КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
04/04/2012 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 254-01-22, внесен от Ваньо Шарков и група народни представители на 23.02.2012 г.
На свое редовно заседание, проведено на 04.04.2012 г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 254-01-22, внесен от Ваньо Шарков и група народни представители внесен на 23.02.2012 г.
Вносителят представи законопроекта, като акцентира основно върху частта, която е в обхвата на компетенциите на Комисията, а именно намаляване на данъка върху добавената стойност на доставката на учебници и учебни помагала на 9 на сто.
Целта на законопроекта, според вносителите е чрез законови промени за диференцирана ставка на ДДС, реално да бъдат подпомогнати българските семейства, както и да бъде подпомогнато създаване на допълнителни библиотеки от учебници в училищата.
Към законопроекта са постъпили писмени становища от Министерството на образованието, младежта и науката, което подкрепя по принцип философията на законопроекта, Министерството на финансите – не подкрепящо предложените промени и Асоциацията на българската книга, която също изразява положително становище, но предлага да се разшири обхвата, включвайки доставката на книги като цяло.
В дискусията се включиха народните представители Алиосман Имамов, Огнян Стоичков, Лилия Христова, Катя Чалъкова, Лютви Местан и Валентина Богданова.
В хода на обсъждането бе посочено, че основният аргумент за отрицателното становище на Министерството на финансите е Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28. ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност, транспонирана в българското законодателство към 01.01.2008 г., но бе подчертано, че все още в редица държави членки се прилагат повече от две диференцирани ставки.
В този смисъл народните представители посочиха, че една от приоритетните области за редуцирана ставка на данък върху добавената стойност е доставката на учебници и учебни помагала, като би било по-правилно да се разшири тази група с останалите книжни издания, които излизат на нашия пазар.
В хода на дискусията бе изразено мнение, че по-сериозно влияние върху ценообразуването на учебниците би било намаляване на регулацията от страна на държавата в сектора и осигуряване на условия за свободна конкуренция, която е гаранцията за по-ниски цени.
С оглед прецизирането на текстовете, бе посочено че следва да се има предвид и чл. 41 от действащия Закон за данък върху добавената стойност, т. 3, относно освободената от данък, доставка на учебници и учебни помагала, одобрени от министъра на образованието или от министъра на културата, в съответствие с утвърдените задължителни учебно образователни програми и учебни планове.
След проведено гласуване с резултат от 6 гласа „за”, 0 – „против” и 10 „въздържали се”, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 254-01-22, внесен от Ваньо Шарков и група народни представители на 23.02.2012 г.
Председател :
Огнян Стоичков