Парламентарни комисии
Комисия по икономическа политика и туризъм
Комисия по икономическа политика и туризъм
18/02/2015 първо гласуване
Д О К Л А Д
по законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 554-01-24, внесен от Петър Кънев и група народни представители на 06.02.2015 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
по законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 554-01-24, внесен от Петър Кънев и група народни представители на 06.02.2015 г.
Комисията по икономическа политика и туризъм на свое заседание, проведено на 18.02.2015 г., разгледа и обсъди законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 554-01-24, внесен от Петър Кънев и група народни представители на 06.02.2015 г.
На заседанието присъстваха: от Министерство на труда и социалната политика - Калина Петкова – директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд”, Смела Нинева, началник на отдел в същата дирекция; представители на работодателски и синдикални организации.
Законопроектът бе представен от н.п. Петър Кънев.
Според вносителя целта на предложения законопроект е облекчаване на бизнес средата в България и в частност на микро- и малките фирми, които представляват като брой 98% от всички работещи предприятия. В над 348 хил. микропредприятия с до 9 заети лица работят общо 635 хил. лица, или средно по 1,8 човека.
Законопроектът предвижда увеличаване от три на седем дни срока за изпращане на уведомление до Национална агенция по приходите за сключените договори; отмяна на задължението за съставяне на графици за отпуските; отпадане на изискването работодателят да разработва и утвърждава правила за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, тъй като това изискване съществува в друг закон; отпадане на изискването за съгласие на Главна инспекция по труда при дисциплинарно уволнение на майки с деца до три години, трудоустроени и служители в отпуск.
Предлага се възстановяване на действащата до 2012 г. възможност работодателят да прекратява с предизвестие трудовото правоотношение с лицата, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Мерките, насочени конкретно за микро- и малките предприятия, предвиждат отпадане на задължението за предварително писмено уведомяване на инспекцията по труда за удълженото работно време; за предварително съгласуване със синдикатите временното установяване на непълното работно време за период до три месеца; за издаването на правилник за вътрешния трудов ред.
Според вносителите законопроектът няма да има отрицателни финансови последици върху държавния бюджет.
Министерството на труда и социалната политика подкрепя по принцип законопроекта, с изключение на предложената промяна по чл. 136а и чл. 138а.
Работодателските организации – Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска търговско-промишлена палата и Българска стопанска камара, категорично и изцяло подкрепят законопроекта като отбелязват, че подобни предложения са били правени и от тях през последните години.
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България подкрепя законопроекта в основната му част. Изразяват се съображения относно предвиждането за облекчаване на административния режим на малките и средните предприятия. Не получава подкрепа и предложението за отмяна на закрилата при незаконно уволнение на някои категории лица.
Конфедерацията на независимите синдикати в България не подкрепя законопроекта, защото счита, че предложените мерки за облекчаване условията за стопанска дейност на микропредприятията и малките фирми противоречат на Конституцията на Република България, както и на редица международни актове, по които нашата държава е страна. Ще се допусне основа за дискриминационно отношение към работниците и служителите в малките и микропредприятията спрямо останалите работещи в другите фирми.
КНСБ не подкрепя връщането на предишния текст на чл. 328, ал. 1, т. 10, защото счита, че се допуска противопоставяне на две конституционни права – правото на труд и правото на пенсия и, че при възникване на второто, може да се отнеме първото.
Конфедерацията на труда „Подкрепа” възразява срещу предложените законодателни промени, като счита, че предложените текстове обслужват интереси, чието удовлетворяване би засегнало правата на работниците и служителите.
В последвалата дискусия народните представители от всички парламентарни групи подкрепиха по принцип законопроекта и изразиха готовност за предложения между първо и второ четене при удължаване на срока по чл. 80 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 17 гласа, без „Против” и „Въздържали се”
Комисията по икономическа политика и туризъм прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 554-01-24, внесен от Петър Кънев и група народни представители на 06.02.2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПЕТЪР КЪНЕВ