Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по икономическа политика и туризъм
Комисия по икономическа политика и туризъм
12/02/2015 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    по законопроект за енергийната ефективност, № 502-01-7, внесен от Министерски съвет на 28 януари 2015 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ


    Д О К Л А Д

    по законопроект за енергийната ефективност, № 502-01-7, внесен от Министерски съвет на 28 януари 2015 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 12 февруари 2015 г., Комисията по икономическа политика и туризъм разгледа законопроекта за енергийната ефективност.
    На заседанието присъствахa: от Министерство на енергетиката - Жечо Станков – заместник-министър, Николай Налбантов – директор на дирекция „Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие“; от Държавна комисия за енергийно и водно регулиране - Костадинка Тодорова – член на комисията и Анелия Петрова – старши експерт в отдел „Правен“; от Агенция за устойчиво енергийно развитие - Красимир Найденов – главен директор „Координация и управление на енергийната ефективност и възобновяеми източници на енергия“; представители на Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Камара на инженерите в инвестиционното проектиране, КНСБ и други.
    Законопроектът, представен от заместник-министър Жечо Станков, e разработен във връзка с въвеждане в българското законодателство на изискванията на Директива 2012/27/ЕС относно енергийната ефективност. С него се регламентира определянето на националната цел за енергийна ефективност за 2020 г. За подпомагане изпълнението на националната цел се въвежда и цел за повишаване на енергийната ефективност при крайното потребление на енергия, която ще се разпредели като индивидуални цели между:
    1. крайните снабдители, доставчиците от последна инстанция, търговците с издадена лицензия за дейността „търговия с електрическа енергия”, които продават електрическа енергия на крайни клиенти повече от 75 GWh годишно;
    2. топлопреносните предприятия и доставчиците на топлинна енергия, които продават топлинна енергия на крайни клиенти повече от 75 GWh годишно;
    3. крайните снабдители и търговци с природен газ, които продават на крайни клиенти повече от 8 млн. кубически метра годишно;
    4. търговците с течни горива, които продават на крайни клиенти повече от 6,5 хил. тона течни горива годишно – с изключение на горивата за транспортни цели;
    5. търговците с твърди горива, които продават на крайни клиенти повече от 13 хил. тона твърди горива годишно.
    Предвижда се възможност задължените лица да правят вноски във Фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници“ или в други финансови посредници, с които да се финансират мерки за повишаване на енергийната ефективност.
    Въвежда се задължение във всички отоплявани или охлаждани сгради - държавна собственост, ежегодно да се предприемат мерки за подобряване на енергийните характеристики на поне 3 на сто от общата им разгъната застроена площ.
    Въвежда се и изискване всички големи предприятия да се подлагат на енергийно обследване поне веднъж на четири години.
    Дава се възможност за издаване на сертификат на отделни части в сгради, в случай че тези части имат различно предназначение.
    С цел намаляване на административната тежест, срокът на валидност на удостоверенията за вписване в публичните регистри на лицата, извършващи обследване за енергийна ефективност и сертифициране на сгради и обследване за енергийна ефективност на промишлени системи, е увеличен от 3 на 5 години.
    Предвидено е изпълнителният директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие съвместно с изпълнителния директор на Агенцията по обществени поръчки да издават указания за прилагане на изискванията за енергийна ефективност и енергийни спестявания при възлагане на обществени поръчки за доставка на оборудване и превозни средства, закупуване или наемане на сгради с високи показатели за енергийна ефективност.
    Изпълнението на закона е възложено на министъра на енергетиката, министъра на регионалното развитие и благоустройството, министъра на икономиката и на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
    За въвеждането на изискванията на Директива 2012/27/ЕС са предложени изменения и допълнения в Закона за енергетиката. С цел гарантиране на ефективни и адекватни мерки за защита на правата на потребителите на енергийни услуги е предвидена изрична законова разпоредба относно възможността при промяна на договорните условия и цените на предоставяните услуги, потребителите едностранно да прекратят договора, ако не приемат новите условия или цени, както и относно избор на метод на плащане, периодичност на предоставяне на информация за фактурирането, предоставяне на електронна информация за фактурирането и електронни фактури, достъп до данни за потреблението.
    Очаква се изпълнението на новите изисквания, въведени със законопроекта, да доведе до повишаване на конкурентоспособността на икономиката, намаляване на емисиите на парникови газове и подобряване на жизнения стандарт на гражданите.
    След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 13 народни представители, без “Против” и „Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическа политика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за енергийната ефективност, № 502-01-7, внесен от Министерски съвет на 28 януари 2015 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА
    И ТУРИЗЪМ:

    ПЕТЪР КЪНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума