова - Дирекция „Превенция, интеграция, спорт и туризъм” – Столична община, Евелин Желязков - Асоциация на индустриалния капитал в България, и Антон Лалов-БТТП.
    С писмените си становища по законопроекта, Министерството на физическото възпитание и спорта, Министерството на образованието, младежта и науката, Министерството на регионалното развитие и благоустройство и Конфедерацията на независимите синдикати изцяло подкрепят законопроекта с препоръки по отделни текстове. Министерство на финансите, във връзка с налаганите бюджетни ограничение в средносрочен план, не подкрепя предложения законопроект. Асоциацията на индустриалния капитал в България подкрепят философията, но изразяват несъгласие с предложените текстове.
    В своето представяне, вносителят посочи, че целевата група на предложеният законопроект е най-активната част от населението, а именно двете основни групи – работещи и учащи се. Измененията и допълненията в Закона за устройство на територията и Закона за физическото възпитание и спорта представляват част от дейностите за изпълнение на целите в приетата от Народното събрание Национална стратегия за физическото възпитание и спорта 2012-2022, в която е поставен особен акцент върху тази част от системата, отнасяща се до физическото възпитание и спорта в свободното
    Въведената нова норма в § 2 - чл. 37а на ЗУТ предвижда в новоизграждащи се производствени, административни или други делови сгради с капацитет над 100 работни места да се осигури поне едно помещение за спортни дейности. Предлага се в шестмесечен срок да се издаде подзаконов акт, който да регламентира нормативите за проектиране и изграждане на спортни помещения в гореизброените сгради.
    Според вносителят предложените норми няма да затруднят инвеститорите и работодателите с прекомерни разходи, тъй като това е инвестиция в работната сила, във връзка със здравословните условия на труд, която ще се възстанови многократно в следствие на повишената работоспособност на техните работници и служители. Наред с това, законът не изключва възможността изградените спортни обекти и съоръжения да се ползват и срещу заплащане от външни лица.
    С предложените изменения в Закона за местните данъци и такси (§ 5 на законопроекта), вносителят предвижда в случай, че в сградите въведени в експлоатация преди влизането в сила на чл.37а от Закона за устройство на територията бъдат осигурени помещения или обекти за спортна дейност, собствениците им ползват отстъпка 5 на сто от данък сгради за следващите 3 години.
    Вносителя информира народните представители, че този законопроект има своя аналог в миналото - Закона за физическото възпитание на българската младеж от 1931 г.
    В Преходните и заключителни разпоредби на законопроекта, (ЗФВС, чл.47,ал.3), вносителят предвижда в новоизграждащите се детски градини да се осигурява и закрит плувен басейн, във връзка с Наредба № 3/2007 за здравните изисквания към детските градини на Министерство на здравеопазването.
    В хода на дискусията всички народни представители се обединиха в подкрепата на философията на законопроекта, свързана с идеята за физическа активност на работещите и учащите се. Подобна инициатива заслужава сериозно отношение, защото спортът освен, че допринася за доброто здравословно състояние, възпитава в дисциплина и стремеж за постигане на цели, което в икономически аспект се свързва със своевременни адекватни действия и адаптивност в конкурентна среда.
    Част от участниците в дискусията изразиха своите опасения относно възможното оскъпяване на инвестициите, което би могло да предизвика отлив на инвеститори или увеличаване на разходите във връзка с осигуряването на средства за спортна дейност на работниците и служителите.
    В отговор на това, вносителят отбеляза, че помещение от 50-70 кв. м., с конкретни параметри, които ще се регламентират в подзаконов акт, не би затруднило инвеститорите. Освен това информацията, получена от редица медицински изследвания недвусмислено доказва ползите от физическата активност в трудоспособна възраст, изразяващи се в увеличена производителност на труда, по-качествено свършена работа и по-малко отсъствия поради болест.
    От друга страна бе посочено, че и към настоящия момент, работодатели проявяват своята грижа към спорта, посредством спонсориране на действащи спортни клубове и биха могли да проявят повече интерес към осигуряване на възможности за спорт на своите служители и работници. Бе посочена необходимостта да се стимулират работодатели и по отношение на участието им в спортния календар на федерациите за работнически спорт.
    Относно предложената норма за изграждането на басейни в детските градини, народните представители поставиха въпроса за необходимостта от финансова обосновка, която ще даде информация за въздействието върху съответните бюджети.

    Комисията по образование, наука, въпросите на децата, младежта и спорта с 13 гласа „ЗА”, 0 гласа „ПРОТИВ” и 2 гласа „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, № 254 - 01 -24, внесен от Огнян Стоичков на 27.02.2012 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ :

    ОГНЯН СТОИЧКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума